התערוכה "הרואיקה" היא הראשונה בסדרת תערוכות המבקשות לבחון את אוסף מוזיאון פתח תקוה מנקודת מבט מודרנית. התערוכה מפנה זרקור מתווך ופרשני אל המושגים גבורה, הנצחה וזיכרון. האוצרת עירית כרמון פופר מפגישה בה בין שתי האמניות הצעירות אלונה רודה ואביטל כנעני לבין יצירתם של האמנים והפסלים זאב בן צבי, יהושע יושפן, צבי אלדובי ומרדכי גומפל מאוסף המוזיאון. שתי האמניות מכונות בטקסט התערוכה "בנות דור שלישי להתיישבות הציונית והחקלאית".

רודה בחרה בפסלי ברונזה בדמויות חלוצים מאת בן צבי ויושפן ובפסל "יזכור" של אלדובי המוצגים בחלל גלריית האוסף של המוזיאון על מבנה "סמי ארכיטקטוני" בנוסח הקונסטרוקטוביזם הרוסי. המיצב, כמו עבודות קודמות של רודה, הוא בעל נוכחות ואמצעים בימתיים המפעילים אור, עשן וסאונד. לדברי האוצרת, רודה מעמתת בו "את הנצחי והנשגב עם ערכים של קאמפ וטראש".

אביטל כנעני יצרה מיצב תקרה על רקע הפסיפסים של גומפל בסמוך לחלל ההנצחה בית יד לבנים. בעבודה יש דימויים של נשר, שמים וקרני שמש, המגולפים ומפוסלים בכפיסי עץ. כרמון פופר סבורה כי הדימויים וצורת היצירה בכפיסי העץ "מתקשרים לאדמת טרשים ולעיסוק בחלוציות שכול וגבורה כחלק מהאתוס הקולקטיבי הישראלי".

התערוכה השנייה, "שש בש" (אצרה הדס מאור), סוקרת מבחר אמנים צעירים שבגרו ופרצו בחמש-שש השנים האחרונות, ובהם נבט יצחק, ג'ומאנה מנאע, נגה ענבר, לאה גולדה הולטרמן ותמר הרפז. העבודות נוצרו במדיומים שונים ובתערוכה יש ניסיון "להתחקות אחר מאפיינים בולטים של העשייה המקומית הצעירה, ובעיקר אחר המקומות שבהם היא עושה שימוש מאתגר בחומרים וברעיונות מוכרים, תוך יצירת הסטה פנימית במשמעותם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ