טלוויזיה | גמר האח הגדול - שובר הסטיגמות הגדול

"האח הגדול" מאפשרת לנו להתבונן לתוך עצמנו פנימה, ולראות, דרך מערכות היחסים בבית, תופעות אנושיות שאי אפשר לראות אחרת

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

אם אתם רוצים טור מלא השמצות על התוכנית העלובה, הטקסטים המביכים, ורמת האנשים הנמוכה - הגעתם למקום הלא נכון. ראשית, קשה להתחרות עם מבול ההשמצות לה זכתה התוכנית עד כה, ושנית, אני חושב קצת אחרת."האח הגדול" מאפשרת לנו להתבונן לתוך עצמנו פנימה, ולראות, דרך מערכות היחסים בבית האח, תופעות אנושיות שאי אפשר לראות בשום דרך אחרת.

הנה למשל, כולנו יודעים על הצביעות שחוגגת סביבנו. אתה יודע שמי שקושר לך כתרים ותשבוחות כאשר הוא מדבר איתך ישירות, מסוגל לומר עליך מאחורי הגב דברים איומים. אז אמנם אנחנו מודעים לכך, אבל רק באח הגדול אתה רואה את זה קורה מול העיניים, בזמן אמיתי, באופן הכי בוטה. אז אולי הגיע הזמן שנהיה קצת יותר אמיתיים ופחות צבועים?

ויש עוד תרומה חשובה לאח הגדול. הוא שובר הסטיגמות הגדול. הפעם זכו לכך נמוכי הקומה, בזכות הופעתו האדירה של "אלעד הגמד". דווקא ההתייחסות בגובה העיניים של כל דיירי הבית לאלעד, עשתה את העבודה. לא היו שם רחמים מעצבנים ולא התנשאות. אלעד שבר הרבה סטיגמות. נמוכי הקומה צריכים להעניק לו מדליה.

כך בדיוק קרה גם בעונות הקודמות. מי לא זוכר את סתיו וקנין ("הטרנסקסואלית") מהעונה הקודמת שפתאום הפכה לרצויה אצל שכניה, או את ארז דה דרזנר ("החירש") שהתמודד באופן מדהים עם מוגבלותו, או את פותנה ג'אבר ("הערביה") שהוכיחה שלערבים אין קרניים והפכה לאהובת הקהל. כולם שברו מוסכמות ודעות קדומות, פשוט משום שהופיעו על המסך מספיק זמן כדי להוכיח שהם בני אדם ולא סטראוטיפ.

והוכח עוד דבר אחד, שכדי להיות סלבריטאי בקנה מידה מקומי, אתה לא חייב להיות זמר, שחקן, דוגמנית או עיתונאי. מספיק שאתה מופיע מספיק זמן על המרקע, ואתה כבר ראוי להוביל מסע פירסום במרחבי ערוץ 2. תחי הדמוקרטיה התקשורתית.

אם הייתי עושה תחקיר על מקורות המימון של האח הגדול, אולי הייתי מגלה שהמממן הנסתר של התוכנית היא חברת הענק "פיליפ מוריס" - יצרנית הסיגריות הגדולה בתבל. זה לפחות נראה כך.

כי המוטיב המרכזי שליווה את העונה מתחילתה ועד סופה, היה השעבוד הטוטאלי לסיגריות. חמור יותר מהתמכרות. מן עבדות עלובה לחומר המסרטן. הריבים הגדולים ביותר, השנאות הגדולות היותר, הצעקות הרמות ביותר היו על רקע הוויכוח: מי יקבל יותר סיגריות.

אבל היום הם הסלבריטאים החדשים, ובמדינה שמקדשת את סלבריטאיה המסקנה היא אחת: עישון זו הדרך הנכונה. אם הסלבריטאים מעשנים, אז בואו ונעשן גם אנו, וכך נידמה קצת לג'קי, סיון, ליהיא, עמיר ונופר.

הנצחון של ג'קי מנחם היה ברור, מה שמלמד שכולם יודעים להבחין בין אמת לשקר, בין צביעות לטוב לב. הקהל פשוט אהב את הבחור שייצג הכי טוב את הישראליות - על הטוב והרע שבה. ג'קי אינו "מדען" כמו שהוא מעיד על עצמו, אבל יש בו "מג'יק" כמו שהוסיף בצניעות. "נכנסתי לבית האח בתור ג'וקר" הוא מסביר. כמו גיבורים קודמים של האח הגדול, גם ג'קי הוא מחדש מלים; "התחת שלי במים", "של הביוקר". ממש ג'קי בן יהודה. ג'קי הכניס עניין לבית, שמחה ואפקטים כמו יחסיו המצחיקים עם סקולי התיש. כאשר התאהב בנופר (הידועה כ"בייגלה"), הוא התאהב בה עד הסוף, אפילו שהיא לא השיבה לו אהבה, אלא התעללה בו ללא הפסק, תוך כדי צעקות, גערות ו"יאללה".

ליהיא ("אני כה אקסייטד") היתה זורחת כמו השמש. היא היתה ראויה למקום השני. בחורה מלאת שמחת חיים, קולנית ומצחיקה. לוקחת את החיים בקלות ומלאה ברגש. אשה בכל רמ"ח אבריה. כאשר היא התאהבה ב"חתיכי" (עתי) ונטשה את אבירם, היא עשתה את זה עם כל הלב, בלי חשבון לאף אחד. היא חטפה מהלומות אך המשיכה לצחוק, וגם התאוששה לאחר ש"חתיכי" שבר את ליבה.

אבל עזבו. זה לא "פוליטיקלי קורקט" לכתוב משהו חיובי על "האח הגדול", ובטח שלא ב"הארץ". אז לכו למצוא לכם את כל האחרים שממשיכים לחבוט בתוכנית גם היום. הם הרוב, והרוב הרי קובע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ