הרקוויאם ניצח

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

מה עושים עם הרקוויאם של מוצרט? ויותר נכון: מה עושים לפני הרקוויאם של מוצרט - זאת השאלה. היצירה המופלאה הזאת, שבכל האזנה אליה לומד האדם משהו חדש אודותיה, ובעיקר אודות עצמו, לא מתאימה לבדה לפורמט הקונצרט המודרני, כי היא ממלאת רק חצי ממנו.

צריך להיות יצירתי כדי למצוא לה בת זוג; והואיל וכבר הוזמנה מקהלה והוזמנו סולנים, וגם טרומבונים בהרכב מלא, אפשר להקדים את מוצרט ביצירה אורטורית אחרת, עדיף רקוויאם גם כן כדי לא לקלקל את השורה; וכך שמע הקהל בקונצרט הזה של הקאמרטה את הרקוויאם המוקדם והנשכח של ברוקנר. "ברוקנר לפני שהיה ברוקנר", אפשר להגדיר את הרקוויאם הזה, שכמעט דבר מברוקנר המבוגר לא נרמז בו, בעיקר לטובה - בגלל הקלות, הקלאסיות, ופרקי הא-קפלה התמימים שצבעו את החלק הראשון באופטימיות למרות ההקשר הקשה.

ובכל זאת זה היה רק חימום, וכמו בכל קונצרט, גם אחרי אלף האזנות, עולה ההתרגשות לקראת הרקוויאם שמוצרט הלחין את חלקיו המשמעותיים - וגם כאן הוא לא איכזב, לפחות בהיבטים חשובים שלו. התזמורת ניגנה מצוין וידעה לעקוב אחרי הריתמיות של המנצח אבנר בירון, והחילופין הדינמיים שלו; והמקהלה: האנסמבל הקולי החדש, שגילה גמישות רבה וניקיון. אבל התמונה הכללית התערערה בגלל מרכיב שהוא כגזירת גורל: האכסניה, האודיטוריום של המוזיאון, שלא עמד בווליום של 60 ויותר נגנים וזמרים. טקסט, קווים מלודיים, ודקויות עדינות - אלה התפרקו באנרגיות העצומות שנפלטו מהבמה, ואי אפשר היה להבחין בהם. ערב לא הכי מוצלח של ארבעת הסולנים גם הוא לא תרם לעולם הצלילי שנוצר שם; ובכל זאת לא הצליחו בעיות אלה להביס לגמרי את היצירה ומבצעיה ולפגום משמעותית בחוויית הרקוויאם שאין דומה לה.

הקאמרטה ירושלים מגישה: רקוויאם, מאת ברוקנר ומאת מוצרט, עם האנסמבל הקולי החדש. סולנים: שרון רוסטורף- זמיר - סופרן; ילנה טימופייב - מצו-סופרן; איתן דרורי - טנור; פול ריבס - בס. מנצח: אבנר בירון. מוזיאון תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ