חזון האפים הנוזלים: לשלוח ילד בן שנתיים לגנון עם אג'נדה

לאחר התלבטות ארוכה ועיון בחוברת באורך 60 עמודים הפורשת את משנתו של גנון פלצנון, בחרנו בגן הכי ישן ומיושן בסביבה

מאיה לוין
{ אמא בחיתולים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאיה לוין
{ אמא בחיתולים

לו הייתי יודעת שגנון פלצנון, הקרוב לביתנו באופן מפתה, הוא מוסד בעל "אג'נדה" - לא הייתי טורחת לבקר בו. לא שיש לי בעיה עם אג'נדה - זה שם יפה וקוסמופוליטי לבת - אבל כבר בגיל שנתיים?

שום דבר במראה של גנון פלצנון או בהתנהגות אנשי הצוות לא העיד על חריגותו. קצת ג'יפה, קצת בלגן, קצת חום והרבה אפונים נוזלים. עוד גנון. מועמד ראוי למדי לעלות שלב בריאליטי הגנים שנהפך לחיינו בחורף האחרון.

אך אז, בדרך החוצה, נחתה המהלומה: החוברת. מתברר שמנהלי הגנון בחרו לפרוש את משנתם על פני 60 דפים צפופים, מודפסים משני צדיהם, בלתי אפשריים כמעט לפענוח. הם נפתחים בכותרת מושכת במיוחד: "היסטוריה וחזון".

בקושי ניכר הצלחתי לדלות מהטקסט פרטים בסיסיים על הגנון. בין השאר את עלותו: 3,550 שקלים בחודש - הון אפילו במונחים תל-אביביים. אם כבר, דרשו 4,000 שקלים לחודש, אבל חסכו מההורים את החוברת האיומה הזאת. לחלופין, קחו עורך מיומן.

לשיטה האיטלקית שלפיה אמור הגן לפעול קוראים רג'יו אמיליה או "דרך המראות". אמהות מנוסות מהללות את עקרונותיה. צלחתי 60 דפים ועדיין לא הצלחתי להבין כיצד היא פועלת במקום הזה. מה שכן גיליתי הוא שבשיטה זו לעובדי הגנון אין סתם חופשות, אלא "ימי עיון"; שהם אינם מקיימים ישיבות, אלא "רפלקציות"; שבמקום אין סדר יום מובנה, אלא "חיים"; שהיחס לילד הוא כאל "ישות פוטנטית"; וש"שפה" היא המונח המחליף את המלה נטולת האג'נדה "חוג" (ובגנון פלצנון הילדים לומדים את שפת הפלדנקרייז!).

יכול להיות שזה הגנון הטוב ביותר בעיר; כל מי ששאלתי המליץ עליו בחום וגיחך כאשר הזכרתי את אימת החוברת. אבל כעורכת וכציניקנית, לא הייתי מסוגלת לשלוח את מיכאל למוסד הזה. תחת זאת בחרנו בגן הכי ישן ומיושן בסביבה: גננת ותיקה ואנטי-מעודכנת, סדר יום קשיח ואימתני (לעיצוב מובטח של ילדים אימפוטנטים); חוג טבע עם בעלי החיים הכי תשושים בגוש דן; ולוח מודעות לנרשמים עם שלוש שורות של מידע במקום חוברת הפורשת חזון פדגוגי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ