עשרות אמנים בינלאומיים מחרימים את מוזיאון גוגנהיים באבו דאבי

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

כ-135 אמנים בינלאומיים חתומים על עצומה שפורסמה השבוע, הקוראת להחרים את סניף מוזיאון "גוגנהיים" באבו דאבי, שעתיד להיפתח ב-2013. הסיבה לחרם היא תנאי העסקה לקויים של פועלי הבנייה באתר המוזיאון.

מי שאחראי לעצומה הוא הארגון לזכויות אדם בניו יורק, "Human Rights Watch". העצומה פורסמה בעקבות דו"ח שהזמין הארגון, בו תוארו כ-100 מקרים שונים של ניצול פועלי הבניין והלבנת שכרם. על העצומה חתמו, בין היתר, האמנים מרתה רוסלר, מונה חאטום, פול גראהאם, אכרם זעטרי, ברברה קרוגר, ומרסל אודנבאך. החתומים מצהירים כי לא ישתפו פעולה עם המוזיאון עד שלא ישנה את תנאי ההעסקה של פועלי הבנייה באתר. האמנים התחייבו להחרים את המוזיאון, על אף שהוא עתיד להיות אחד המרכזים הבולטים ביותר במתחם התרבות של האי סעדיאת.

בניית המוזיאון, שתיכנן האדריכל האמריקאי פרנק גרי, מנוהלת על ידי "חברת פיתוח התיירות וההשקעה" (TDIC), שאחראית גם על בניית שאר האתרים במתחם התרבות של האי. לפי העצומה, מאות עובדי הבנייה באתר המוזיאון מועסקים ללא זכויות בסיסיות, והם כמעט ואינם משתכרים מעבודתם. חלק מהפועלים אף דיווחו כי שילמו סכומים גבוהים בתור "פיקדונות גיוס", אך הכספים לא הוחזרו להם מעולם. הארגון לזכויות אדם דורש בעצומה מחברת TDIC לשכור את שירותיו של מפקח חיצוני ועצמאי, שידאג לפרסם באופן גלוי את נתוני ההעסקה במקום.

הפנייה התייחסה בעיקר למוזיאון הגוגנהיים, אך צוין בה כי הארגון דורש תנאי העסקה שווים גם במוסדות התרבות הנוספים המתוכננים להפתח במתחם, בהם סניף של מוזיאון הלובר, ושלוחה של אוניברסיטת NYU.

מנהלת ארגון זכויות האדם במזרח התיכון, שרה לאה וויטסון, ציינה בעצומה כי "אם הגוגנהיים ו-TDIC לא יענו למחאת האמנים, המוזיאון יהיה מוכר בעיקר כבמת תצוגה למחדלים בהעסקה, יותר מאשר מוסד אמנותי".

חברת TDIC הגיבה בסוכנויות הידיעות על העצומה והסבירה, כפי שטענה כבר בעבר, כי החלה לפעול על פי המלצותיו של ארגון זכויות האדם וכי דרשה מקבלני הבנייה להחזיר לפועלים את הסכומים ששילמו כפיקדונות לגיוסם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ