הארץ
רויטל חובל
כתבת "" בחיפה

התיאטרון הערבי בחיפה, אל-מידאן (הכיכר) עומד על סף סגירה, עקב בעיות תקציב וגירעון מצטבר.

לפני כשלוש שנים הגיע גירעון התיאטרון ל-500 אלף שקל. מנכ"ל אל-מידאן דאז, סלים דאו, הציג בפני מנכ"ל משרד התרבות לשעבר ד"ר יואב רוזן את מצב המוסד, בישיבה שנערכה יחד עם הממונה על תקציב המשרד גיא אטיאס ומנהלת תחום התיאטרון במינהל התרבות עירית פוגל. רוזן החליט אז לתמוך בתיאטרון בסכום של 250 אלף שקלים, בתנאי שעיריית חיפה תתחייב להעביר סכום זהה. שבוע לאחר שרוזן הורה להעביר כספים לתיאטרון, הוא הודיע על התפטרותו, כי ביקש להתמודד על ראשות עיריית הוד השרון. עיריית חיפה נעתרה לבקשה וכיסתה חצי מהגירעון, אך המשרד לא מימש את הבטחתו, ולא העביר את הכספים.

למרות שהסכום לא הועבר, הוא נרשם בספרי התקציב כהכנסה מובטחת. בתכנון התקציבי של התיאטרון לשנים 2009 ו-2010 הסתמכו על התקציב שהמשרד התחייב להעביר, ועל בסיסו תיכננו את מערך הפקות המקור של התיאטרון - מה שהוביל להגדלת הגירעון, שהוא כיום שוב 500 אלף שקל.

התיאטרון עתר לפני כחודשיים לבג"ץ כדי לקבל את הכספים מהמשרד, אך העתירה נמחקה בטענה שאין בסמכותו של מנכ"ל משרד התרבות להבטיח העברת כספים, אלא בסמכות חשב המשרד. בפסיקת בג"ץ נכתב כי אי אפשר "לחייב את משרד התרבות להעביר כסף רק בגלל טעות של מנכ"ל".

אל-מידאן הוקם ב-1995 כתיאטרון הערבי-עברי הראשון שנתמך על ידי מדינת ישראל. המנהל הראשון של התיאטרון היה יוסף אבו-ורדה, אחריו ניהל את המוסד מכרם ח'ורי. עם השנים נחלשה תמיכת מינהל התרבות במשרד התרבות בתיאטרון. כשהוא הוקם, הוא זכה לתקציב של 4 מיליון שקלים מהמשרד. בשנים האחרונות, תקציב המוסד כולו הוא 3 מיליון שקלים בלבד, מתוכם מיליון שקלים מתמיכת משרד התרבות. לעומת משרד התרבות, התמיכה של עיריית חיפה באל-מידאן התחזקה, כדי לייצב אותו כלכלית. כיום נשען תקציב התיאטרון גם על הכנסות מהשכרת האולם לכנסים, היות ולתיאטרון אין מפעל מנויים.

בתיאטרון מתריעים כי המוסד מתקשה להתאושש וייאלץ להיסגר אם לא יזכה בתמיכה, אך במשרד התרבות עדיין מתנערים מהבטחתו של רוזן. מנכ"ל התיאטרון בשנה האחרונה, ריאד מסארוה, אמר ל"הארץ" כי משרד התרבות מחשב את היקף התמיכות בתיאטרון על פי קריטריונים קשוחים, כך שנוצר מצב בו אל-מידאן מתחרה בתמיכה של תיאטראות עירוניים גדולים כמו תיאטרון הקאמרי בתל אביב. "המצב בתיאטרון לא טוב ואסור שהתיאטרון ייסגר", אמר מסארוה. "צריך להבין שתיאטרון אל-מידאן הוא לא רק תיאטרון, אלא מרכז תרבות עבור כל המגזר הערבי בצפון", הוסיף.

ממשרד התרבות נמסר כי "חשוב להדגיש כי תיאטרון אל-מידאן זוכה לתמיכות המשרד החל מ-2000, והליך אישור קבלת התמיכות ידוע ומוכר היטב להנהלת התיאטרון. דרישת התיאטרון לתמיכה נוספת ב-2008, אשר נסמכה כביכול על דבריו של מנכ"ל המשרד דאז מר רוזן, נידונה במסגרת עתירה שהוגשה לבג"ץ ונדחתה לאחר שנמצא כי היא נטולת כל ביסוס. יצוין כי תיאטרון אל-מידאן לא פנה למשרד בבקשת תמיכה בשל מצוקה כלכלית העלולה להביא לסגירתו. אם יפנה יעשה המשרד מאמץ על מנת לסייע לו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

מחאה מחוץ לבית המשפט העליון בארה"ב, שלשום. גם למי שמסתכלים על ארה"ב מבחוץ, זוהי התפתחות קשה לעיכול

גם במדינה שמזוהה עם חירות, השמרנים יכולים להשיב את הגלגל לאחור

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ