זוכה פרס פריצקר פיטר זומתור נבחר לתכנן ביתן תצוגה ביריחו

חתן פרס פריצקר לשנת 2009 נבחר באחרונה לתכנן ביתן תצוגה לרצפות פסיפס עתיקות בארמון הישאם

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

האדריכל השווייצי פיטר זומתור, חתן פרס פריצקר לשנת 2009, נבחר באחרונה לתכנן ביתן תצוגה לרצפות פסיפס עתיקות בארמון הישאם (ח'רבת אל מפג'ר) - אתר ארכיאולוגי מצפון ליריחו.

הפסיפסים הם חלק ממתחמו של ארמון מפואר, שנבנה בימי שלטון בית אומייה במאה השמינית לספירה, והם נחשבים לגדולים והחשובים מסוגם במזרח התיכון. הרצפות התגלו מחדש בשנות ה-30, על ידי ארכיאולוגים ממחלקת העתיקות של ממשלת המנדט הבריטי.

רצפות הפסיפס, מהאוצרות ההיסטוריים החשובים של העיר, נמצאות בסכנה מתמדת בשל פגעי מזג האוויר. בשנה שעברה אף התריעה קרן המורשת העולמית כי הפיתוח המואץ של יריחו ושל השטחים החקלאיים מסביבה עשוי לפגוע קשות בניסיונות לחפור חלקים נוספים מהארמון ואולי לגלות פסיפסים נוספים במקום. את הקמת הביתן החדש יזמה הרשות הפלסטינית במשותף עם ארגון אונסק"ו כחלק ממהלך של הכרה בין-לאומית באתר.

זומתור תיכנן בניין הכולל קירות היקפיים מחוררים מעץ ארז הלבנון לצד עמודי בטון וקירוי קל שיסייעו להכניס אור טבעי ואוורור אל תוך החלל. מעל הפסיפס יימתח גשר תלוי שיאפשר למבקרים לצפות בו מקרוב.

זהו הבניין הראשון שזומתור בונה ברשות הפלסטינית ובמזרח התיכון בכלל. בעבר הוא אף הביע מחאה נגד פעילויות ישראל בשטחים. בהודעה שיצאה ממשרדו כתב זומתור כי הוא מקווה שהבניין "יהפוך לנקודת ציון ביריחו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ