הסתיימה עונת "האח הגדול" הנצפית ביותר

התוכנית, שנגמרה אמש בנצחונו של ג'קי מנחם, דורגה כנצפית ביותר בעשור. הכנסות "קשת" הגיעו לפני הגמר לכ-80 מיליון שקל

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רועי צ'יקי ארד

כבר ליד שלט הכניסה לנווה אילן נוצר פקק. שומר מבקש מאנשים תגים, וצעקות "אילנית, אילנית" עולות באוויר. מעין היסטריה חסרת סיבה. אני יורד ליד אוטובוס של נערות מראש העין. מישהי בוכה "אנחנו רוצות ללכת הביתה, קר לי". ואז אדם עם מגפון, שילוב של יצחק תשובה ויגאל רביד, עוצר אותנו ליד מחסום, בידו מגפון קטן: "לא להכניס מים, בלי במבה, בלי ביסלי. תכנסו רק בזוגות". אני נבהל ללכת יד ביד עם אחת הילדות ראש העין, מראה את התג, וחומק פנימה.

מלבד מסכים המציעים אנימציה דיגיטלית של זיקוקים, יש היסטריה, האווירה לא ממש חגיגית, בניגוד לשאיפה של מערך הדוברות. זו העונה עם הרייטינג הכי גבוה לו זכתה התוכנית - לפני הגמר הגיע הרייטינג הממוצע שלה ל-35.9% במשקי בית יהודיים (לעומת 30.7% בעונה הקודמת), והיא מוקמה כנצפית ביותר בעשור. אבל נראה שפחות מדברים על התוכנית.

על הבמה עומדת רותי, מי שמטרתה להלהיב את הקהל שימחא כפיים, בידה קלסר צהוב ודפים מציצים מכיסה האחורי, והיא אומרת: "אני יודעת שיש כאן בנות עם בעיה של הורמונים, זה בדרך כלל בעיה של בנות, להירגע, מאמי". אני בהתחלה נגדה. אבל אז אני מבין שיש לה אולי את העבודה הכי מדכאת בישראל, היא בטח למדה קולנוע ועכשיו היא צריכה להגיד לילדות לצעוק "צריכים להיות בפול ידיים, פול כפיים, הכל".

רוב הקהל בעד ג'קי מנחם, במיוחד הבחורות. מלי, ירושלמית עם עגילים שיכולים לעמוד עליהם תוכי, זועמת כל פעם שמוזכר שם שאינו ג'קי: "ג'קי אדם טוב, אם יפסיד אני אתאכזב ברמות הגבוהות. דבר עם משה". משה מסכים: "אם ג'קי לא לוקח, התוכנית לא שווה כלום". והנה אנשים צועקים לפתע. הבנות לידי משתמשות בפונקציית ההגדלה בטלפון כטלסקופ. אבל לא קורה דבר.

ואז נכנסים אסי עזר וארז טל. אסי, בחליפה לבנה (שארז מעיר שהיא של רבי מלצרים), כמעט נופל לתוך פיר עגול במרכז הבמה. המאבטחים אוהבים את הבדיחות. אני פוגש את סיגל בן יאיר, שעבדה בזמנו במעדניה בבת ים של ההורים של אסי עזר. היא לא ראתה אותו מגיל שש. אני מניח שהיא מתרגשת מהתוכנית והיא אומרת "לא אהבתי, המשתתפים הפעם ירדו ברמה סוג של. אבל אסי עזר כילד תמיד היה מתוק והיה מרביץ לי".

את "האח הגדול" נהוג להאשים במגוון תחלואי המדינה, גם אני נסחפתי לזה באיזה מאמר פובליציסטי. האח הגדול מודיע שהוא תוכנית בידור. והצפייה בה מלווה בניחוח של אירוניה. הביקורת צריכה להיות מופנית אל מה שנחשב כתרבות. המוזיקה האלטרנטיבית כביכול, התיאטרון לוועדי העובדים, הסופרים שבסופו של דבר יתמכו במלחמה המיותרת הבאה (בימים הראשונים. לאחר מכן יופתעו). דווקא הם שמצופה מהם לבקר, להילחם, לא עושים את תפקידם ומתגלים כבידור, אולי מדכדך, אבל בידור שמרפד את הכיבוש והנישול החברתי. ואת זה אפשר להסתיר אם דורכים על השרפרף של האח הגדול.

והנה נכנסים המודחים. בעיקר מוצא חן בעיניי אדם עם מקטרת ומגבעת שהייתי מהמר עליו כפייבוריט. אני שואל מישהו מי זה והוא מסביר לי שמדובר במתנחל, אחד המודחים הראשונים. מה שמראה על האינטואיציה הגרועה שלי.

אחד הדברים שבאמת נוגעים ללב הם אלה שהודחו במהלך הגמר. למשל סיון שהיתה מזועזעת לראות את עצמה מתמזמזת מול כל עם ישראל. פניה מלבינות. ואז אסי עזר שואל שאלה נוראית "היתה אהבה?".

אני כותב כדי להגיש בזמן על מעין ארגז של ההפקה. מאבטח עצבני תופס צלם עם כובע פונפון, דוחף אותו ומפרק את גופו במחסום. ברקע ארז טל מדבר על כך שמישהי היא אדם חם ואוהב. ואז מודיעים שג'קי זכה כצפוי. ליהיא, המפסידה שבטלה אירוסים במהלך התוכנית, נואמת: "איזה כיף לי. איי אם סו אקסייטד. תקשיבו, הזיה, הזיה, הזיה". במסך רואים את ג'קי מעשן ומלטף עז. אחד העובדים, לוחש: "ארבעה חודשים היינו תקועים בגלל הג'קי הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ