הארץ

הסוציולוג אולריך בק ירצה בת"א לרגל צאת ספרו

הסוציולוג הגרמני פרופ' אולריך בק ירצה מחר באוניברסיטת תל אביב על אי-שוויון וזכויות אדם מנקודת מבט גלובלית. בק, מחשובי התיאורטיקאים החברתיים בזמננו, מתארח בישראל לרגל פרסום ספרו החדש, "קוסמופוליטיות: תיאוריה ביקורתית למאה ה-21" (מגרמנית: איה ברויר, הוצאת הקיבוץ המאוחד/ סדרת אדום כהה).

בספר מכונסים ארבעה מאמרים שעניינם המציאות הקוסמופוליטית שמאפיינת את זמננו, לאבחנתו של בק. הוא טוען כי הלאומיות במובנה הישן אינה קיימת עוד, ונהפכה לאידיאולוגיה מסוכנת המסתירה מאחוריה בעיות חברתיות וסביבתיות כלל-עולמיות.

המאמרים בספר, שנכתבו בעשור החולף, מפתחים ומעבדים רעיונות מוקדמים יותר של בק, דוגמת אלה שנפרשו בספרו הקודם שתורגם לעברית, "עולם חדש יפה" (הקיבוץ המאוחד, 2002). הרצאתו של בק היא חלק מההרצאה השנתית של מרכז מינרבה לזכויות האדם, הפועל בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. ההרצאה, שתחל מחר ב-16:15 (בניין טרובוביץ, אולם כס המשפט), תינשא באנגלית. לאחר מכן יתקיים דיון בהנחיית שי לביא ובהשתתפות ישי בלנק (שכתב הקדמה לספר החדש), ניסים מזרחי, הילה שמיר ונתן שניידר. הכניסה חופשית.

אבנר שפירא

100 שנה להולדת "מוות בוונציה"

במאי הקרוב ימלאו 100 שנה לחופשתם של תומאס מאן ובני משפחתו בוונציה, שהולידה את הנובלה רבת ההשפעה של הסופר, "מוות בוונציה". הנובלה, שפורסמה ב-1912, מספרת על כמיהתו של הסופר המזדקן גוסטב פון אשנבאך לנער יפה תואר שהוא משגיח בו בעת חופשה בעיר האיטלקית. רבים מהאירועים המתוארים בה מבוססים על חוויותיו של מאן מחופשתו שלו: דמות הנער עוצבה בהשראת נער פולני שנפש במקום עם משפחתו; דמות הסופר הנוטה למות הושתתה על המלחין גוסטב מאהלר (שגסס באותה עת ומאן עקב אחר הדיווחים על מצב בריאותו), וגם התפרצות מגיפת הכולרה המתוארת ביצירה מעוגנת במציאות. במישור אחר, הנובלה תופרת לבוש ספרותי לרעיונותיו הפילוסופיים של ניטשה בדבר הקשר בין ארוס למוות.

בבית ביאליק בתל אביב יתקיים ביום חמישי ב-20:30 ערב ספרותי לציון 100 שנה לחופשה שהנביעה את הנובלה. באירוע גם יושק ספרו של שי טובלי, "אמנות ורוח: יופי ואובדן ב'מוות בוונציה'" (הוצאת הקיבוץ המאוחד). לצד טובלי ישתתפו דוד גורביץ, נסים דיין, אסתי ג' חיים, אשר רייך, דן שביט ויוסי שיפמן. כמו כן, דליק ווליניץ יקרא קטעים מהנובלה ויוקרנו קטעים מהעיבוד הקולנועי שלה, שהבמאי לוקינו ויסקונטי יצר ב-1971.

אבנר שפירא

ערב מחווה לבוקובסקי

רפי פרסקי, קרני פוסטל, זאב טנא ודן תורן יהיו בין משתתפי "לחיי בוקובסקי", ערב מחווה למשורר והסופר צ'רלס בוקובסקי שיתקיים ב-13 באפריל בתיאטרון תמונע בתל אביב. בוקובסקי, שנולד בגרמניה ב-1920 ומת בארצות הברית ב-1994, חי רוב ימיו בשולי החברה ותיאר ביצירותיו את עולמם של אלה שלצדו, מכורים לאלכוהול כמוהו, עלובים ועזובים. עם הזמן צבר מעמד של סופר פולחן בקרב אלה שחשו אאוטסיידרים. עשרות ספרי שירה ופרוזה שלו ראו אור במשך השנים, בהם כמה בתרגום לעברית כמו "סיפור של שיגעון פשוט" ו"שירות הדואר".

איתמר זהר

ניל לביוט יעבד ספר של אגתה כריסטי לקולנוע

הבמאי והמחזאי ניל לביוט ("צורה לאהבה", "האחות בטי") יביים עיבוד קולנועי לספר של אגתה כריסטי. את התסריט יכתוב ג'וליאן פלוז שזכה באוסקר על התסריט ל"פארק גוספורד". הספר, "Crooked House", שראה אור ב-1949, היה אחד האהובים על כריסטי עצמה. במרכז העלילה, המתרחשת בלונדון ב-1947, ניצב צ'רלס הייוורד שארוסתו סופיה אומרת לו כי לא תוכל להינשא לו כל עוד לא ייתפס הרוצח של סבה. כריסטי, שמתה ב-1976, נחשבת לאחת הסופרות המצליחות בכל הזמנים. ספריה עדיין נמכרים בכל שנה ברחבי העולם במיליוני עותקים. במשך השנים עובדו לקולנוע כמה ספרים שלה ובהם "רצח באוריינט אקספרס".

איתמר זהר

איזה שיר הוקרא בלוויה של ליז טיילור?

בטקס הלוויה של השחקנית ליז טיילור, שהתקיים בסוף השבוע בלוס אנג'לס, קרא השחקן קולין פארל את השיר "The Leaden Echo and the Golden Echo". השיר, שכתב המשורר האנגלי ג'ררד מנלי הופקינס (1844-1899), נחשב לאהוב ביותר על השחקן ריצ'רד ברטון שהיה נשוי לטיילור פעמיים. האם החיבור לזוהר ההוליוודי יחזיר את המשורר הנשכח לתודעה? בעברית, אגב, יצא ב-2008 מבחר כתבים של המשורר תחת הכותרת "הלב, לב הרים לו" (הוצאת אבן חושן, מאנגלית שמעון זנדבנק).

איתמר זהר

מאמר אקדמי ישראלי פורסם בעיראק

מאמר של ד"ר רונן זיידל פורסם בכתב העת העירקי "מסראת". זייגל עוסק בחקר עיראק זה כ-20 שנה. הוא מלמד באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת חיפה ומשמש כאחראי על המחקר במכון לחקר עיראק בראשות פרופ' אמציה ברעם. המאמר עוסק ביחסה של הספרות העיראקית לשיעה, נושא רגיש מאין כמוהו בעיראק.

על פי מאמרו של זיידל, עד לשנים האחרונות התעלמה הספרות בעיראק מן ההיבט הזה, וכיום כחלק מה"גל החדש" סופרים עיראקים בעיראק ומחוץ לה, כמעט כולם שיעים, מחזירים את השיעיות לרומן. "בשל רגישות העניין, הופתעתי מאוד מפניית כתב העת האקדמי העירקי המכובד", אמר זיידל. לדבריו, זו הפעם הראשונה שמאמר אקדמי ישראלי מתפרסם בעיראק.

איתמר זהר

70 שנה למותה של וירג'יניה וולף

היום לפני 70 שנה מילאה הסופרת האנגלייה ורג'יניה וולף את כיסיה באבנים והטביעה עצמה בנהר. "התכוונתי לכתוב על המוות, אלא שכרגיל פרצו פנימה החיים", כתבה ביומנה ב-17 בפברואר 1922, כפי שמופיע בפרקי היומן "חירות של רגע" שיצא באחרונה בעברית (הוצאת כתר, מאנגלית אלינוער ברגר). לאחרונה גם ראה אור תרגום עברי ל"בין המערכות", ספרה האחרון של וולף שפורסם לאחר מותה (פן הוצאה לאור, מאנגלית שרון פרמינגר)

ציטוטים

"רוב הסופרים היו ודאי אומרים שמעניין אותם יותר לכתוב על דמות שהם שונאים. אם אתה כותב על מישהו שאתה אוהב, מה לעזאזל אתה כבר יכול לומר על האדם הזה?"

הנינג מנקל ל"טלגרף"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ