סרט הקולנוע "רנגו" - סליחה, בשביל מי הזיקית הזאת?

סרט האינימציה "רנגו" של הבמאי גור ורבינסקי הוא סרט ייחודי, יפה ועמוק. השאלה היא למי הוא מיועד? לא בטוח שלילדים

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

סרטי אנימציה לילדים פונים גם למבוגרים זה זמן רב. ההנחה היא שאלה מלווים את ילדיהם לאולם הקולנוע ולא אמורים לסבול. כמו כן, יוצרי אנימציה מבינים שמבוגרים הם בעצמם חובבי סרטי אנימציה.

יש סרטים שפונים לקהל המבוגר בצורה מעצבנת, בבדיחות החגות מעל לראש של הילדים ("תפוס ת'כריש", "שרק 2"), ויש כאלה שפונים לקהל הזה בצורה טובה כל כך שהם קצת שוכחים את הילדים (למשל, "למעלה" ו"וול-אי", שני סרטים שחלקם הראשון כאילו נועד למבוגרים וחלקם השני לילדים; יצירות יפהפיות ומרגשות של פיקסאר, שגרסאות הדי-וי-די שלהן נחות על המדף בבית כאבן שאין לה הופכין). וישנו "צעצוע של סיפור" המושלם (על כל המשכיו, ובמיוחד השלישי), שפשוט קולע לטעם של כולם, קלאסיקה.

נדמה שהסרט החדש "רנגו", מאת הבמאי גור ורבינסקי ואולפני ג'ורג' לוקאס, שחקנים חדשים על מגרש האנימציה, לוקח את העניין הזה עוד צעד קדימה.

הסרט הזה, על זיקית שמגיעה לעיירה יבשה וחורקת במערב הפרוע, מדבר אל קהל בעל ידע קולנועי. הסיפור המתואר בו משתמש באלמנטים ממערבונים כ"בצהרי היום", "ריו בראבו" ו"שיין". לגיבור הסרט, ששואל לעצמו את השם "רנגו", אין שם בתחילה - זו אולי רמיזה לטרילוגיה של סרג'ו ליאונה בכיכובו של איסטווד "האיש ללא שם". בנוסף לכך יש בעלילת הסרט התייחסות ברורה ל"צ'יינטאון" ולפרשת המים המוצגת בסרט ההוא של רומן פולנסקי.

אפשר אולי ליהנות מהסרט בלי להבין את הרמיזות מתרבות הפופ, וגם להבין אותו - כי ילדים כיום כל כך מתוחכמים שהם מבינים את הציטוט הקולנועי גם מבלי לדעת מאין הוא לקוח; אך לפחות בסצינה אחת בסרט, שבה מתוך ענן אבק נגלית דמותו של קלינט איסטווד בכובע בוקרים, מבקשים הצופים הצעירים לדעת במה מדובר. זאת חידה לא מובנת להם. בנוסף לכך, יש כמה דמויות בסרט שעלולות להפחיד ילדים, במיוחד עכסן (נחש פעמונים) ענקי אחד.

"רנגו" - שאת הגיבור שלו מדבב באנגלית ג'וני דפ, שעבד עם ורבינסקי גם בסרטי "שודדי הקאריביים" - הוא סרט שונה מההיצע המקובל בסרטי אנימציה לילדים. הצבעים שלו פחות זוהרים, ובמקום הגיבור בעל פני הטמבל וחברו המצחיק ממנו, המוכרים מכל סרטי דיסני, ישנה כאן זיקית שנחתה על אדמה צחיחה ומקווה לפתוח בה דף חדש. בהיותה יצור החי לרוב באקווריום, ואולי קופסת הזכוכית שלה מונחת מול קופסת זכוכית אחרת - הטלוויזיה, נראה שהיא גדלה על הדימויים הקולנועיים האלה, והחוויה שלה במערב הפרוע היא ספק אשליה שלה על ביקור במקום.

כל הדמויות, הרבות ומגוונות מאוד - ממש מיתולוגיה שלמה, עשירה ומרשימה של מכרסמים וזוחלים - נעות בין המעניין למוזר ולמכוער-במתכוון. את תפקיד המקהלה היוונית-מקסיקאית ממלאים כמה ינשופים משעשעים, אבל זה לא סרט מצחיק מאוד, בוודאי לא שנון בנוסח דיסני. יש בסרט עלמה במצוקה (לטאה), שריף מושחת (צב) והגיבור החדש שיביא פתרון לצמא ברחובות סחופי האבק (הזיקית).

יש ב"רנגו" רגעים ארוכים מדי, קצת מתישים, כלומר יש לו קצב משלו, שגם הוא אינו מאפיין את העשייה הקולנועית לילדים; אבל כמכלול הוא סרט ייחודי, בעל יופי ועומק, מפריח שממה מבחינה קולנועית. אלא שלא בטוח שמי שייהנו מכל זה הם ילדים דווקא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ