התנועה האמנותית

מוזיאון יעקב אגם ייפתח בעוד שנה, אמנים ישראלים בתערוכה בדיסלדורף ופרס שנתי חדש לאמן פלסטיני צעיר

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

מוזיאון יעקב אגם ייפתח בעוד שנה
בעוד שנה עתיד להיפתח בראשון לציון מוזיאון יעקב אגם. בניין המוזיאון, שתיכנן משרד נופר אדריכלים ומתכנני ערים נמצא כעת בתחילת שלב עבודות הגמר. במקום, שיתפרש על פני 3,000 מ"ר יוצגו עבודותיו של האמן הוותיק ויתקיימו פעילויות כמו טיפול באמנות והצגות תיאטרון.

יעקב אגם, בן 82, משתייך לזרם האמנות הקינטית והגיאומטרית. בדצמבר האחרון קבע מחיר שיא חדש במכירת עבודת אמנות של אמן ישראלי כשעבודתו "צמיחה" נמכרה בכ-700 אלף דולר במכירה פומבית של סותביס בניו יורק. האופי הצורני של המוזיאון מושפע מאסתטיקת עבודותיו. חללי המוזיאון מחולקים לשלושה נפחים נפרדים, שני ריבועים ומעגל, שאליהם נכנסים דרך אכסדרת עמודים צבעוניים ובולטים.

אידיאולוגיות ציוניות בתערוכה חדשה בחולון
כמה צוותי אמן-חוקר הוזמנו לעבוד ולהגיב לחומרי הארכיון. הם יציגו את עבודותיהם בשני אירועים שונים שיתקיימו בחודשים מאי ויוני. עבודותיהם של הצוותים המוזמנים, בהם גיא ברילר ורנן אידלמן ויוחאי אברהמי ודורון תבורי, יתוספו לאחר הצגתן לגוף עבודות הארכיון.

עבודתה של יעל ברתנא "חומה ומגדל" (2009), שתיכלל בארכיון, היא חלק ממכלול עבודות גדול של האמנית העוסק בנושא ההתיישבות היהודית הציונית, הקיבוץ ושאר אוטופיות. בתוך כך, מכון האמנות KW בברלין הזמין את ברתנא לפתח את עבודותה "Jewish Renaissance "Movement in Poland לקראת הביאנלה לאמנות שתוצג בו באפריל 2012. ברתנא תייצג את פולין בביאנלה בוונציה שתתקיים ביוני הקרוב.

מוזיאון כרמן תיסן נפתח במלאגה, אנדלוסיה
בעבר חנכה הדוכסית שני מוזיאונים גדולים יותר, במדריד ובברצלונה, שבהם מוצגות תערוכות קבע מאוספו של בעלה המנוח, הברון תיסן-בורנמיסה, לצד תערוכות מתחלפות שבמסגרתן הוצגה רטרוספקטיבה של הצייר הישראלי המנוח אביגדור אריכא.

על פי הדוכסית, במוזיאון החדש יוצגו פסל עץ מגולף בדמות ישו מן המאה ה-13, ועבודות של הציירים גיירמו גומז גיל, ז'ואקין סורולה, דאריו דה רגויוס ואחרים.

פרס שנתי חדש לאמן פלסטיני צעיר
לדברי יוזמיו, ההשתתפות בפרס פתוחה לכל האמנים הפלסטינים. האמן הנבחר יציג תערוכות יחיד בבית ART-ST ובסלון יפו. מנהלי שני הגופים ירכשו בתערוכת הפרס עבודות ב-20 אלף שקל. בוועדת הפרס נכללים יזמי ART-ST ליאורה בלפורד וסרג' תירוש, האמן והאוצר אחמד כנען, ויאיר רוטמן ואמיר נוימן אהוביה, מפעילי סלון יפו.

סטודיו מרסל ינקו המשוחזר ייפתח לקהל
בה בעת, מרעננים מנהלי המוזיאון את תצוגת עבודותיו. במקום יוצגו שלושה חדרים ובהם עבודות שיצר ברומניה ובשווייץ ושלושה חדרים המציגים את הפרק הישראלי של יצירתו. בין השאר תוצג עבודת ציור-קיר שיצר ינקו בשנות ה-50 לחברת "צים". העבודה, שצוירה על שמונה פאנלים עשויי עץ ותוכננה לחלל של אונייה, תוצג לראשונה לאחר שבמשך שנים אבדו בין שאר חפציו של ינקו בסדנאתו.

אמנים ישראלים בתערוכה בדיסלדורף
העבודות בתערוכה, המוצגת במסגרת חודש התרבות היהודית המתקיים בחבל הארץ נורד-ריין וסטפאלן, ילוו בסדרת הרצאות ומפגשים עם האמנים. כמו כן, יוקרנו סרטים ועבודות וידיאו של האמנים במוזיאון הקולנוע העירוני.

בתערוכה מוצגות בעיקר עבודות צילום וכמה עבודות וידיאו, בהן תצלומים מהסדרה "פולחנים" של אילת ו"זאלה" של בדש. אוצרת התערוכה היא קתרינה מאייר, שמשתתפת בה אף היא כאמנית. פעילות הגלריה נעשית ללא מטרות רווח והכנסותיה נתרמות לטובת תמיכה במחוסרי בית. התערוכה הנוכחית תוצג עד 30 באפריל.

התערוכה "חשיפה ממושכת" תיפתח באפריל
מעין שלף, אוצרת התערוכה, אומרת כי שם התערוכה שאול מתחום הצילום ומתחום הפסיכולוגיה. היא מתייחסת לחשיפה צילומית ארוכת טווח ולטכניקת טיפול בנפגעי פוסט-טראומה שבה המטופל נחשף לאלמנטים המתקשרים בזיכרונו לאירוע הטראומטי.

המבקרים בתערוכה ייכנסו דרך עבודת מיצב נתונת-אתר של כריסטוף ובר מגרמניה שתקיף אותם בסדרת דלתות פצועות מכל צד.

בין העבודות בתערוכה בולטת עבודת וידיאו שתוקרן בו בזמן על 15 מסכים. העבודה, פרויקט משותף של הסופר נעם חיות וארגון "שוברים שתיקה" עם הקולנוען אבי מוגרבי והצלם מיקי קרצמן, תציג ראיונות עדות מצולמים עם חיילים לשעבר.

עבודות נוספות יעסקו בפשעי מלחמה, סכיזופרניה, זנות, אונס ומעשי טבח במדינות שונות, בהן קולומביה, סרביה וארצות הברית. התערוכה תימשך כחודשיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ