אמש בקונצרט: צליל שאין לטעות בו

הפסטיבל הבינלאומי השישי למוזיקה קאמרית באילת

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

פסטיבל אילת מתכבד השנה בשמות מפורסמים, בהם הזמרת האוסטרית אליזבט פון-מגנוס והצ'לן ההולנדי פיטר ויספלווי, שהופיעו כאן בשבוע שעבר, הקלרניטן האנגלי אנתוני פיי, ומחר - קונסורט "גבריאלי" מאנגליה. לצד הקונצרטים מתנהלות השתלמויות (שיעורים פרטיים פתוחים לקהל), ובאלה משולבים גם תלמידים מחו"ל וגם עשרות כנרים צעירים מחניכי פרויקט "קשת אילון" הוותיק, שהורתו ובסיסו בקצה השני של המדינה, ואחדים ממורי הפרויקט.

עם המדריכים באילת נמנה הפסנתרן ופדגוג הפסנתר הוותיק דמיטרי בשקירוב (אביה של הפסנתרנית אלנה בשקירובה-בארנבוים). כל מי שזכה אי פעם לראות ולשמוע מקרוב שיעור של בשקירוב יוצא נפעם מעוצמת ההתלהבות המלהיבה שלו - כך גם היה בשיעור קצר שנכחתי בו בחטף אתמול.

אבל שיא של אמנות ביצוע הופגן אתמול מידי אמנים ישראלים דווקא - הלא הם חברי "הרביעייה הירושלמית". הם הגישו קונצרט קצר מדהים מיצירות ברהמס: רביעייה מס' 3 ואחריה חמישיית הקלרינט, עם אנתוני פיי. מרגע שקשתותיהם של הכנרים אלכסנדר פבלובסקי וסרגיי ברסלר, הוויולן אורי קם (הוא הצטרף לרביעייה במקום עמיחי גרוס, שהחל לכהן כוויולן ראשון בפילהרמונית של ברלין) והצ'לן קיריל זלוטניקוב נגעו במיתרים, הופק מיזוג שאין לטעות בו - סינתזה של פרשנות מחושבת מעמיקה עם צליל משכר. אם לחפש בכוח איזושהי הסתייגות, בכל זאת, אפשר לציין שביצוע הרביעייה היה מוצלח יותר, במידה ניכרת, מאשר ביצוע חמישיית הקלרינט; בה התקבל הרושם שהקשתנים קצת מטביעים את כלי הנשיפה, בצלילם העשיר החזק, ושהפרק הראשון אינו סוחף כמצופה.

לצד ההישגים נחתה על הפסטיבל אתמול גם אכזבה: הפסנתרן הקרואטי דז'אן לזיץ', שהיה אמור להופיע הערב ברסיטל יחיד (שוברט ורחמנינוב) הודיע לפתע כי הוא מבטל את בואו, "בגלל המצב". במקומו תנגן אוקסנה יבלונסקאיה. הפסטיבל האילתי ייחתם מחר ב"יוהנס פסיון" של באך עם נגני קונסורט גבריאלי, זמרים סולנים מעולים והמנצח פול מקריש. הציפיות כמובן גבוהות.

הפסטיבל הבינלאומי השישי למוזיקה קאמרית באילת. מנכ"ל: ליאוניד רוזנברג. אולם תיאטראות אילת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ