אמש בקונצרט: זרקור על ויכוח

המיסה הגדולה של באך בניצוח אנדרו פארוט, עם זמרים סולנים מהארץ ומחו"ל ותזמורת הבארוק ירושלים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

ביצוע זה למיסה בסי-מינור של באך היה חוויה מרוממת, כצפוי, וגם ייצג עמדה בפולמוס על ביצוע אותנטי ליצירות קוליות של באך. האם באך עצמו, בקונצרטים שערך בכנסיות בלייפציג, בעיקר, שיתף מקהלה במובן המקובל בימינו, היינו אנסמבל קולי או מקהלה גדולה ממש? המתווכחים תומכים את יתדותיהם במסמכים היסטוריים, בעיקר בקשות של באך שבהן פירט את מספר המוזיקאים הדרוש לו. זירה אחרת לפולמוס היא השוואת התרשמות: למשל ביצוע בגישה "רזה", שבה הזמרים הסולנים מבצעים גם את תפקידי המקהלה. ישמע הקהל וישפוט.

בקונצרט אמש ננקטה גישה רזה מתונה: היו פרקי מקהלה שבהם זימרו עשרה (לרבות חמשת הסולנים) - כך למשל בפרק הפותח, והיו פרקים שמקובל לראות בהם פרקי "מקהלה" ובהם כיכבו חמשת הסולנים לבדם. התוצאה האירה בבירור את היתרון והחסרון של הגישה הרזה. אל מול השקיפות הרב-קולית המשופרת, חסרה - לי לפחות - תחושת מאסה חיונית של קבוצת זמרים, בעיקר ציפייה לעוצמה מוגברת בקולות הנשים, שלא התמלאה. מקצת הדרמה יצאה מוחלשת, למשל בקטע ה"קיריה" השמיימי בהתחלה. עם זאת, ודאי שהציפייה ל"מאסיביות" היא פרי הרגל, היינו האזנה למקהלות של ממש, ביצירות אלה.

בקונצרט אמש חווינו אותנטיות גם מצד הכלים, כמובן, וזה היה ערב מאוד, גם בזכות סיוע של תגבורת נשפנים מאנגליה וגם בזכות נגינה מרשימה של כוחותינו, ובהם האבובן אביעד גרשוני והכנר הראשון בוריס בגלמן. פגם מעט בתמונת הצליל הכוללת, ועימעם אותה (לפחות כך במקום מושבי, בימין האולם) תיזמור שהדיש את הכלים הבאסיים יתר על המידה.

אבל ההסתיגויות נופלות בחשיבות לעומת ההתעלות שסיפקו פיסוקי הפראזות המעניינים שנקט המנצח פארוט ולנוכח זמרתו הבוטחת של הטנור הבריטי האורח וזמרתה העדינה של המצו-סופרן הסלובקית.

המיסה הגדולה של באך בניצוח אנדרו פארוט, עם זמרים סולנים מהארץ ומחו"ל ותזמורת הבארוק ירושלים (בהנהלת דוד שמר, שניגן בעוגב) עם נגנים אורחים. כנר ראשון: בוריס בגלמן. אולם ענב בת"א

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ