סרטים בטלוויזיה

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

גברים מעדיפים בלונדיניות

יס 3, ו', 16:14; שבת, 10:16, 91 דקות

מרילין מונרו משכה את עיקר תשומת הלב בעקבות הופעתה כאחת משתי גיבורות סרטו המוסיקלי המבריק של האוורד הוקס מ-1953 שהתבסס על ספרה של אניטה לוס. אבל ג'יין ראסל, כוכבת הקולנוע שמתה לפני כמה שבועות, ומשמשת עזר כנגדה בסרט, טובה לא פחות ממנה; בעיקר בסצינה שבה היא מנסה לפתות בקסמיה הנשיים חבורה של גברים שריריים, שמתעניינים אך רק בגופם שלהם. הנרקיסיזם הגברי מעולם לא היה מצחיק כל כך כמו בסצינה הזאת. זוהי יצירה נועזת וחצופה שבה הנשים חזקות והגברים חלשים ואפילו מטופשים, פרט לילד אחד, בגילומו של ג'ורג' וינסלו, שהיה לו הקול העמוק ביותר בתולדות השחקנים-ילדים בקולנוע.

המעבר הגדול

טי-סי-אם, ו', 18:10, 126 דקות

סרט הרפתקאות מ-1940 המתרחש באמריקה באמצע המאה ה-18. אם מתעלמים מהיבטיו הגזעניים, בכל הנוגע לתיאור האינדיאנים, אפשר להתפעל מהתנופה הוויזואלית שבה הוא מתעד את סצינות הקרב ואת הנופים. זהו סיפורם של שני חברים המצטרפים ליחידה הנאבקת גם באינדיאנים וגם בצרפתים השולטים בטריטוריה שבה העלילה מתרחשת. קינג וידור ("ההמון", "דו קרב בשמש") ביים באקספרסיביות האופיינית לו. עם ספנסר טרייסי, רוברט יאנג, וולטר ברנן, רות האסי ועוד.

סופר הצללים

יס 4, ו', 22:00; שבת, 08:13, 128 דקות

מותחן מתוחכם ואינטליגנטי מ-2010 שביים ביכולת מרשימה רומן פולנסקי, והוא משדר את תחושת חוסר הוודאות והפרנויה המאפיינת את הרגע ההיסטורי שנוצר בו. כמו ברבים מסרטיו הטובים ביותר של פולנסקי, משמשת העלילה אמצעי לחדור לתודעת הדמויות בסרט, שכולן מריונטות ורוחות רפאים מסוגים שונים. גיבור הסרט (יואן מקגרגור), שאין לו שם, נשכר בידי ראש ממשלת בריטניה לשעבר (פירס ברוסנן), שגר באחוזה מבודדת בארצות הברית, לשמש כסופר הצללים של האוטוביוגרפיה שלו. בהדרגה מגלה גיבור הסרט שהוא מעורב במשימה מורכבת והוא עלול להיות קורבנה העיקרי. העיצוב החזותי של הסרט, שצולם בגרמניה לחופי הים הצפוני, צוות השחקנים, שכולל את אוליביה ויליאמס, קים קטרל, טום וילקינסון ואיליי ואלאך, ומספר רב של סצינות המבוימות בווירטואוזיות - הסצינה הסופית היתה בוודאי מרשימה אפילו את היצ'קוק - הופכים את התוצאה לאחד הסרטים הטובים יותר של העת האחרונה.

אוליבר טוויסט

הוט סרטים, ו', 22:00, 130 דקות

אין זה מפתיע שרומן פולנסקי, שילדותו היתה קשה (בין השאר הוא נשלח למחנה ריכוז) בחר ב-2005 ליצור גרסה קולנועית משלו לרומן של צ'ארלס דיקנס, העוסק במצוקתה של הילדות. אף שהסרט מסורתי יתר על המידה ומאכזב, יש בו מידה של חומרה שמחברת אותו לסרטיו הקודמים של פולנסקי. חבל שהבמאי, ורונלד הארווד שכתב את התסריט (וב-2002 את התסריט של "הפסנתרן" של פולנסקי), לא סיפקו למקור הספרותי פרשנות מעניינת או מפתיעה יותר. בארני קלארק מגלם את דמותו של אוליבר ובן קינגסלי את זו של פייגין.

עיניים פקוחות

יס 1, שבת, 21:30; א', 15:45, 91 דקות

קצב ירושלמי חרדי (זוהר שטראוס), נשוי ואב לארבעה, מתאהב באברך הצעיר (רן דנקר) שנודד אל האטליז שלו ביום חורף גשום. על בסיס הסיטואציה הטעונה הזאת יצר הבמאי חיים טבקמן ב-2009 מלודרמה. מצד אחד יש לה ממד מציצני האופייני לרוב הסרטים והסדרות הטלוויזיוניות המקומיות על החברה החרדית. מצד שני היא כה זהירה ומאופקת, שהעיסוק שלה ביצר ובתשוקה באותה חברה מתמוסס לתוך סתמיות יגעה. הדמויות אינן מפותחות לעומק, מהלכי העלילה מסורבלים ולעתים מאולצים ורק הצילום האקספרסיבי של השכונה שבה הסרט מתרחש מספק נפח כלשהו. עם טינקרבל כאשת הקצב - דמות שיכלה להיות המעניינת ביותר בסרט אבל היא מבוזבזת לחלוטין - צחי גראד, אבי גרייניק.

הקופסה

הוט גולד, שבת, 22:00; יס 2, שבת, 22:00, 115 דקות

סרטו של ריצ'רד קלי (דוני דארקו) מ-2009 נקטל אמנם על ידי הביקורת, ורוב הטענות היו מוצדקות; אבל גם כאשר הסרט מעורר תמיהה, והיבטיו מופרכים ומגוחכים, יש בו משהו שעובד. הסרט, המבוסס על סיפור קצר מאת ריצ'רד מאתסון, שעובד בעבר לפרק בסדרה "אזור הדמדומים", מציג את סיפורו של זוג בצרות כלכליות (קמרון דיאז וג'יימס מרסדן). הם ניצבים בפני דילמה מוסרית קשה: אם ילחצו על הכפתור של קופסה שזר מסתורי (פרנק לאנג'לה) הביא להם, הם יקבלו מיליון דולר, אבל מישהו, שאותו הם אינם מכירים, ימות. וזו רק ההתחלה של הסיפור שמעורבים בו כל כך הרבה אלמנטים עד שרוב הזמן אי אפשר לדעת לאן הסרט יוביל; ועם זאת, עוקבים אחריו בעניין.

התחנה הבאה וונדרלנד

יס 1, ב', 23:03; ג', 08:30, 104 דקות

מבין הקומדיות הרומנטיות שהופקו בעשורים האחרונים, הקומדיה הזאת מ-1998 היא אחת הטובות ביותר. הדמויות מעוצבות היטב, המהלכים העלילתיים אינם מאולצים ועל הסרט שורה חזון רומנטי שהוא בעל נפח אנושי כובש לב. במרכז הסרט, המתרחש בבוסטון, ניצבת דמותה של אחות בבית חולים (הופ דייוויס המצוינת), שננטשה על ידי בן זוגה ומחפשת מישהו שיחליף אותו. הרפתקאותיה הרומנטיות משעשעות מאוד, אבל אין בהן אותה נימה של התנשאות שפוגעת בקומדיות אחרות מהסוג הזה. בראד אנדרסון ביים במידה הנכונה של קלילות. צוות השחקנים המוצלח כולל גם את אלן גלפאנט, פיליפ סימור הופמן, הולנד טיילור, רוברט קליין ועוד.

הזדמנות שנייה

יס 1, ה', 21:30, 129 דקות

אופורטוניזם אידיאולוגי צרוף מניע את סרטו של ג'ון לי הנקוק מ-2009. זהו סיפורה האמיתי של מעצבת פנים אמידה מממפיס שבטנסי (סנדרה בולוק, שזכתה באוסקר תמוה על תפקידה), שמאמצת נער שחור חסר בית (קווינטון ארון), ומעודדת אותו לממש את כישוריו האתלטיים והאקדמיים. הסרט משתמש בכל תחבולה אידיאולוגית שעולה על הדעת כדי לממש את יעדו העיקרי - להיות סרט תדמית לנוצרים הלבנים הטובים של אמריקה (הדמות היחידה שאינה מעניינת את יוצריו היא הנער השחור שבמרכז העלילה). התוצאה דביקה עד כדי רתיעה. עם זמר הקאנטרי טים מקגרו כבעלה של גיבורת הסרט.

עילפון חושים

הוט פריים, ה', 23:30, 113 דקות

מותחן יעיל מ-1978 שביים מייקל קרייטון על פי רב המכר של רובין קוק. סיפורה של רופאה צעירה (ז'נבייב בוז'ולד המצוינת), שמגלה שדברים משונים קורים בבית החולים שהיא עובדת בו: יותר מדי חולים מתים מ"סיבוכים" על שולחן הניתוחים. קרייטון (שב-1994 היה מיוצרי הסדרה הטלוויזיונית "אי-אר") מביים את הסרט במקצוענות המאפשרת להתעלם מההיבטים המופרכים של העלילה וליהנות מהמתח. עם מייקל דאגלס כעמית של הגיבורה, ריצ'רד וידמרק, ריפ טורן ואליזבת אשלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ