נעם בן זאב

המלצת השבוע

פביו ביונדי ו"אירופה גלאנטה"

ארטה, ראשון, 20:15

בראיון ל"הארץ" לפני יותר מעשור אמר הכנר והמנצח פביו ביונדי, שמוביל את האנסמבל שלו "אירופה גלאנטה" במוסיקת בארוק, שכל קונצרט שלהם הוא כמו קונצרט רוןק: מלא אנרגיה, קצבי ודוהר, ובעיקר לא צפוי. הנגנים לעולם לא יודעים איך אנצח, כי גם אני לא, אמר. ביונדי, יליד פאלרמו בסיציליה (1961) היה מהסנוניות האיטלקיות הראשונות בתנועת המוסיקה המוקדמת שהנהיגה ביצוע יצירות בארוק ברוח תקופת זו, ובכלים אותנטיים, והא נודע תחילה בביצוע שלו ל"ארבע העונות" של ויוולאדי - כדבריו, באנרגיה רוקית לגמרי. גם כאן הוא ו"גלאנטה" מנגנים ויוולאדי הקונצ'רטו לכינור אופ' 3 מס' 9, קונצ'רטו לשני כינורות; וגם אריות מאופרה בביצוע זמרת סופרן. המנצח-כנר מלא החיים, התפישה המודרנית, הווירטואוזיות של האנסמבל כולו - אלה מבטיחים שעה של עונג בארוקי. הקונצרט מספטמבר האחרון בצרפת.

עוד המלצות

אורלנדו פוריוזו

מצו, שישי, 20:30

"אורלנדו פוריוזו" הרומן האפי של אריוסטו היה פופולרי במאה ה-18 ועל פיו הלחין ויוואלדי את האופרה שלו, שכאן זוכה להפקה בימתית מלאה. סוללה מעניינת של סולנים השתתפו בהפקה הזאת בניצוח ז'אן-כריסטוף ספינוזי: ג'ניפר לארמור ופיליפ ז'רוסקי הם הנודעים ביניהם; וכדרכם, הצרפתים משקיעים בהחייאה של יצירות עבר לבמה, מאירים היבטים עלומים ברפרטואר שהתקבע על כמה להיטים ואיים להתנוון.

טריסטן ואיזולדה

מצו, שבת, 21:30

סמל המוות מתוך אהבה, או המוות בגלל אהבה - ובכל מקרה אהבה שאינה יכולה להתממש בגלל עצם היותה אהבה, משמע טהורה ונשגבת - משתקף באם כל האופרות הוואגנריאניות, "טריסטן ואיזולדה". תפישה תיאטרלית חדישה, מבשרת הסימבוליזם, באופרה הזאת של ואגנר, שלאורך כמעט ארבע שעות קורה בה כה מעט מבחינה עלילתית. ארמין ז'ורדן ניצח על בית האופרה ז'נווה ב-2005.

שעה עם מנצח

ארטה, שני, 00:45

סרט תיעודי על המנצח הגרמני אינגו מצמאכר, שהתמחה במוסיקה של המאה ה-20 בהשראת מורו הרוחני לואיג'י נונו. בסרט שספוג במוסיקה עכשווית - בה גם סגנונות שחוצים גבולות קלאסיים - משתתפת גם הזמרת מריאן פייתפול. בין התזמורות: הפילהרמונית הווינאית.

ערב בטהובן עם מארי פרחיה

מצו, רביעי, 21:30

חגיגה אמיתית של פסנתרנות ומוסיקה: מארי פרחיה פסנתרן ואינטלקטואל, מנגן את הרפרטואר שמתאים מאין כמוהו לאופיו הקונצ'רטי של בטהובן - וכאן הוא מנגן את כל החמישה, בזה אחר זה. סדרת ההקלטות נעשתה ב-1988 לפני בעיות הבריאות שהחלו להציק לפרחיה ואף השביתו את נגינתו. עם תזמורת סנט מרטין אין דה פילדס בניצוח נוויל מארינר. לתוך הלילה.

סאצ'מו וחבריו

מצו, חמישי, 21:30

חגיגת ג'ז: לואי ארמסטרונג חוזר בסרטי ארכיון שאותם אפשר לראות עד אין סוף. כאן הם מוקדשים לחלק האחרון של הקריירה שלו, מ-1942 עד 1965.

אפשר גם

* קונצרט בוקר. "סימפוניית תהלים" של סטרווינסקי, יצירה ניאו-בארוקית, חותמת את קונצרט הבוקר היפה הזה, שבו אפשר לשמוע את אמיל גיללס מנגםן את "הפתטית" של בטהובן, את אן סופי פון אוטר ותומס קווסטהוף שרים שוברט, ועוד אוצרות (קול המוסיקה, שישי, 9:05).

* ישיר מאילת. המצו-סופרן אליזב פון מגנוס ברסיטל שוברט ושומאן, הצ'לן פיטר ויספלוויי ברסיטל מבאך עד רגר, מוסיקה קאמרית עם אמנים ישראלים ובינלאומיים - אלה ואחרים בשישי בערב, שבת בבוקר ולאורך השבוע, ישירות בקול המוסיקה מפסטיבל המוסיקה הקאמרית באילת.

* מיסה חגיגית קטנה. המוסיקה הדתית של רוסיני נמשכת אל האופרה בדיוק בידה הנכונה. ריקרדו שאיי מנצח כאן על "מיסה חגיגית קטנה" שלו, עם תזמורת הגוונדהאוז לייפציג (מצו, שישי, 23:50).

* כיתת אמן. סדרת התוכניות של כיתת אמן מגיעה לחלילן הצרפתי פייר-איב ארטו, שמלמד בסטודיו של צייר בפאריס. בתוכנית מיצירות פרניהו, ו"סירינקס" של דביסי (ראשון, ארטה, 12:05).

* וילאסון ונטרבקו. הצמד הכי פופולרי על בימות האופרה, בקונצרט גאלה (מצו, שני, 21:30, עם סרט דיוקן של אנה נטרבקו 50 דקות אחר כך).

* קוולרייה ופליאצ'י. "אבירות כפרית" של מסקאני ו"ליצנים" של לאונקוואלו, שתי אופרות בכרטיס אחד, מבית האופרה מדריד (שלישי, מצו, 21:30).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ