"מזל סרטן", הוט3 | איזה מין מזל

כשגיבורת הסדרה החדשה "מזל סרטן" מגלה כי לקתה במחלה קשה היא אינה שוברת את הכלים, רק מחליטה שהם יכולים להישאר בכיור

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

"מזל סרטן", סדרה חדשה בכיכובה של לורה ליני, שתעלה ביום שני הבא בהוט3, מוגדרת כקומדיה על אשה בת 40 פלוס שמגלה כי היא חולה בסרטן העור מסוג מלנומה (שלב ארבע, הקשה ביותר). השילוב של קומדיה וסרטן במצב סופני אולי נשמע מוזר, אבל זו המטרה של ערוץ שואוטיים, המשדר את הסדרה ומתמחה בשילובים פרובוקטיביים. קדמו לה קומדיה על אמא סוחרת סמים ("העשב של השכן"), ואחר כך קומדיה על אחות ראשית המכורה למשככי כאבים ("האחות ג'קי").

אין מדובר כאן על בדיחות מורבידיות חסרות טעם, אלא על התמודדות דרמטית שכוללת גם צחוק על החיים בצל הטרגדיה והימנעות ממלודרמה ומתחבולות סוחטות דמעות (לא רואים את הרגע שהיא מתבשרת על מחלתה). למרות זאת, לפעמים צופים בסדרה היפה הזאת דרך מסך של דמעות. ועם כל הקומדיה, הסדרה גם אמיצה במידה, כמעט כמו ההתמודדות של "מלנומה אהובתי", מיני הסדרה הישראלית של דוד אופק ויוסי מדמוני מ-2005 על סיפורו של השחקן יגאל עדיקא.

במרכז "מזל סרטן" (תרגום יפה לשם הרב-משמעי באנגלית "The Big C"), של היוצרת דרלין האנט, עומדת קאתי ג'יימיסון (ליני), מורה בבית ספר במיניאפוליס. היא מחליטה שלא לספר לקרוביה על הדיאגנוזה הקשה, ולנצל עד תום את הזמן שנותר לה לחיות.

קאתי משילה מעצמה את תפקיד עקרת הבית הנואשת ואת סד מלכת הפרוורים. היא שורפת בשל כך את הספה השנואה בחצר ביתה. הסדרה היא התגשמות של תרגיל מחשבתי, אפילו פנטסיה במובן מסוים. שלא כמו "שובר שורות", על מורה שמתבשר כי חלה בסרטן (וחוזר בעונה חדשה בשבוע הבא), היא אינה שוברת את הכלים, רק מחליטה שהם יכולים להישאר קצת בכיור, וגם נפרדת מבעלה (אוליבר פלאט).

קאתי, בגילומה המצוין של ליני, היא אשה שקל להבין ללבה ולבכות על האסון שפקד אותה. היא גם מצליחה לסחוף בשחרור שהמצב הזה מאפשר לה. הסדרה אינה קתרזיס מתמשך, אלא מורכבת מהרבה רגעים וזועקת בזכות החיים. ההומור הישיר יותר שלה מופקד בידי ג'ון בנג'מין היקי, המגלם את אחיה שון, מין גרסה מיופייפת בכל מובן של הומלס אידיאולוגי, שמתנגד לתחלואי חברת הפשע ולכן חי בפח אשפה. הוא מצחיק. בזמן שהיא מחליטה להרחיק את בעלה ממנה, היא מתקרבת מאוד אליו. כמו כן היא מכריחה את בנה (גייבריאל באסו) להישאר אתה בחופשת הקיץ ולא לצאת למחנה (מבלי לומר לו למה זה חשוב לה).

היא מאמצת כפרויקט אישי את אחת מתלמידותיה, אנדריאה (גבורי סידיבה, "פרשס"), שסובלת מעודף משקל. היא משלמת לה כדי שתרזה ומסבירה לה בבוטות "את לא יכולה להיות גם שמנה וגם רעה". היא לא רק מחלקת תובנות שכאלה, אלא מוכנה לספוג אמירות ישירות מאחרים. כאשר היא שואלת את השכנה הזקנה שלה מרלין (פיליס סאמרוויל), עוד מישהי שהיא מנסה להבין ולאהוב, אם הבן שלה הוא ילד טוב, משיבה לה זו בחיוב, "את פה הנודניקית הרצינית". הבנה זו מצטרפת לידיעה של קאתי כי "כעס הוא הכרחי בשבילי".

לורה ליני, אחת המפיקות האחראיות של הסדרה, היא הכוכבת הבלתי מעורערת שלה, אבל היא משאירה הרבה מקום לצוות המרשים שסובב אותה, הכולל גם שחקנים אורחים כאידריס אלבה ("הסמויה"), סינתיה ניקסון ("סקס והעיר הגדולה") וליאם ניסן. אפילו הכלב תומאס הוא חביב ובעל אופי. אתמול נודע כי אלן אלדה יגלם אונקולוג בעונה הבאה, שתעלה ביוני בארצות הברית. בין במאי הפרקים השונים של העונה הראשונה והקצרה נכללים אלן פול ("עמוק באדמה") ומייקל אנגלר ("רוק 30").

הסדרה הכוללת סוג של פנטסיה עקומה אבל גלויה בנוסח "איך תיראה הלוויה שלי", מחביאה בתוכה עוד פנסטיה, של אשה בשלה שאינה נחשקת עוד. כאן היא מושא אהבה של כמה וכמה גברים. ברבות מסדרות שואוטיים שגיבורותיהן הן נשים בשנות ה-40 לחייהן, הן נהנות מחיי אהבה ומין רבים וראויים. אבל ב"מזל סרטן" הפנטסיה הזאת צורמת, ולא רק משום שלפי הסדרה רק המוות משחרר את היצר האמיתי שלה, אלא משום שזה מוצג באופן מגושם: כולם מאוהבים בקאתי, כלומר בגרסה החדשה והמזוככת שלה. הרופא הצעיר שלה, שבחילופי דברים מצחיקים אבל מוזרים מחמיא לה לבקשתה על החזה שלה ומכנה אותו "מרפסת מדהימה"; בהמשך יש לה רומן לוהט עם מאהב שרוצה בה ללא תנאי, בלי שנוצרה ביניהם מערכת יחסים מובנת. אפילו אחיה מתוודה שהוא נמשך אליה, למרבה המזל בצחוק.

כמו בסרטי הקולנוע בבימויה של ננסי מאיירס "זה מסובך" עם מריל סטריפ, אלק בולדווין וסטיב מרטין, או "באהבה אין חוקים" עם דיאן קיטון, ג'ק ניקולסון וקיאנו ריבס, שגם בהן האשה המבוגרת והבשלה נחשקת על ידי שניים, שיריבו עליה, כך גם בולט הרצון העז של קאתי (ליני הצעירה בהרבה מסטריפ וקיטון) שכולם יחשקו בה. זאת פנטסיה גלויה מדי, ולא משנה שגברים יוצרים סדרות כאלה על עצמם זה עשרות שנים. ואפילו אם אפשר לפרש את זה כאמירה מסוימת על רצון להיאחז בחיים על המסך, רגע לפני המוות המטאפורי של נשים אלה, במיוחד שסדרות אלה מוכיחות שהוא אינו מחויב המציאות.

ג'ינג'י זה אופי

גם הסטנדאפיסט לואי סי-קי הוא בשנות ה-40 לחייו. הוא אמנם לא מתבשר שיש לו סרטן, אבל באחד הפרקים בעונה הראשונה של הסדרה "לואי" (שעונתה השנייה תעלה הקיץ בערוץ FX בארצות הברית) הרופא שלו, בדחן כפייתי (ריקי ג'רוויס) אומר לו שיש לו איידס ("בצחוקקק!").

שלא כמו קאתי מ"מזל סרטן" ההתייחסות של לואי לסקס-האפיל שלו כגבר ג'ינג'י מקריח, קצת מלא, גרוש, היא מציאותית. באחד הפרקים נראה הקומיקאי המתאפיין בכנות עצמית אכזרית שוכב עם צעירה שנדלקת עליו בשל גילו המופלג ("העור שלך רפוי וקצת יבש", היא אומרת לו בבר. "אתה מריח כמו מוות, זה מאוד סקסי"). בזמן המעשה היא מבקשת ממנו להבהיר לה בקול רם עד כמה הוא מבוגר - "נולדתי ב1967!" הוא צועק לה, "אני זוכר ששילמתי רק שלושה דולר על כרטיס לקולנוע!", היא מתקרבת לשיא, "אני עוד טסתי במטוסים שמותר היה לעשן בהם!", איזה ריגוש!

"לואי" היא סדרה על סטנדאפיסט ניו-יורקי המשחק פוקר עם חבריו ומגדל את בנותיו. הסדרה, כמו "סיינפלד", מורכבת מקטעי סטנד-אפ ומצבים מצולמים מחייו מחוץ לאולפן. זאת סדרה על חייו בערך, ושלא כמו סיינפלד - ללואי יש משהו סלחני ורך בעיניו החדות.

הסדרה, שלא נקנתה לשידור בישראל, אבל אתמול נודע שהיא עתידה לצאת בגרסת די-וי-די ובלו-ריי ביוני הקרוב, היא קומדיה מבריקה. ההומור של הכוכב שלה גס ועם זאת נפשו עדינה. השילוב הנדיר הזה יוצר הומור כן, ישיר וחסר מעצורים, לצד תובנות פשוטות ויפות, וגם הן - כמו הסטנד-אפ המגלגל של לואי - שונות ומרעננות מהמקובל.

בפגישה המקבלת גוון רומנטי בינו לבין אמא של חבר בכיתה של אחת מבנותיו, האם מתוודה על כך שהיא לפעמים רוצה להכות את בנה ("אבל לא כשהוא מעצבן, סתם כשמשעמם לי"), ודורשת מלואי שיתוודה על משהו מביך גם הוא על הורותו. אחרי שהיא לוחצת הוא מודה כי לפעמים הוא חושב על היום שבו בנותיו יגיעו לגיל 18, כבר לא יזדקקו לו כאב והוא "יחדל מלהתקיים". התשובה המפתיעה שלו, לא יותר מרושעת משלה, להיפך, ומביכה בכל זאת, היא תמצית הסדרה הנהדרת הזאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ