תהיי מלכה ותשתקי: "פריסילה מלכת המדבר" מעולם לא היתה מעודנת יותר

ההפקה החדשה של "פריסילה מלכת המדבר", המועלית כעת בברודוויי, קוצצה ועודנה בשביל הצופים השמרנים האמריקאים. האם משום כך המחזמר איבד מעוקצנותו?

ניו יורק טיימס
פטריק הילי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
פטריק הילי

בהפקה הלונדונית של המחזמר "פריסילה מלכת המדבר", הדמות הראשונה שמופיעה על הבמה היא דראג קווין בעלת פה מלוכלך ושמה מיס אנדרסטנדינג (מבינה). "אני כל כך מתרגשת, הייתי צריכה להשתמש בסרט הדבקה כדי לשלוט בעצמי", היא אומרת, ומעמידה פנים שהיא תולשת את סרט ההדבקה מחלציה. "אני מתה על מפשעה ברזילאית. גם אתם?"

הבדיחות האלה נעלמו מהגרסה החדשה של "פריסילה" המועלת כעת בברודוויי. גם תפקידה של אנדרסטנדינג בעלילה צומצם בצורה ניכרת. ועכשיו הדמות הראשונה שצדה את תשומת הלב היא הדמות הראשית, טיק (בגילומו של ויל סוונסון), החוצה את הבמה, מושך אחריו מזוודה.

אלה כמה שינויים מתוך רבים שעברה "פריסילה" במסע ארוך ומיוחד לברודוויי, מהסרט האוסטרלי מ-1994 ועד לגרסת המחזמר בסידני ומלבורן ב-2005, לאוקלנד שבניו זילנד; לווסט אנד בלונדון; לטורונטו; ולניו יורק.

סיימון פיליפס, במאי המחזמר המקורי, אמר שהמפיקים בארצות הברית - ובראשם השחקנית והקומיקאית בט מידלר - הציעו להכניס ב"פריסילה" שינויים מפליגים כדי להתאימה לשוק התחרותי של ברודוויי. "הקהל כאן אוהב לדעת, במהירות ובאופן ברור, מי הדמות הראשית בהצגה", אמר פיליפס, ולכן פתיחת ההצגה עם מיס אנדרסטדינג היתה עלולה לבלבל כמה מהצופים.

מידלר אמרה כי היא סבורה שמחזמר המספר על שתי דראג קווינס וטרנסקסואל שיוצאים למסע, אינו זקוק לתוספת גסות וניבולי פה. מלה גסה נפוצה אחת, למשל, מושמעת כ-12 פעמים בגרסה של ברודוויי, לעומת 18 בשאר ההפקות.

"האווירה שתמיד היתה חלק מ'פריסילה' נותרה, אבל היא כבר לא מלוכלכת ובוטה", אמרה מידלר. "היא מצליחה לשמור על כל הכיף שבסגנון הקאמפי מבלי להיכנס לצד האפל של קאמפ ודראג. ולדעתי זה מתאים לברודוויי".

גם אם "פריסילה" עברה קיצוצים כדי שתקסום לתיירים מהמערב התיכון באמריקה - נתח שוק דשן שבגללו מפיקים רבים בברודוויי שמרנים יותר מעמיתיהם בווסט אנד ובאוסטרליה - המחזמר עדיין עוקצני, בועט והומוסקסואלי באופן ראוותני יותר מכל הצגה חשובה אחרת בניו יורק.

חספוס ובוטות

ההפקה אינה מתביישת כמובן בצבעיה הטבעיים. אחד הראיונות הארוכים הראשונים של שחקני ההצגה היה ל"אדווקט", מגזין פופולרי בקרב הומוסקסואלים, וניוזלטר פרסומי כלל מסר ממידלר - אמנית חביבה על הומואים - כולל הרקע הוורוד המתבקש, שנפתח במלים "שלום מתוקים שלי!" כמה שירים של מדונה, אף היא אלילת הומואים, נוספו להצגה, והיא גם החליפה את קיילי מינוג (האוסטרלית) המפורסמת פחות בתפקיד הגיבורה של אחת מהדראג קווינס, פליסיה (ניק אדמס).

אבל זו גם תקופה שבה הפקות ברודוויי שעוסקות בנושאים הומוסקסואליים מוצגות כהצגה לכל המשפחה, עד כדי כך שהצופה המזדמן אינו יכול להבין שהדמויות הראשיות בהצגה "Next Fall" או בגרסה המחודשת ל"כלוב העליזים" הן זוג אוהבים הומוסקסואלי.

היוצרים והמפיקים של "פריסילה" דיברו באריכות על כך שההצגה שלהם עוסקת במשפחות: גבר המתאחד עם בנו (האב הוא הומו); גבר נוסף שמתאהב באשה בודדה (שהיא במקרה טרנסג'נדר); ושלושת החברים המרכזיים מתפקדים כמשפחה לכל דבר שהומואים ולסביות יוצרים להם בפרטיות כבר שנים.

המפיקים אומרים שתיירים בדוכנים לכרטיסים מוזלים, מול התיאטרון בשדרה השביעית, ידעו שההצגה עוסקת בדראג קווינס ובלי להתייחס לעריכה האמריקאית, אף שההומור בו נוטה לעסוק בניתוחים לשינוי מין. בה בעת מסע הפרסום מבליט את הנשים היפות - נשים אמיתיות - המגלמות את הדיוות, דמויות משנה המבצעות כמה מהשירים. פיליפס אמר שהתנגד לכך שבמוקד מסע הפרסום יעמדו שלוש הדמויות הגבריות הראשיות בלבוש נשים, משום ש"קשה מאוד לצלם דראג".

טוני שלדון, שחקן אוסטרלי ותיק שגילם את ברנדט הטרנסג'נדר במחזמר המקורי, אומר שאף על פי שמרכיבים מסוימים בהצגה ומסע הפרסום שלה "מתונים", "הדבר היחיד שהתעקשנו שלא לוותר עליו הוא החספוס והבוטות של המחזמר".

"זו לא הצגה שיכולה להיות דראג מלוטש כמו בלאס וגאס", אמר שלדון, שהיה מועמד לפרס אוליבייה (הגרסה הלונדונית לטוני) על הופעתו. "היא מספרת על שלושה אאוטסיידרים בסביבה עוינת מאוד. אם מוותרים על החספוס של העולמות שהם עוברים בהם, אובד מרכיב מיוחד מאוד בהצגה".

לא כולם מרוצים מהשינויים. טים צ'אפל זכה באוסקר ב-1994 על עיצוב התלבושות ב"פריסילה מלכת המדבר" לצד ליזי גרדינר, והם שימשו בתפקיד זה גם במחזמר הבימתי. אבל הוא אומר שהחזון שלו ל"כניסה קאמפית ראוותנית" בשיר הדראג הראשון של פליסיה צומצם לתלבושת שמסתכמת בשמלה ופאה, מראה הרבה פחות נוצץ.

"נעשו הרבה יותר מדי שינויים כדי להפוך את ההצגה לפחות נועזת כדי שתתאים לברודוויי", אמר צ'אפל. "הדבר המגוחך ביותר היה ההתעקשות להציג את טיק כשחקן ראשי בסגנון אמריקאי, דמות רומנטית, גברית, פחות הומואית, כדי למכור יותר כרטיסים".

גארי מקווין, ממפיקי המחזמר המקורי, אומר שהשינויים לא נבעו משמרנות. "אנחנו מגיבים להלך רוח מסוים שקיים בניו יורק, שלפיו אם אתה עושה כך וכך אתה תמכור יותר כרטיסים", אמר. "עם זאת לא עשינו שום דבר שמשנה את הסיפור המקורי של שלוש דראג קווינס וההרפתקה הפרועה שלהן".

מההתחלה, אומר מקווין, יוצרי המחזמר ניסו להכניס שינויים כדי לשפר את ההצגה ביחס לסרט, שהיו בו נקודות עלילה מעורפלות כגון יציאתו של טיק למסע כדי להתאחד עם בנו בנג'י. בתחילה המחזמר היה אמור להיות הצגה בתוך הצגה על דמויות שמנסות לשחזר סצינות מתוך הסרט "פריסילה מלכת המדבר". הרעיון נזנח, ובהפקות המוקדמות באוסטרליה שלטה ברנדט של שלדון. מהפקה להפקה הלכה ההצגה והתמקדה דווקא בסיפורו של טיק, משום שאהבתו לבנג'י היא בעיני היוצרים נקודת המשען של העלילה.

בהפקות הקודמות בנג'י מופיע רק בסוף המערכה השנייה, אבל כעת הוא נראה לכל אורך המערכה הראשונה כדי להדגיש את הנושא המשפחתי. הוא לוחץ על טיק לבוא לבקר אותו, למשל, בקשה שבגלגולים הקודמים באה מצד אמו של בנג'י ואשתו של טיק, מריון. "נקודת המוצא היתה שבאמריקה, כשקהל שומע ילד שאומר שהוא זקוק לאביו הוא מבין כי עומד להיות מסע ארוך", אמר פיליפס, הבמאי.

אלן סקוט, שכתב את התסריט למחזה עם הבמאי והתסריטאי של הסרט, סטיוון אליוט, אמר שהיתרון הגדול ביותר של הגרסה הנוכחית הוא השפעתה על הגברים ההטרוסקסואלים בקהל, שרבים מהם מזילים דמעות כשטיק ובנג'י שרים זה לזה את "You Were Always on My Mind" לקראת הסוף. "לכל אורך הדרך רצינו להעביר לצופים מסר של סובלנות", אמר סקוט. "אבל קודם כל צריך להביא את הקהל להצגה, ואני חושב שמצאנו דרכים לעשות זאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

דויד פופביץ' באליפות העולם, בשבוע שעבר. התנתק מהטלפון למשך חודש בגיל עשר

הוא רק בן 17 אבל יש כבר מי שחושב שהוא היורש של מייקל פלפס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ