המגמה הספרותית

לוח הנצחה יוצב ליד הבית של פנחס שדה, מייקל שייבון יכתוב לרשת HBO, "הנביא" של ג'ובראן יעובד לסרט אנימציה, ועוד

כתבי גלריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כתבי גלריה

זה היה ביתו

לוח הנצחה יוצב ליד הבית שבו התגורר פנחס שדה בשכונת יד אליהו בת"א

עיריית תל אביב תציב לוח הנצחה לצד הבית שבו התגורר המשורר והסופר פנחס שדה בשכונת יד אליהו בתל אביב. טקס הסרת הלוט מלוח ההנצחה יתקיים ב-29 באפריל במעמד ראש העיר רון חולדאי. לאחר הסרת הלוט יתכנס הקהל באולם המחודש של בית ברבור, שניצב מול ביתו של שדה, ושם יקראו משיריו. כמו כן יוקרן סרט קצר עליו של הצלמת דינה גונה. הסרט מורכב מ-30 תצלומים בשחור לבן, שצולמו ב-1987 בסלון ביתו שהיה גם חדר עבודתו. רוב התמונות לא נחשפו קודם לכן. לדברי גונה, סרטה הוא גם "מחווה לשכונת יד אליהו".

שדה התגורר בשכונה במשך יותר מעשור (1977-1990) והיא מוזכרת לא פעם בשיריו ובסיפוריו. הקטע הקרוי "המלאך של קירקגור" מתוך "ספר האגסים הצהובים" נפתח בשורה: "עומד אני בחדר בשכונת יד אליהו בתל אביב. לפני יושב אדם, ערום מחגורתו ומעלה, רכון על שולחנו". ובשירו "לאחר שתי שנים" כתב שדה: "מחלון חדרי בקומה השמינית אני רואה בשעת צהרי קיץ זו/ את יד אליהו וכפר שלם, שכונת התקווה ושיכוני כביש הטייסים".

כשגר בשכונה היה שדה בשיא תהילתו הספרותית והבית נהפך למעין מוקד עלייה לרגל למוקיריו. אהוד בנאי נפגש עמו שם, בין היתר, כדי לעבוד על המופע המשותף שלהם. שדה עבר ב-1990 לירושלים והתגורר ברח' שמואל הנגיד עד מותו ב-1994.

אלי אליהו

הסרט "השולחן של אפלפלד" יוקרן בהאג

סרטה התיעודי של עדי יפת פוקס "השולחן של אפלפלד", המתעד את הסופר אהרן אפלפלד, יפתח ביום חמישי את אירועי "תולדות חיים - פורטרטים של סופרים" בהאג שבהולנד. האירוע, ביוזמת ארגון יוניק של מכוני התרבות האירופיים בהולנד, ייפתח יימשך עד 23 בחודש ומתקיים לצד שבוע הספר בהולנד. יוקרנו בו עשרה סרטים אירופיים המציגים פורטרטים של סופרים. בערב הפתיחה יוקרן סרט צ'כי על ואצלב האוול.

הבמאית והמפיקה עדי יפת פוקס עקבה במשך כשלוש שנים אחר אפלפלד הכותב בכל בוקר תמיד ליד אותו שולחן בבית קפה בירושלים. הסרט מספר את סיפור חייו ומתעד את תהליכי יצירתו. הסרט הוקרן לראשונה בפסטיבל ירושלים 2004, שם זכה בפרס ראשון בתחרות הבינלאומית "החוויה היהודית". הוא השתתף בפסטיבלים רבים בעולם, הוקרן בערוץ 8 ובערוץ 2 ונקנה לשידור על ידי גופי שידור באירופה.

מיה סלע

"הנביא" של ג'ובראן יעובד לסרט אנימציה

הספר "הנביא" מאת ג'ובראן חליל ג'ובראן יעובד לסרט אנימציה הוליוודי. ג'ובראן, לבנוני שהיגר לארצות הברית, מת ב-1931.

הספר, שראה אור בעברית בהוצאת מודן, נחשב לאחד מרבי המכר הגדולים בכל הזמנים מאז הופיע לראשונה ב-1923, ונהוג היה לצטט ממנו קטעים בחתונות ובטקסי הטבלה.

איתמר זהר

ניר רצ'קובסקי יערוך סדרה חדשה בקיבוץ המאוחד

"פריז דקר" הוא שמה של סדרה חדשה שיערוך המתרגם ניר רצ'קובסקי ותראה אור בהוצאת הקיבוץ המאוחד-הספרייה החדשה. בין הספרים שתירגם רצ'קובסקי "נוטות החסד" של ג'ונתן ליטל ו"סוויטה צרפתית" של אירן נמירובסקי. לדבריו, בכוונתו להוציא לאור שילוב של ספרות צרפתית קלאסית ועכשווית עם ספרות "שכותבים בצרפתית סופרים ממוצא אפריקאי, אלג'יראי, לבנוני, האיטי וכו'. מכאן השם של הסדרה".

הוא מתעניין ב"קוקטייל" של משהו פאריסאי מאוד עם ספרות מהעולם השלישי. "זאת ספרות שכמעט לא תורגמה לעברית עד עכשיו", הוא אומר. "וכמו במקרה של הסופרים ההודים באנגליה, כך גם בצרפת דווקא הספרות הזאת היא קול מעניין ורענן שמפיח חיים בספרות שמאיימת עליה סכנת התיישנות וישנוניות". את הספרים, הוא מוסיף, יתרגם לצדו "שי סנדיק, שעובד על תרגום של 'עלובי החיים', שאין תרגום מלא וקריא שלו לעברית".

הספר הראשון שיראה אור בסדרה, בעוד כמה חודשים, הוא "זיכרונות של דורבן" מאת הסופר יליד קונגו אלן מבנקו. הספר היה רב מכר בצרפת וזכה שם בפרס רנודו. "זהו שילוב נדיר של ספרות שהיא גם מעולה וגם מצחיקה", אומר רצ'קובסקי.

מיה סלע

מייקל שייבון יכתוב לרשת HBO

הסופרים מייקל שייבון ואיילת ולדמן יכתבו דרמה לרשת HBO. השניים, בני זוג והורים לארבעה, ישתפו יחד פעולה בפרויקט ששמו הזמני הוא "Hobgoblin". במרכז העלילה תעמוד קבוצה של קוסמים שתנסה להילחם בהיטלר בתקופת מלחמת העולם השנייה. השילוב בין אמת ובדיה, מתובל בהומור ואירוניה, אינו זר לשייבון והוא השתמש בו בעבר בספרים כמו "איגוד השוטרים היידים" ו"ההרפתקאות המדהימות של קוואליר וקליי" (ראו אור בעברית בהוצאת עם עובד). ספרו, "נערי הפלא", עובד לקולנוע בהשתתפות מייקל דגלאס. ספרה של ולדמן, "אהבה ועוד משימות בלתי אפשריות", עובד לקולנוע תחת השם "The Other Woman" בהשתתפות נטלי פורטמן.

איתמר זהר

המחברות של ברטולט ברכט יוצאות לאור

הוצאת זורקאמפ הגרמנית החלה לפרסם את מחברותיו של ברטולט ברכט, ששופכות אור על היבטים לא מוכרים ביצירת המשורר והמחזאי. בדצמבר האחרון ראה אור הכרך הראשון בפרויקט, שפרסומו יימשך בשנים הקרובות. במקביל, המחברות גם ייסרקו ויועלו בגרסה מקוונת.

ברכט נהג לכתוב במחברותיו שורות של שירים, רעיונות ראשוניים למחזות ולסיפורים, מחשבות תיאורטיות ועוד. 54 מהמחברות שמילא עד מותו ב-1956 נשמרו; המוקדמת ביותר היא מ-1918, כשהיה בן 20.

הכרך הראשון שפורסם כולל שתי מחברות שנכתבו ב-1927-1930, תקופה שבה זרח כוכבו של ברכט בעקבות הצלחת מחזהו "אופרה בגרוש". רישומי המחברות חושפים את הלחץ הגדול שבו היה נתון ברכט, שכתב חלקים מהמחזה תוך כדי החזרות.

המחברות גם פותחות צוהר ליצירות שברכט שקד עליהן במשך שנים ולא השלימן לבסוף, וכן להתעניינותו ברעיונות המרקסיזם. כך, לדוגמה, מופיעות בכרך החדש שורות פתיחה של מחזה שלא הושלם על המהפכנית רוזה לוקסמבורג: "הנה עולם/ השרוי בתוהו ובוהו/ מי כאן קם/ ואת הסדר יביאהו?"

אבנר שפירא

תנ"ך גוטנברג בתערוכה בברלין

במוזיאון להיסטוריה גרמנית במרכז ברלין נפתחה בתחילת החודש התערוכה "ספרייה עושה היסטוריה", המתקיימת במלאות 350 שנה להיווסדות הספרייה הממלכתית של ברלין.

בתערוכה מוצגים כתבי יד נדירים האצורים בספרייה, שהיתה בראשית דרכה ספרייתה של ממלכת פרוסיה. כיום היא הספרייה האקדמית הכללית הגדולה ביותר בגרמניה ומחזיקה בקרוב ל-11 מיליון כותרים.

המוצג הבולט ביותר בתערוכה הוא עותק של תנ"ך גוטנברג, הספר שבישר את מהפכת הדפוס. העותק, שנדפס ב-1456, הוא אחד מבין 21 עותקים מההדפסה המקורית שהשתיירו, והוא נמנה עם הטובים שבהם מבחינת האיכות שבה נשמר. על שוויו מלמד הסכום שבו הוא מבוטח: 25 מיליון יורו.

עוד נכללים במסגרת התערוכה, שתינעל ב-19 ביוני, כתבי יד של יצירות מאת באך ומוצרט וגם מכתב שמלך פרוסיה, פרידריך הגדול, שלח ב-1740 לפילוסוף הצרפתי וולטר.

אבנר שפירא

וולדרמורט ודמבלדור מ"הארי פוטר" ומרלין מאגדות המלך ארתור הם כמה מהדמויות הספרותיות של קוסמים ומכשפים המתנוססות על סדרת בולים חדשה שהוציא בשבוע שעבר שירות הדואר הבריטי

"מתנת הכתיבה היא היכולת לשכוח את עצמך. לזכות בהתפרצות של חיים פנימיים או אספקה פנימית, לצוף אל מחוץ לעצמך"

(שיימוס הייני ל"טלגרף")

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

שר החוץ האיראני חוסיין אמיר־עבדולליהאן ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב בטהראן, אתמול. איראן מוטרדת לא רק מישראל, אלא גם מהמחאה נגד הממשלה

זרועותיו של התמנון האיראני חשובות יותר מראשו

פרארי קופצת

נהגים בפורמולה 1 חוששים ש"יזדקקו למקל הליכה בגיל 30"

המאחז מצפה דני, אתמול. חיבור מאחזים לחשמל היה לציפור הנפש של ח"כ ניר אורבך

מהבנייה ועד הכספים החדשים למתנחלים: השנה של הממשלה מעבר לקו הירוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ