מתכון לסרט בורקס בסוף עונת הפלפלים

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

הסדרה "סרט שחור לבן", שתשודר משבת בערוץ 8, היא מסמך מורכב בנושא שכבר מזמן חדל להיות שנוי במחלוקת: סרטי הבורקס. בשנות ה-60 וה-70 שיגשגה תעשיית קולנוע מסחרית ישראלית שזכתה לתגובה מזועזעת מצד הממסד האשכנזי הסנובי. זה לא היה מופרך מדי, שכן הז'אנר, שזכה ברבות השנים למעמד פולחני, לא קידש עידון, מסרים אמנותיים ומורכבות תסריטאית גדולה מדי. המזרחים הוצגו בצורה סטריאוטיפית, האשכנזים היו אדוני הארץ והעם גדש את בתי הקולנוע.

הפרק הראשון בסדרה מתעסק בשאלה מה דרוש לסרט בורקס. מרואיינים בו מנחם גולן, ראשון במאי הבורקס, שמסתובב בחולצת הוואי ברחובות יפו ומספר על ראשית התעשייה. עוד מרואיינים גילה אלמגור, חיים טופול, יהודה אליאס (שתמיד גילם בסרטים את העיראקי השתיין), נחמן אינגבר ואלכס גלעדי. סרט בורקס, כך מתברר, דורש שחקנים צברים בתפקיד עדתי, קונפליקט בין שני קצוות, במקרה הבורקסי זהו קונפליקט עדתי, פרחה מזרחית (שרצוי שהשחקנית שתגלם תהיה אשכנזייה) וצופים שאיש אינו מתייחס אליהם - קהל הצופים המזרחים, שכבר פיתחו מודעות חברתית ותסיסה, אבל בסרטים עדיין הוצגו כתמימים וכנועים.

הצלחת הסרטים המזרחיים הולידה את סרטי מייק בורשטיין וקוני למל, או "סרטי גפילטע פיש" ואת יהודה ברקן הצעיר בתפקיד לופו, הסאלח שבתי האשכנזי. סרטי הבורקס, כך מתברר, מעידים הרבה יותר על מה שקרה באותם עשורים בחברה הישראלית מאשר על טעם קולנועי שנעלם.

"סרט שחור לבן". ערוץ 8, שבת ב-22:00

סוף עונת הפלפלים

הערב ישודר הפרק האחרון ב"פלפלים צהובים", שיצרה וביימה קרן מרגלית. עמרי, שמאובחן בפרקים הראשונים כסובל מהפרעה על הספקטרום האוטיסטי, נעלם. היעלמותו והחיפושים אחריו מעמתים את המשפחה עם קבלת הבעיה שהוא סובל ממנה ועם הצורך שלא להתבייש בה.

"פלפלים צהובים". ערוץ 2, הערב ב-21:15

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ