הוכרזו זוכי פרס רפפורט לשנת 2011

הציירים אסף בן צבי ומיכאל חלאק זכו בפרס, המעניק סכום כספי לאמן ומממן לו תערוכה במוזיאון תל אביב לאמנות

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

מוזיאון תל אביב לאמנות הכריז אמש על בחירתם של הציירים אסף בן צבי ומיכאל חלאק כזוכי פרס רפפורט לשנת 2011. הפרס, על שם רות וברוך רפפורט, יוענק בפעם השישית מאז נוסד בשנת 2006. הפרס מחולק מדי שנה לשני ציירים - בכיר (בן צבי) וצעיר (חלאק). מעבר לסכום הכספי שניתן לאמנים, מממן הפרס שתי תערוכות יחיד המוצגות במוזיאון וכן את הפקתם של קטלוגים הנלווים לתערוכות. הכרזתו הרשמית של הפרס, שתתקיים במוזיאון ביום שלישי בשבוע הבא, תיערך במקביל לפתיחת תערוכותיהם של האמנית שרון פוליאקין והצייר אורן אליאב, שזכו בפרס בשנה שעברה. תערוכותיהם של בן צבי וחלאק ייפתחו במקום במארס 2012.

הפרס מציין במועדו את יום הולדתו של ברוך רפפורט, ומיועד להתקיים עשור שנים בסך הכל, שבסופן מתוכננת תערוכה שתכלול עבודותיהם של כל זוכיו לאורך השנים.

בן צבי נולד בקיבוץ כפר יחזקאל ב-1953 וחי כיום בירושלים. בעבר זכה בכמה פרסים, בהם פרס שר החינוך התרבות והספורט (1992) ופרס קולינר לאמן ישראלי צעיר (1987), והציג תערוכות יחיד רבות, בהן התערוכה "שארית היום" שאצרה אלן גינתון במוזיאון תל אביב ב-1990 ו"מיומנו של צייר" שהוצגה בגלריה גורדון ב-2005. לפני כמה ימים ננעלה בגלריה גורדון תערוכתו "עמק המצלבה", שכללה ציורים מהשנים האחרונות, רובם ציורי נוף. חבר השופטים, שמנה השנה את עירית רפפורט, פרופ' מרדכי עומר, ענת מטלון, דורון סבג ואלן גינתון, ציין בנימוקי ההחלטה כי בן צבי מצייר זה שנים "בהתמדה עיקשת, ברציפות ובלי כל קשר ליחס המחבק או האדיש של הסביבה אליו". עוד הוסיפו השופטים כי בעבודתו "הוא נע בטבעיות ובשוויוניות בין גדול לקטן, בין פיגורטיבי למופשט, ובעיקר בין עושר חומרי, צבעוניות ומלאות ובין רזון ותמצות מרבי". בן צבי יזכה בפרס כספי בסך 35 אלף דולר, וסכום זהה שיממן את תערוכתו.

חלאק, יליד 1975, מתגורר ועובד בחיפה ואף מרצה לאמנות באוניברסיטת חיפה. על עבודתו אמרו השופטים כי הוא "מצייר ציור פיגורטיבי-ריאליסטי מהתבוננות", ואף ציטטו מראיון שנתן לכתבת "הארץ" אלי ערמון אזולאי, בו אמר שעבודתה החלה ב"פורטרטים ובעיסוק בזהות ובזרות. בעיני היהודים אני ערבי, בעיני המוסלמים אני נוצרי, ונוצרים הם לא ממש ערבים". חלאק, לו יוענק פרס בסך 15 אלף דולר (וסכום זהה למימון תערוכתו במוזיאון), הוא האמן הערבי-ישראלי הראשון המקבל פרס זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בילי ג'ו ארמסטרונג בהופעה. "יש יותר מדי טמטום בעולם"

סולן גרין דיי אחרי פסיקת ההפלות: "מוותר על האזרחות האמריקאית"

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ