התנועה האמנותית

רטרוספקטיבה של סינדי שרמן תוצג במומה, מוזיאון ת"א מוציא ספר על האמנית נירה פרג, פתיחה מחודשת של מוזיאון מאנה כץ ועוד

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

האמן הלבנוני ואליד ראאד זכה בפרס הסלבלד

הצלם ואמן הווידיאו הלבנוני-אמריקאי ואליד ראאד זכה השבוע בפרס הסלבלד לצילום. ראאד, שנולד ב-1967 בלבנון, עוסק בעבודותיו בהיסטוריה העכשווית של מולדתו ובפרט במלחמת האזרחים בשנים 1975-1990. "קבוצת אטלס", שאותה ייסד ב-1999 כמוסד פיקטיבי למחקר ותיעוד של ההיסטוריה הלבנונית העכשווית, היא מעבודותיו המוכרות והמרכזיות. מאז 1997 הוא חבר שותף בארגון הארכיוני AIF (מוסד הדימוי הערבי).

הפרס, שנוסד על ידי ויקטור הסלבלד (מייסדה של יצרנית המצלמות הסלבלד) ומוענק מאז 1980, כולל הצגת תערוכת יחיד במוזיאון גוטנבורג בשוודיה וכן מענק כספי בסך כ-150 אלף דולר. ראאד מצטרף לרשימת זוכים מכובדת בפרס, ובהם אירווינג פן, ריצ'רד אבדון, סינדי שרמן, ג'ף וול, נאן גולדין וגם סופי קאל, שזכתה בו בשנה שעברה.

חבר השופטים, שכלל השנה בין היתר את האוצרים תומס זליג, שרלוט קוטון וסרג'יו מה, ציין בנימוקיו כי ראאד הוא אמן עכשווי נדיר במקוריותו, בייחוד בדרך שימושו בצילום. עוד הודגשו רעיונותיו של ראאד במסגרת "קבוצת אטלס" והתמקדותו במחקר הוויזואלי של דימויי מלחמה וקונפליקטים חברתיים ופוליטיים. "דרך עבודתו של ראאד אנו מסוגלים לבחון מחדש את התפישה המסורתית של מלחמה, אלימות וזיכרון, וכן להטיל ספק ביעילותו של הצילום ככלי ויזואלי-תיעודי", כתבו השופטים.

בעבר זכה ראאד בפרס אלפרט לצילום ובפרס קאמרה-אוסטריה והציג בדוקומנטה ה-11 בקאסל, בביאנלה לאמנות בוונציה, במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק ובמוזיאון המבורגר באנהוף בברלין. הוא נמנה כיום עם המרצים הקבועים במחלקה לאמנות של אוניברסיטת קופר יוניון בניו יורק. בסוף דצמבר האחרון הוקרנה בישראל לראשונה עבודת וידיאו שלו במסגרת "מועדון הסרט הערבי העכשווי", שאצרו אבי מוגרבי וגלית אילת.

הכנסות ממכירה פומבית ייתרמו לשיקום בתי אמן שנשרפו בעין הוד

בית המכירות הפומביות מצארט יקיים ביום רביעי הבא מכירה שבה ייכללו 300 פריטים, שעיקרם ציורים של אמני ארץ ישראל במאה ה-20. הפדיון שיתקבל ממכירתן של שש עבודות אמנות, שיוצעו למכירה במסגרת זו, ייתרם לשיקום בתי אמן בעין הוד, שניזוקו בשריפה בכרמל בדצמבר האחרון. ההכנסות ממכירת שני ציורים נוספים, שניהם של הצייר לודוויג בלום, ייתרמו למטרת מימון של ניתוח רפואי.

לצד אלה, יוצעו במכירה כמה עבודות שהשתייכו בעבר לאוסף הפניקס, בהן עבודות של יחזקאל שטרייכמן ומשה קופפרמן. כמו כן, תבלוט במכירה קבוצה של 19 ציורים מעיזבון משפחתו של האמן יוסף קוסונוגי. עבודותיו המוכרות והשכיחות של קוסונוגי מצוירות לרוב בצבעי מים, אך במכירה יוצעו כמה עבודות שמן על בד, המתארות נופים בירושלים, תל אביב והגליל.

רטרוספקטיבה של סינדי שרמן תוצג במומה

במוזיאון לאמנות מודרנית (מומה) בניו יורק תוצג בעוד שנה תערוכה רטרוספקטיבית מקיפה של הצלמת האמריקאית סינדי שרמן. יוצגו בה כ-170 תצלומי מפתח ממכלול יצירתה של האמנות תוך סקירת עבודותיה מאז אמצע שנות ה-70 ועד לשנים האחרונות. זו תהיה הרטרוספקטיבה הראשונה של האמנית בארצות הברית מאז 1997, והיא תכלול בעיקר עבודות מאוספים פרטיים לצד עבודות מאוסף המוזיאון.

שרמן, בת 57, משתייכת זה כארבעה עשורים לקבוצת האמנים האמריקאים העכשוויים המוכרים ביותר ויצירותיה נחשבות כבולטות ומשפיעות ביותר על התפתחות הצילום העכשווי. הן נתפשות כאבני דרך בתחום הצילום הפוסט-מודרני. בכל תצלומיה מופיעה שרמן בעצמה, בכל פעם כדמות אחרת. מהחשובות שבסדרות עבודותיה היו סדרת תצלומי הליצנים וסדרת שחזור סצנות קולנועיות בצילום. עוד יוצג בתערוכה פרויקט ששרמן החלה ותמשיך ביצירתו בשנה הקרובה.

מוזיאון תל אביב מוציא ספר על האמנית נירה פרג

"שמור בחיים" הוא שמו של ספר חדש שיפרסם בעוד כשבועיים מוזיאון תל אביב לאמנות על האמנית נירה פרג, בהוצאה משותפת עם האמנית. הספר יכלול דימויים מעבודותיה של פרג, שזכתה בשנה שעברה בפרס קרן גוטסדינר. הוא יתמקד בעבודותיה מהעשור האחרון ויכלול טקסטים של כותבים שונים, ובהם האמן הנס האקה, האוצר והתיאורטיקאי בוריס גרויס, מינון ניקסון (כתבת "ארטפורום" ועורכת כתב העת "אוקטובר") וכן פיליפ אלן מישו, אוצר לאמנות וידיאו ולקולנוע במרכז פומפידו בפאריס. עוד בנוגע לפרג: עבודתה "שבת" מ-2008 נרכשה לאחרונה לאוסף מחלקת הווידיאו של מרכז פומפידו. על אף מרכזיותה כאחת ממובילות התחום בעולם, ממעטת המחלקה לרכוש עבודות חדשות. פרג, המתגוררת כעת בתל אביב, תעבור בחודש הבא לעיר סן דייגו בארצות הברית, אליה הוזמנה על ידי קרן שוסטרמן ללמד במשך סמסטר אחד.

ציור של מארק טנסי במרכז תביעה נגד גגוזיאן

"מבחן העין החפה מפשע" (The Innocent Eye Test), ציור גדול ממדים ומונוכרומטי מ-1981 של הצייר האמריקאי מארק טנסי, עומד עתה במרכז פרשיית בעלות שהובילה להגשת תביעה נגד גלריה גגוזיאן בניו יורק.

הציור נקנה בשנה שעברה על ידי איש העסקים ואספן האמנות הבריטי רוברט ויילד בסכום של כ-2.5 מיליון דולר. בדומה לגוף עבודות מצומצם יחסית של טנסי, עבודה זו יוצרת תעתוע אופטי תוך שימוש בטכניקת ציור ריאליסטית, שאופיינית לאמן הפוסט-מודרני.

לאחר שוויילד קנה את העבודה בסכום שפירש כעסקת מסחר כדאית, התברר כי מוזיאון מטרופוליטן מחזיק, באופן חוקי, ב-31% מערכה. לדברי ויילד, מידע זה לא נמסר לו לאורך כל תהליך הרכישה. בעליו הקודם של הציור, צ'רלס קואולס, אמר השבוע ל"ניו יורק טיימס" כי לא חשב על הסברת הנושא לגלריה ולצערו נהפך העניין ל"בלגן גדול". בתביעתו, דורש ויילד פיצויים בעבור עבודת אמנות נוספת, של ריצ'רד פרינס, שאותה רכש מגגוזיאן ב-2009 אך העסקה בוטלה לאחר שקונה אחר הציע מחיר גבוה יותר בעבורה. דובר גגוזיאן מסר בתגובה: "נגן על עצמנו במרץ רב".

פתיחה מחודשת של מוזיאון מאנה כץ

מוזיאון מאנה כץ המחודש בחיפה ייפתח לקהל ב-9 באפריל. לצורך שיפוץ המוזיאון, שהועבר באוגוסט לניהולה של חברת המוזיאונים של חיפה, הקצתה עיריית חיפה תקציב של רבע מיליון שקלים. עם השלמת עבודות השיפוץ תתאפשר הצבה בתנאים הולמים של יצירות מאנה כץ ופריטים מאוספיו.

סבטלנה ריינגולד תשמש כאוצרת המוסד, שבפתיחתו תוצג התערוכה "מאנה כץ - זיכרון יהודי". בתערוכה זו יוצגו ציורי דיוקנאות, דמויות, נופים וטבע דומם, כשעיקר עניינה יתמקד במורשתו היהודית של כץ כצייר אקספרסיוניסטי. בהמשך השנה תיפתח במקום תערוכה נוספת שתאצור ריינגולד ושתעסוק אף היא ביהדות. תערוכה זו, שתיפתח ביולי, תכלול תשמישי קדושה ופריטי יודאיקה מאוספו של כץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ