יוצרים ואנשי עסקים פועלים להקמת ארגון פלסטיני מקביל לאקו"ם

אחד מיוזמי המהלך סיפר ל"הארץ" כי אקו"ם גובה סכומים גדולים בגין תמלוגים על יצירות ערביות שמושמעות באירועים פומביים כמו חתונות ומסיבות

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי

קבוצה של יוצרים ואנשי עסקים פלסטינים וערבים-ישראלים יוזמים בימים אלה מהלך להקמת ארגון שישמור על זכויות יוצרים של אמנים ערבים מרחבי העולם, ויתמוך ביצירה פלסטינית. הארגון יהיה מקביל לאקו"ם הישראלי.

אחד מיוזמי המהלך סיפר ל"הארץ" כי אקו"ם גובה סכומים גדולים בגין תמלוגים על יצירות ערביות שמושמעות באירועים פומביים כמו חתונות ומסיבות, במסגרת הסכמים בינלאומיים. חלק מאותם תמלוגים מועבר לארגונים מקבילים בחו"ל שדואגים להעבירם ליוצרים במדינות ערב, כולל מדינות שאין להן שום קשר עם ישראל כמו לבנון וסוריה. חלק אחר מועבר לעידוד יצירה בישראל.

לדברי איש העסקים, אקו"ם כמעט ולא משקיעה כספים בחברה הערבית בישראל, וגם לא בפלסטינים בגדה או בעזה - אין שום עידוד ליצירה הפלסטינית. "הגיע הזמן שהתמלוגים שנגבים בגין יצירות ערביות יופנו גם לעידוד יצירה ערבית ופלסטינית, ולא יישארו בידי אקו"ם", אמר, "אנו נפנה לחברות זרות כדי לקיים קשרי עבודה עם היוצרים הערבים. אין ספק שהצלחת המהלך תהווה צעד חשוב לקראת עצמאות התרבות והיצירה הערבית בתוך ישראל".

היוזמה להקמת הארגון החלה בעקבות תביעה שהגישה אקו"ם, באמצעות עו"ד נמיר קאסם, בבית המשפט המחוזי בחיפה. הארגון הגיש תביעה נגד שני מנהלי אולם אירועים חיפאי שהשמיעו בו במסיבת הסילבסטר יצירות של אמנים ערבים, אך לא שילמו על כך תמלוגים.

התביעה מסתמכת על הסכם בין האגודה הצרפתית SACEM לבין אקו"ם, לפיו מתחייב אקו"ם להגן על זכויות האמנים החתומים באגודה, בהם בין היתר גם מלחינים שרואים בישראל מדינת אויב. אחד המלחינים הבולטים הוא זיאד בוטרוס, אחיה של הזמרת הלבנונית ג'וליה בוטרוס, הידועה בשיריה הלאומיים, בדעותיה האנטי-ישראליות ובתמיכתה בחיזבאללה. אחד משיריה המפורסמים - שהוקלט לאחר מלחמת לבנון השנייה - הוא "אהוביי", שחלק ממילותיו לקוחות מנאום אותו נשא חסן נסראללה. זיאד בוטרוס, שמלחין שירים לאחותו, תורם גם לתעמולה של החיזבאללה. בדיונים הוצגו טיעוני נגד לתביעה, לפיהם נוצרה סיטואציה אבסורדית בה הציבור בישראל תומך כספית ביוצרים אנטי-ישראלים.

עו"ד קאסם מסר כי "גם אם אקו"ם לא מסכים ערכית עם תוכן היצירה, הוא ממלא את תפקידו על פי דין ומקיים את התחייבויותיו ההסכמיות". קאסם סיפר כי SACEM הסמיכה את אקו"ם לנהל בישראל את היצירות שהיא מחזיקה. "הקשר החוזי-משפטי בין האגודה הצרפתית לבין היוצרים החברים בה איננו נתון להשפעה או לשיקול של אקו"ם. יצוין שהאגודה הצרפתית מחזיקה מאות אלפי יצירות שאינן ערביות ואקו"ם מתייחסת לכל היצירות בשוויון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ