דני שובבני כבר בן 60

האחד הוא בלונדיני בעל לב זהב ואזרחות אמריקאית. האחר הוא שחרחר, מרושע ובעל מבטא בריטי. לשניהם קוראים דני שובבני, ושניהם חגגו החודש יום הולדת 60

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה ארד

ב-12 במארס 1951 התפרסמה בארצות הברית רצועת קומיקס חדשה ושמה "Dennis The Menace" ("דני שובבני"). אמן הקומיקס האנק קטצ'אם ביסס את דמות הילד המופרע על תכונותיו של בנו הקטן דני, שכבר בגיל ארבע סירב ללכת לישון ונהג לחרב את חדרו בהתקפי זעם בכל פעם שהתבקש לסדר אותו.

דני שובבני מצויר בצורה כל כך חמודה שלא משנה איזו ואזה נשברה, קשה לכעוס עליו. לראשו בלורית צהובה שכמעט תמיד מכסה את עיניו הכפתוריות, ופרצופו המנומש נותר תמיד בן חמש וחצי. הקומיקס, שנחשב להצלחתו הגדולה של קטצ'אם, עובד לסדרות טלוויזיה וסרטים אמריקאיים, ועד היום הוא מודפס במאות עיתונים ברחבי העולם.

באותו שבוע בדיוק, בצדו האחר של האוקיינוס האטלנטי, עורך מגזין הקומיקס הבריטי "Beano", ג'ורג' מוני, דרש מעובדיו דמות חדשה שתרענן את פני העיתון. אמן הקומיקס דייוויד לאו וסגן העורך איאן צ'יסלהולם הציעו לו כמה סקיצות, שנדחו על הסף. השניים פרשו מאוכזבים לפאב הקרוב למערכת, עישנו, שתו בירות וניסו ליצור את הדמות האולטימטיבית. מתוך העשן ואדי האלכוהול נולד דני שובבני: ילד בן 10, שיערו פחמי ומבולגן, שיהיה הילד הכי מופרע בממלכה המאוחדת.

לאו שירבט אותו על חפיסת הסיגריות שלו עם ברכיים בולטות ושיער מפוזר לכל עבר. מוני קרא לילד בשמו בעקבות פזמון שאהב - "I'm Dennis The Menace From Venice". ב-17 במארס 1951 יצא לאור דני שובבני הבריטי.

וכך, גם בבריטניה וגם בארצות הברית חגגו החודש יום הולדת 60 לדני שובבני. שתי רצועות הקומיקס מתפרסמות עד היום. אמנם הגרסה האמריקאית הופיעה חמישה ימים לפני הגרסה הבריטית, אך בזמן זה הגרסה הבריטית כבר הודפסה. כל הסימנים מעידים שלא מדובר בפלגיאט, העתקה של קונצפט או גניבה של דמות - אלא בצירוף מקרים נדיר.

לראיה, ברגע שרצועות הקומיקס התפרסמו ולכל אחד מהצדדים נודע על הקומיקס בעל השם הזהה מעבר לים, הם החליטו שלא ליצור מהומה גדולה או לפנות לערכאות משפטיות. המערכת הבריטית והיוצר האמריקאי לא ידעו שהם עובדים באותו הזמן על דמויות בעלות שם זהה.

שתי הגרסאות התפתחו לכיוונים שונים לחלוטין. אמנם נראה ששתי הדמויות גנבו את חולצתן מאותו החבל, אך כבר ממבט ראשון מובן שאין שום דמיון בין דני לדני: שובבני האמריקאי הוא ילד טיפוסי שעושה צרות בלי להתכוון לפגוע באף אחד, ואילו שובבני הבריטי הוא דמות קומיקס מהפכנית, ילד מכוער ואלים בעל פרצוף רוטן תמידית, שנשקיו העיקריים הם רובה אפונים, מקלע עץ וכלב צמרירי שחור משחור, שלא רק נובח, אלא גם נושך. אפשר להניח שאם דני הבריטי היה פוגש את דני האמריקאי, הוא לא היה מהסס לשבור לו את השיניים.

בניגוד לדני שובבני האמריקאי בעל הכלב הגדול והשקט, שעונשיו מסתכמים בעמידה בפינה או ויתור על הקינוח בארוחה, בסופה של כל רצועת קומיקס בריטית, שובבני חטף. לפעמים, כשידע שעונשו קרב, אף נהג לרפד את ישבנו בספר עבה כדי לא להרגיש את החבטות. כותבי הקומיקס השאירו לעתים את הריבוע האחרון ריק כדי שצייריו יוכלו להמציא בעצמם צורות הכאה מקוריות - במחבט קריקט בקיץ, במטאטא בחג כל הקדושים או בכאפות ידניות פשוטות כשלא נחה עליהם ההשראה.

הסטירה האחרונה בקומיקס ניחתה על פרצופו של שובבני ב-1980, ומאז השובבות של דני הבריטי מתדרדרת. כפי שהתלונן ויליאם לאגלי, כתב "הטלגרף" הבריטי, "גנאשר, הכלב שהטיל חתתו על העיירה, כבר לא מורשה לנשוך אף אחד, והעוגות הפסיקו להתפוצץ, כדי שלא להעביר מסר שלילי לקוראים הצעירים. דני הפסיק להתעלל ולקלל את השכן וולטר 'הרך' עם הפפיון, בעליו של כלב הפודל פו-פו, מחשש להאשמות בהומופוביה. והכי גרוע, אף אחד לא מכה את דני בסוף כל פרק. למעשה, הוא לא מקבל שום עונש על שובבותו. בתקופה של רגישות מוגזמת, השובבות חוטפת מכה חזקה. דני הפסיק להיות שובבני".

50 מיליון חוברות של דני שובבני האמריקאי נמכרו ב-60 השנים האחרונות. כשהתבקש לתמצת את הסיבה להצלחת הקומיקס שהביא לעולם אמר קטצ'אם, "דני גורם לאנשים לחייך ולצחוק מדבריו ופעולותיו, המשדרים תמימות אוניברסלית של ילדים בני חמש. למרבה המזל, יש דברים שלעולם לא ישתנו". אביו של דני, קטצ'אם, מת בן 81 לפני עשר שנים. כיום הקומיקס נכתב ומאויר בידי עוזריו.

בישראל סדרת האנימציה "דני שובבני", המבוססת על הקומיקס האמריקאי, שודרה לראשונה בערוץ הראשון בשנות ה-90 בדיבוב לעברית. דניס מיטשל האמריקאי עשה עלייה ונקרא פה דני תומר, כלבו, ראף, נקרא הב, והקורבן העיקרי למעלליו, מיסטר וילסון, נקרא פה מר יובל.

התוכנית זכורה במיוחד בזכות הפתיח בעל הפזמון המשלהב בליווי החצוצרות המוגזמות - "דני דני דני, דני שובבני". שובבני דובב בפי יפה גבאי (המוכרת גם מ"מרקו", "בינבה" ו"עליסה בארץ הפלאות"). התוכנית משודרת עד היום בערוץ ג'וניור של HOT, וחלקים נבחרים ממנה נמצאים כמובן ביוטיוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ