לאחר שורת שערוריות, טקס פרסי ספיר של מפעל הפיס יתקיים מחר

הפרס הכספי הגדול וההמולה התקשורתית הופכים את פרס ספיר, שיוכרז מחר, לשק החבטות הקבוע של עולם הספרות. לפחות בנוגע לרשימת המועמדים יש הפעם תמימות דעים

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע

הרבה אתגרים עמדו בפני מארגני פרס ספיר של מפעל הפיס לקראת הטקס שיתקיים מחר וישודר בערוץ 2 בשעה 23:30. אבל נראה כי לפחות בנוגע לרשימת המועמדים לפרס הצליחה הוועדה, בראשות היו"ר זאב צחור, להניח את דעת המבקרים.

חמשת המועמדים הם יורם קניוק ("תש"ח", הוצאת ידיעות ספרים), ניר ברעם ("אנשים טובים", עם עובד), לאה איני ("ורד הלבנון", זמורה ביתן) אסף ענברי ("הביתה", ידיעות ספרים), וסייד קשוע ("גוף שני יחיד", כתר).

"יש חמישה מועמדים בהחלט ראויים", אומר ירון סדן, יו"ר התאחדות המו"לים ומנכ"ל עם עובד, "כל בחירה בין חמשת הספרים האלה תהיה ראויה". גם פרופ' מנחם פרי, שבעבר יצא נגד הפרס, סבור כך. "אני לא יודע מי השופטים אבל הספרים שהם בחרו סבירים מאוד".

פרופ' ניסים קלדרון אומר גם הוא כי המועמדים ראויים בהחלט והליך הבחירה נראה לו כשר. אלא שגם ב-2009 ההליך היה כשר לדעתו. אז הוגשה תלונה למפעל הפיס בדבר ניגוד עניינים של יו"ר ועדת הפרס יוסי שריד, שקרובת משפחתו, רנה ורבין, היתה העורכת של "אחוזת דג'אני" ספרו של אלון חילו שזכה בפרס.

קלדרון מבטא את דעתם של רבים בעולם הספרות שמכירים בכך שמדובר במעגל קטן שקשה להימנע מהכרויות בתוכו. "יועץ משפטי טוב היה בולם את זה בתוך דקה", הוא אומר, "הוא היה לוקח את המכתב וזורק אותו לפח. בת דודה של בת אחות", הוא אומר בלעג, "למי אין בת אחות באיזה מקום בעולם הספרות? צריך היה להתעלם מזה. נקווה שהם לא ייבהלו שוב השנה".

פרס ספיר לווה בשערוריות, בהתנגדות ובחרמות מאז יומו הראשון, אבל השיא ללא ספק הגיע ב-2009 בפרשת "אחוזת דג'אני". מנהלי מפעל הפיס נכנעו אז לאיום בתביעה ששלח "הפורום המשפטי למען ארץ ישראל", והפרס נלקח מחילו.

נדרשו למפעל הפיס שנה וחצי כדי לארגן מחדש את הפרס - בסך 150 אלף שקל - לשנות את התקנון, לנקוט שינויים ולצאת מחדש לדרך. בראש תוכנית הארגון מחדש עמדה דולין מלניק שנהפכה מדוברת מפעל הפיס למנהלת האגף לתרבות ואמנות בו. מלניק ניהלה את המשבר של פרס ספיר בריסון ובתבונה וידעה לקרב אל מפעל הפיס ואל הפרס את אנשי הספרות, המו"לים, העורכים והסופרים. היא נפגשה במשך חודשים עם אנשי ספרות רבים והקשיבה להם.

"מלניק הזמינה אנשי ספרות שהתבטאו בעבר על הפרס", אומר פרי. אתי היו לה שלוש פגישות. מהעצות שלי היא קיבלה שתיים. האחת לנתק את פרס ספיר משבוע הספר, והשנייה היא שלא יהיה ליו"ר הוועדה קול כפול".

גם את הבחירה בפרופ' זאב צחור כיו"ר ועדת הפרס הוא משבח. "הבחירה בצחור היא הברקה. הוא אדם רציני, קורא ספרים, אין לו אג'נדה, הוא לא חבר של אף אחד מהברנז'ה והוא איש סולידי".

ארץ חשדנית

השאלה היא האם כל הדברים החיוביים והאופטימיים הללו מעידים על כך שהשנה לא יתעוררו שערוריות כאשר ייוודע מיהו הזוכה בפרס. בעשר שנות קיומו עורר הפרס שערוריות בכל פעם שחולק. טענו שהוא פופוליסטי ושאינו ניתן לסופרים האיכותיים באמת. בשנתו הראשונה נטען כי יו"ר ועדת הפרס, השופט בדימוס שאול אלוני, וחברי ועדת הפרס הפרופ' עליזה שנהר, פרופ' יוסף גורני, תמר ביטון, ופרופ' יהודה פרידלנדר, אינם אנשי ספרות. חברי הוועדה בחרו בחיים סבתו כזוכה על ספרו "תיאום כוונות", כאשר מולו התמודדו סופרים כאהרן אפלפלד על ספרו "כל אשר אהבתי", חיים באר על "חבלים", ויובל שמעוני על ספרו "חדר".

אחרי זכייתו של סבתו אמר פרי ל"הארץ" כי הוא לא מתכוון להגיש בשנה שלאחר מכן מועמדים מטעם ההוצאה, אלא אם כן יהיו השופטים אנשי ספרות ושמותיהם יפורסמו עם בחירתם, "אני לא מתכוון לבזות את הסופרים שלי", אמר אז. השופט אלוני טען כי הוא שלם עם הבחירה, "הוא פשוט סופר בלתי מוכר ואנחנו בארץ רגילים לתת פרסים לאנשים מוכרים".

גם ב-2002, כאשר זכתה גיל הראבן בפרס, והועדפה על פני א"ב יהושע, יעל הדיה וגבריאלה אביגור-רותם, הורמו גבות בקהילה הספרותית. ב-2004 זכה דן צלקה בפרס. ב"הארץ" דווח כי טקס הענקת הפרס לווה בקולות צורמים, "הסופר יורם קניוק שהתמודד על הפרס הביע כעס רב בתום הטקס בפני יו"ר חבר השופטים יצחקי לבני, על כך שלא זכה במקום הראשון, וסירב לקחת את הפסלון שהוענק לו מטעם מפעל הפיס. בנוסף, אחת משופטות הפרס, הד"ר רוני הלפרן, עזבה את הטקס, ככל הנראה במחאה על רמת התכנים של קטעי הקישור שלו. ביקורת חריפה נמתחה בקרב הנוכחים באירוע על רמתו הנמוכה של הטקס".

מארק טוויין אמר פעם כי לסרב לקבל פרסים זאת דרך אחרת לקבל את הפרס עם יותר המולה מהרגיל. פרופ' פרי מסכים כי הסיכוי שהפרס יתנהל על מי מנוחות הוא קלוש. "במסגרת האווירה הכללית בארץ, שהכל חשוד והכל מושחת, אוהבים לחתור נגד כל הפרסים, כאילו הפרס הוא הרמטכ"ל וגם בזה יש גוזמאות. הרי ממש לא מעניין אותי אם הרמטכ"ל סגר מרפסת, אני רוצה שיהיה רמטכ"ל טוב. אבל פה מעדיפים רמטכ"ל פחות טוב שלא סגר מרפסת".

אשר לרנה ורבין, עורכת ספרות המקור בהוצאת ידיעות ספרים, שעמדה במרכז השערורייה של פרס ספיר ב-2009. ורבין ערכה שני ספרים שנכללים השנה ברשימה הסופית של המועמדים לפרס, "תש"ח" של קניוק ו"הביתה" של ענברי. "השנה, למיטב ידיעתי, אין לי אף קשר משפחתי או רומנטי או אחר עם אף אחד", היא אומרת. "אלא שכרגיל גם השנה אני לא יודעת מי נמצא בוועדה, אז אין לדעת. מה שאני יכולה להגיד בוודאות זה שאם אחד משני הסופרים שלי יזכו אז זה לא יכעיס פוליטית אף אחד, כך שבטח לא ילכו לבדוק אם ישבתי אי פעם עם זאב צחור או לא, או אם הוא קרוב מדרגה שלישית למגיהה".

בגלל הכסף

ורבין מניחה שהשנה הפרס יתנהל על מי מנוחות. מבחינתה, מה שקרה ב-2009 אינו קשור להגשת התלונה. "העניין לא היה בעצם הגשת האיום בתביעה אלא בהתנהגות של מפעל הפיס שאנשיו נבהלו מאוד מהאיום של הגוף הזה. הם יכלו לנהוג כמו ועדת פרס ישראל ולא להתקפל, ללכת עם זה עד בג"ץ. היה להם יועץ משפטי מסוים והוא זה שהמליץ להתקפל. הרי גם עכשיו יכולים לצוץ כל מיני גורמים ואי אפשר לדעת מי יזכה ומה הזוכה יגיד ערב הזכייה שלו שיעורר את העצבים של כל מיני גורמים".

ורבין מרוצה כמובן מרשימת המועמדים. "זו רשימה מצוינת, אחת הטובות שהיו בפרס הזה. כל גורם שמעניק 150 אלף שקלים כפרס לסופרים בישראל או אפילו 25 אלף שקלים מעמדו יהיה בלתי מעורער".

"רואים שהושקעה הרבה מחשבה בהחזרת יוקרתו של הפרס", אומר סדן, "תהליך העבודה של המועצה לתרבות עם דולין מלניק היה יעיל וטוב, והרשימה הקצרה בהחלט איכותית".

ועדיין קיימת חשדנות כלפי פרס ספיר ומפעל הפיס ויש כאלה סירבו להתראיין לכתבה הזאת. אחד מהם אמר שאף כי הרשימה ראויה בעיניו הוא אינו מעוניין להתראיין משום שאינו רוצה ששמו ייקשר בשום צורה בפרס שהשערוריות נדבקות אליו. לדבריו, האשם הוא בסכום הכסף הגבוה המחולק, בפסטיבל המתקיים סביב הפרס, ובמה שהוא כינה "וולגריזציה של הספרות". היו שתהו מדוע אתגר קרת לא נכלל בחמישיית המועמדים לפרס.

אשר להימורים, היחיד שמוכן להמר הוא פרי חובב הסיכונים, "אם אני הייתי יושב בוועדה הייתי מצביע בעד ניר ברעם, אבל גם לאה איני היא בחירה טובה מאוד", הוא אומר ומיד מביע חשש מהשפעת האמירה על השופטים. הוא אומר בחיוך כי הוא מקווה שהשופטים לא "יעשו לו דווקא" וייתנו את הפרס למישהו אחר. "אני מקווה שיתעלמו מדברי", הוא מסכם.

מועמדי פרס ספיר לשנת 2011

יורם קניוק, "תש"ח"

אסף ענברי, "הביתה"

לאה איני, "ורד הלבנון"

סייד קשוע, "גוף שני יחיד"

ניר ברעם, "אנשים טובים"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ