קריאות בקרב יוצרים להחלפת ראשי האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה

הבמאי רוני ניניו מציע פתרון לטענה כי אנשים מצביעים לפרס אופיר מבלי שצפו בכל הסרטים: וידיאו סטרימינג וכרטיס מגנטי

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

טענות על אופן תפקודה של האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה נשמעו בשבוע האחרון בתעשיית הקולנוע, בעקבות כנס של האקדמיה שנערך ביום שלישי בסינמטק תל אביב. חודשים ספורים לפני תחילת התחרות על פרסי אופיר לשנת 2011, אנשי קולנוע מתלוננים על שיטת ההצבעה הנהוגה לבחירת הזוכים בו. כמו כן, נשמעות טענות נגד חוסר התחלופה בצמרת האקדמיה ונגד אי-שיתופם של חברי אקדמיה בקבלת החלטות בארגון.

"הטענות אינן אישיות, ברור שהאנשים העוסקים במלאכה עושים את עבודתם בהתנדבות ומגיע להם קרדיט על כך, אבל אחרי 20 שנה, צריך לשבת ולבדוק אם האקדמיה לא נקלעה לסטגנציה שלא באשמתה. אולי הגיע הזמן לרענן את המחשבה ואת האנשים שיושבים בהנהלת האקדמיה", אומר הבמאי רוני ניניו.

בנוגע לשיטת ההצבעה לבחירת הזוכים נשמעה ביקורת. "אי אפשר יותר לעבור לסדר היום על כך שאנשים מצביעים לסרטים או תוכניות שלא ראו. לא יעלה על הדעת שמי שלא צפה בכל חמשת המועמדים הסופיים יצביע, אבל אנחנו יודעים שזה קורה", אומר ניניו. על חלק מהבעיה, הוא מציע, ניתן להתגבר באמצעות חלוקת כרטיס מגנטי שחברי האקדמיה יעבירו בכניסה לכל הקרנה, או באמצעות וידיאו סטרימינג שיאפשר לאנשים לצפות בסרטים ובתוכניות בביתם, ומערכת נלווית שתדווח מי צפה במה.

השחקן שיש קולר והבמאי שאול דישי קוראים למתן סמכויות נרחבות יותר בידיהם של 940 חברי האקדמיה. "האקדמיה אינה דמוקרטית, חברי אקדמיה אינם יכולים להצביע על ההחלטות שלה, ומקבלי ההחלטות הם רק חברי ההנהלה, שנמצאים בתפקידם כבר 20 שנה, וכבר דבקה בהם קורוזיה. יש לשנות את התקנון כך שחברי האקדמיה יוכלו להצביע ולבחור את חברי ההנהלה", אומר קולר.

יו"ר האקדמיה, מרק רוזנבאום, אומר בתגובה כי שיעורי ההצבעה בתחרות הם לרוב 50-60 אחוזים, וזה לדבריו "משקף בדרך כלל את שיעור הצפייה בסרטים". הוא מציין שבתחרות הקרובה מתכוננת האקדמיה לשדר את סרטי הקולנוע בווידיאו סטרימינג, כך שכל חבר אקדמיה יוכל לצפות בהם בביתו. "אנחנו יודעים שלא כולם צופים בכל הסרטים, אבל אין לנו כוונה לפעול בעניין, גם משום שההצבעה משקפת את שיעורי הצפייה, וגם מפני שאנחנו מתמודדים עם גידול במספר סרטי העלילה. השנה ישתתפו בתחרות 30-35 סרטים כאלה, ויהיה קשה להגיע למצב שחברים יצפו בכולם. כמו כן, אני מתנגד להצבעה המוגבלת רק למי שראו את הסרטים - אם יצביעו רק 50 איש זה יהיה אסון", אומר רוזנבאום.

ובאשר לטענות נגד תפקוד האקדמיה וחוסר התחלופה בהנהלתה, הוא מטיל חלק מהאחריות על האיגודים המקצועיים של עובדי הקולנוע. "רוב חברי ההנהלה, 13 מתוך 18, ממונים על ידי האיגודים. אין לי בעיה שיגבילו את כהונתם, אם כי בעיניי המדד החשוב הוא רמת הפעילות שלהם ולא מדד הזמן. אין לי גם בעיה שיגבילו הקדנציה של היו"ר, אם כי זו עבודת חינם ואין הרבה קופצים על התפקיד". רוזנבאום מציין כי הוא עצמו עומד לעזוב את תפקידו בחודשים הקרובים, לאחר עשר שנות כהונה. "לפני שנתיים ביקשתי מההנהלה להשתחרר, אך הם החליטו להאריך הכהונה שלי בשנתיים נוספות", הוא אומר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ