המגמה הספרותית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

הדרך אל הכפר

"חרבת חזעה" של ס' יזהר, שרואה בימים אלה לראשונה בבריטניה, ניצב בראש רשימת רבי המכר של "גרדיאן"

"אכן, כל זה אירע עוד מכבר, אך מאז לא הרפה ממני. אמרתי להשקיעו בשאון-ימים, להמיך ערכו ולהקהותו בשטפם של דברים", כך נפתח ספרו של ס' יזהר "חרבת חזעה" שפורסם ב-1949 וזוכה כעת להתעניינות מחודשת. הספר, שמתאר גירוש פלסטינים במלחמת העצמאות, יצא לאור לראשונה בבריטניה בימים אלה ועומד בראש רשימת רבי המכר של "גרדיאן". במאמר עליו בעיתון הבריטי נכתב כי הספר שפורסם חודש אחרי תום מלחמת העצמאות עמד על הבעיה שתרדוף את ישראל עד היום, וכבר אז הבין יזהר שהנרטיב הציוני ינסה למחוק את האירועים הללו מן התודעה.

הסופר איאן מקיואן, שזכה באחרונה בפרס ירושלים, הזכיר את ספרו של יזהר בנאום קבלת הפרס. "גיליתי את הספר הזה רק כעת", אמר, "זוהי עדות מדהימה על פינוי הכפרים הערביים ב-1948 וגירוש התושבים". לדבריו, העובדה שהספר - שראה אור באנגלית לראשונה ב-2008 - נלמד במוסדות החינוך בישראל היא עדות לפתיחות החברה הישראלית.

ב-1978 עובד הסיפור של יזהר לדרמת טלוויזיה. זבולון המר, שהיה אז שר החינוך, טען כי הסרט ישרת את התעמולה של אש"ף ואסר לשדרו. בסופו של דבר הסרט שודר לאחר התערבות מליאת רשות השידור. כוחו של הספר אינו רק במחלוקות ובדילמות הפוליטיות שהוא מעלה. השפה העשירה, תיאורי הנוף המדויקים וחיבוטי הנפש הפכו את ספרו של יזהר, שמת ב-2006, למופת של כתיבה בספרות העברית המודרנית.

אלי אליהו

ספר משותף ליהושע סובול ולאמנית רותי הלביץ כהן

"המפגש הראשון עם הציורים של רותי עורר בי זיכרון של חלום שבו אנשים לבושי שחורים שחטו כבשים על משטח אספלט או על אדמה כבושה, וכל המשטח היה מגואל בשלוליות של דם". כך כותב יהושע סובול בטקסט "פנימחוצפנים" המופיע בראשית הספר "שערה במקום הפשע". הספר, שיושק בשבוע הבא בגלריה ג'ולי מ' בתל אביב, מסכם פרויקט שהחל ב-2006. אז פתח סובול בדיאלוג עם האמנית רותי הלביץ כהן בעקבות תערוכת יחיד שלה.

סובול ניגש אז לאמנית ואמר כי "ציירה את החלום שחלם בליל אמש". היא הזמינה אותו להתבונן בעבודותיה. בעקבות כך, ולקראת תערוכת יחיד נוספת שלה, כתב על עבודותיה טקסט פרשני הנובע מנקודת מחשבת-החלום שלו.

בספר החדש, "שערה במקום הפשע" (הוצאת חלפי), 154 עמודים, שבהם משולבים דימויים רבים מעבודותיה של הלביץ כהן לצד טקסט ומבחר משיריו של סובול שלא ראו אור מעולם. השקת הספר שתתקיים בגלריה ב-31 בחודש, תלווה בתצוגה של כמה מעבודותיה של הלביץ כהן מתוך הספר. בנוסף, יקיימו השניים שיחה פתוחה לקהל ב-1 באפריל במרכז המוסיקה ע"ש פליציה בלומנטל בת"א.

דניאל ראוכוורגר

שיתוף פעולה בין רקדנים למשוררים במופע חדש

המשוררת והפסיכולוגית הקלינית דנה לובינסקי והרקדנים והמטפלים עדי לובינסקי ועידן פורגס רצו לחקור את הנושא של "תזזית" באמצעות שילוב של שירה ומחול. במופע "תזזית" שיועלה בשבת הקרובה ב-18:30 ב"רוטשילד 12" בתל אביב אפשר יהיה לראות את התוצאה המסקרנת.

"השירה והמחול הן שתי שפות שלוקחות את התקשורת היום-יומית ומותחות אותה לאיזשהו קצה", מסבירה דנה לובינסקי את הרעיון מאחורי המופע. "הקלטנו באולפן אותי ומשוררים אחרים ובהם שירה סתיו, שולמית אפפל, אגי משעול, זהר איתן, ענת זכריה ואורי גלעד. עשינו ניסויים עם הקול שלהם. יש למשל דואט בין אפפל למשעול. חיברנו את זה למוסיקה אלקטרונית שכתבו יוחאי בלום וגיא שומרוני ועל המצע הזה בנו הרקדנים, דורון רז, עדי לובינסקי ועידן פורגס, שפה תנועתית".

איתמר זהר

שני רומנים של ד"ה לורנס עובדו מחדש לטלוויזיה הבריטית

שניים מספריו של ד"ה לורנס, "הקשת בענן" ו"נשים אוהבות", זכו כעת לעיבוד טלוויזיוני. במיני-סדרות, ששידורן יחל ביום חמישי בבי-בי-סי 4 בבריטניה, ישתתפו בין השאר ססקיה ריבס ורוזמונד פייק. שני הספרים עובדו בעבר לקולנוע בידי הבמאי קן ראסל. "נשים אוהבות" יצא לאקרנים ב-1969 בכיכובם של אלן בייטס, אוליבר ריד וגלנדה ג'קסון. ג'קסון השתתפה בגרסה הקולנועית ל"הקשת בענן" שיצאה ב-1989.

בתוך כך, בבית המכירות בונהאמס בלונדון תתקיים ביום שלישי הבא מכירה פומבית של פריטים שהותיר אחריו לורנס שמת משחפת ב-1930. בין השאר יוצעו למכירה שני סיפורים קצרים ומכתב שכתב לורנס לחבר.

איתמר זהר

ספר פילוסופיה של רפאל זגורי-אורלי פורסם בצרפת

ספר עיון של חוקר הפילוסופיה הישראלי ד"ר רפאל זגורי-אורלי פורסם לאחרונה בצרפת. הספר, "Questionner encore" (לשאול עוד), מציע הרהור פילוסופי על מעמדה של השאלה בתולדות המטאפיסיקה. באמצעות קריאה מקיפה בכתביהם של קאנט, הגל, היידגר, דרידה ולוינס, מנסה זגורי-אורלי להבין כיצד הפעולה של עצם ניסוח השאלה כוננה ובנתה את הגותם. הוא גם מבקש לחשוף את המקום שממנו השאלה עצמה יכולה לעמוד למחשבה מחודשת, שנבדלת מהאופק המוגבל שמיוחס לה בדרך כלל בדיון הפילוסופי.

זגורי-אורלי עומד בראש התוכנית לתואר שני באמנות של האקדמיה בצלאל. הוא גם נמנה עם חברי מערכת כתב העת הפילוסופי הצרפתי "זמנים מודרניים". הספר ראה אור בהוצאה הפאריסאית "גלילה", במסגרת סדרת ההגות "La Philosophie en effet", שנוסדה על ידי דרידה וכמה הוגים צרפתים נוספים.

אבנר שפירא

קצר

"המאבק בין פרוזה לשירה הוא מאבק תמידי. אם אתה נענה לדחף הפואטי אתה מסתכן בכך שתהיה לא קריא. אם אתה לא נענה לכך נכונה לך קריירה של 'מספר סיפורים'"

מישל וולבק ל"פאריס רוויו"

קצר 2

הבית ששימש השראה לספרו של פ' סקוט פיצג'רלד "גטסבי הגדול" (בתמונה מתוך הסרט) עומד להיהרס מפני שהקרקע שהוא ניצב עליה תחולק וייבנו עליה חמישה בתים. הבית נבנה ב-1902 והיה שייך לעיתונאי הרברט ביארד סוופ, העורך של "New York World" ואחד הראשונים שזכו בפרס פוליצר. פיצג'רלד ככל הנראה נכח במסיבות שערך העיתונאי בבית הגדול

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ