אמש בקונצרט: שוסטקוביץ' לקח את הקופה

יואב תלמי מנצח על התזמורת הפילהרמונית הישראלית, היכל התרבות

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

מה אפשר ללמוד ממחיאות הכפיים בהיכל התרבות? האם הבדל בעוצמת המחיאות, בין יצירות שונות, מלמד על הבדל במידת ההתלהבות? אם התשובה חיובית, הגענו לכאורה למצב שבו הקהל התל אביבי נהנה משוסטקוביץ' לא פחות ואולי אפילו יותר מאשר ממוצרט. השערה חליפית: כוח מושך כוח; יצירה שנגמרת ברוב צליל, עם תופים, בהצהרת סיום נחרצת (הסימפוניה מס' 5 של שוסטקוביץ'), תוליד מחיאות כפיים בהתאם. מדובר הפעם בתחרות מדומיינת בין קונצ'רטו לכינור ("הטורקי") של מוצרט שהוא אחד המופתים המובהקים של גאונותו, ובין סימפוניה ארוכה, קודרת ברובה, של שוסטקוביץ', אשר מביעה בדרכה את אימי המאה ה-20 אך נחתמת כאמור בקול עזוז. יואב תלמי ניהל את הסימפוניה בלי להתפתות לדרמטיזציה מופרזת (וניצח עליה על פה).

הכנר יוליאן רכלין בא אל "הטורקי" בצליל רך, עם ויבראטו מרוסן מגוון, לאוזניי לפחות הוא הצליח "להראות" - בעיקר בפרק השני, כצפוי - איך היצירה המזדמרת מביעה בחסכנות רגשות של אור ואופל ממש כמו שזה קורה באופרות של מוצרט. לאחר הקונצ'רטו נעתר רכלין בקלות למחיאות קצובות (לא חזקות במיוחד) שמתפרשות כבקשת הדרן, והצליל העדין שלו מילא את ההיכל בפרק מתוך פרטיטה של באך.

הקונצרט נפתח ב"אלגיה לכלי קשת, תופים ואקורדיון" מאת יואב תלמי, יצירה קצרה שמחברה מכנה אותה גם "הרהורים על דכאו" באשר נכתבה בעקבות ביקורים במחנה הריכוז דכאו. זו קינה פשוטה ישירה, שאומרת את דברה תוך ציטוט מוצהר ובלתי מוסווה של מאהלר, בסיום (נעימת השיר השלישי, כמדומני, ב"שירים על מות ילדים"), לפני כן פתיחה רכה ומלאת הבעה ובהמשך ציטוט קצרצר של שיר יידי ידוע וגם קטע סרבנד מתוך סוויטה לצ'לו של באך (בנגינת מיכה הרן). המסר, לתפיסתי: הנה תרבות אירופה בשניים משיאיה, שכבר מבשרים טרגדיה; הנה, בתוכה - טרגדיית העם היהודי.

יואב תלמי מנצח על התזמורת הפילהרמונית הישראלית. סולן: הכנר יוליאן רכלין. היכל התרבות בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ