רב-תרבותיות? נגן זר בפילהרמונית

המוזיקאי האיטלקי עמנואלה סילווסטרי נבחר לצ'לן ראשי בתזמורת הפילהרמונית הישראלית, ויתחיל לנגן בה בעונה הבאה

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

לראשונה נבחר מוזיקאי שאינו ישראלי לתפקיד מוביל בחטיבת כלי המיתר בתזמורת הפילהרמונית הישראלית (ידוע רק מקרה אחד, לפני עשרות שנים, שבו שימש נגן זר בראש קבוצת הקונטרבסים במשך תקופה קצרה). עמנואלה סילווסטרי, כיום נגן ראשי בתזמורת האופרה לה פניצ'ה בוונציה, יהיה צ'לן ראשי בתזמורת מהעונה הבאה. המוזיקאי האיטלקי נבחר לאחר אודיציות קפדניות, מקרב עשרות מועמדים מהארץ ומחו"ל. הוא ינגן במקום מיכה הרן, הפורש לגמלאות, וימלא את התפקיד לצדו של הנגן הראשי מרסל ברגמן. בשנים הקרובות, מזכירים בפילהרמונית, צפויות עוד פרישות רבות לגמלאות, והכללים הנהוגים בתזמורת קובעים כי נגן שמגיע לגיל פרישה חייב לעזוב, אף כי הוא עשוי להיות מוזמן מדי פעם להשתתף בקונצרטים, כאשר נדרשת תוספת נגנים.

כנהוג, שמות המועמדים האחרים נשארים חסויים. ברגמן מגלה רק כי צ'לן ישראלי שניגן בתזמורת האופרה "מטרופוליטן" הגיע למקום השני בגמר. עוד השתתפו באודיציות ארבעה צ'לנים מקרב חברי הפילהרמונית עצמה. על תהליך הבחירה מספר ל"הארץ" מרסל ברגמן: "השלב הראשון של האודיציות הוא אנונימי, מתנהל מאחורי מסך, כאשר השופטים לא רואים את המועמדים שמנגנים לפניהם וגם אסור להם לדבר אתם". בשלב זה נבחנו יותר מ-20 צ'לנים, הוא אומר, חמישה מהם עברו לשלב הבא - מהם ארבעה ישראלים לשעבר והצ'לן האיטלקי. נוסף להם הועלו לשלב השני המועמדים חברי התזמורת (מבלי שחויבו לנגן בשלב הראשון). השופטים בשלב הראשון היו הצ'לנים האחרים בתזמורת, אלה אשר לא הציגו את מועמדותם, ונציגים של נגני כלי המיתר האחרים. כל מועמד קיבל בערך רבע שעה להפגין את יכולתו. ברגמן אומר כי מבחן זה היה, כלשונו, "אכזרי" וקשה. במסגרת לוחצת זו, התבקשו המועמדים לבצע גם תפקידי סולו מתוך קונצ'רטי וגם תפקידים תזמורתיים אשר נמסרו לידיעתם יומיים מראש.

על השאלה האם היו בקרב המועמדים נגנים ראשונים מתזמורות ישראליות אחרות, ענה ברגמן: "אם היו - הם לא הגיעו לגמר". בשלב השני והסופי, השלב הלא-אנונימי, הצטרף אל הבוחנים המנהל המוזיקלי של התזמורת, זובין מהטה, ולצדו כל הנגנים הראשיים וסגניהם, מקרב כלי המיתר. לחברים רגילים בתזמורת היתה זכות להיות נוכחים ולחוות את דעתם בטופס מיוחד ש"יש לו משקל אינדיקטיבי", כך לדברי ברגמן. הפעם, רק כעשרה נגנים ניצלו למעשה את זכותם זו.

המועמד שנבחר, עמנואלה סילווסטרי, התחנך במילאנו, הוא מנגן בתזמורת באירופה ובאיטליה מולדתו מאז 1992 וגם חבר קבוע בהרכב קאמרי ומופיע כסולן עם תזמורות נחשבות. מאז 2005, לאחר בחינות מיוחדות, סילווסטרי מוזמן לעתים קרובות לשמש נגן ראשי אורח בתזמורת "לה סקאלה". עוד נמסר כי הוא נשוי לישראלית וכי בבעלותו כלי יקר שנבנה במאה ה-18.

עמנואלה סילווסטרי יצטרף כאמור לפילהרמונית בעונה הבאה, כלומר יתחיל לנגן בה בחודש אוקטובר, כאשר תעבור להופיע באולם "סמולרש" באוניברסיטת תל אביב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"