פארק שרונה יהפוך למוזיאון פתוח, שישחזר את מושבת הטמפלרים

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

פארק "גני שרונה", הממוקם בשטח המושבה הטמפלרית ברחוב קפלן בתל אביב, צפוי להפוך למוזיאון פתוח המשחזר את ימי המושבה במחצית השנייה של המאה ה-19. בשבוע שעברה החליטה עיריית תל אביב לתקצב את הפרויקט בעשרות מיליוני שקלים ולהעביר את ניהולו לחברה העירונית "אחוזות החוף". הפארק והמוזיאון צפויים להיפתח במחצית השנייה של 2012.

שרונה היא המושבה הרביעית שהקימו הטמפלרים בארץ ישראל. בתחום המושבה התמקמו ברבות השנים מוסדות של המנדט הבריטי ולאחר מכן מוסדות ממשלתיים וצבאיים של מדינת ישראל. אחרי שנים של הזנחה החל בראשית שנות האלפיים תהליך שיפוץ מקיף של המושבה, שכלל הזזה של שישה בניינים היסטוריים לטובת הרחבת ציר הכניסה לעיר.

הפארק, שמוקם בתחומי המושבה, משתרע על פני 40 דונמים מדרום לדרך קפלן. המוזיאון הפתוח יכלול את מרבית הבניינים ההיסטוריים לצד שחזור של מאפיינים אדריכליים ייחודיים למקום, דוגמת פרטי בניין של הסגנון הטמפלרי, בריכות ההשקיה והאגירה ששימשו את הפעילות החקלאית, ומגרש הטניס של הטמפלרים.

המוזיאון יכלול גם סככות מוצלות להדרכת מטיילים ושילוט עם צילומים היסטוריים. לקהל יוצעו כמה מסלולי סיור הנוגעים בהיסטוריה של המקום - מסלול אדריכלי, מסלול העוסק במתקנים החקלאיים ומסלול שעובר בין בניינים ששימשו את מדינת ישראל בראשית דרכה. בנוסף ייבחרו כמה אתרים בולטים, כמו למשל אנטנת המוסד או בניין היקב שבו הורכבו מטוסי האוסטר הראשונים של חיל האוויר.

הפארק צפוי לארח בעתיד פעילויות מיוחדות דוגמת ימי שוק ואירועי תרבות לקהל הרחב. בנוסף, חלק ניכר מהבניינים ההיסטוריים יוסבו לחנויות ובתי קפה - מהלך שעורר בעבר מחלוקת בעקבות חשש ממסחור יתר של המתחם. "המטרה שלנו היא לשמור על הערכים ההיסטוריים המיוחדים של המקום לצד הפעלה של מתחם פנאי ובילוי מתקדם", הסביר בתגובה עו"ד עפר שחל, יו"ר אחוזות החוף.

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ