התפטרה הנהלת "להקת המחול הקיבוצית"

במתפטרים גם הסמנכ"ל איתן פאר, שסיפר כי עזבו בשל "קונפליקט עם המנהל האמנותי, שסירב לשלב בעבודה עוד כוריאוגרפים"

אלעד סמורזיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד סמורזיק

ארבעה עובדים בהנהלת להקת המחול הקיבוצית התפטרו מתפקידם: איתן פאר, סמנכ"ל הלהקה ומי שאחראי על שיווקה בחו"ל; אפרת בן זאב, מנהלת השיווק של הלהקה; שרהל'ה רם שליין, מנהלת כפר המחול; ודפנה לנג, מנהלת משרד הלהקה בקיבוץ שפיים. התפטרותם מצטרפת לזו של מנכ"ל הלהקה, נתן טל, שהודיע על עזיבתו בדצמבר. טל נימק את התפטרותו בראיון למוסף "גלריה", ומתח ביקורת חריפה על התנהלותו של המנהל האמנותי של הלהקה, רמי באר. את טל צפויה להחליף אמירה תאומי, כך נודע בשבוע שעבר. כמו כן נודע אז כי הזרוע הניהולית של הלהקה תעתיק בקרוב את מקום מושבה מקיבוץ שפיים לכפר המחול בקיבוץ געתון, בו פועלת הלהקה.

הסיבה לעזיבת ארבעת העובדים, לדברי פאר, אינה קשורה להעברת משרדם לצפון, אלא ל"קונפליקט המתמשך עם מנהלה האמנותי של הלהקה, רמי באר, וסירובו של האחרון לצרף כוריאוגרפים נוספים לעבודה עם רקדני הלהקה", אמר. פאר, הבכיר מארבעת המתפטרים, כיהן שש שנים כסמנכ"ל הלהקה. הוא הבהיר אתמול ל"הארץ" כי הרצון שלהם להתפטר החל עם עזיבתו של טל: "ביום בו נתן התפטר, הפקדנו כולנו מכתב שאומר שאם נתן עוזב, כולנו עוזבים".

פאר מפרט שתי סיבות להתפטרותו. הראשונה היא הקושי למלא את תפקידו בשיווק הלהקה בחו"ל, שנובע מכך שבאר אינו מוכן לשלב בלהקה כוריאוגרפים נוספים מלבדו, ומכך שעשייתו של באר בשנים האחרונות עומדת במקום. "העבודה של רמי לא מתחדשת ואני לא מסוגל להמשיך לעבוד בלהקה בלי שתהיה התחדשות כלשהי, שיכולה להפוך את שיווק הלהקה בחו"ל ליותר זמין, קל ואפשרי".

"הסיבה השנייה היא התפישה של רמי את הלהקה כפרטית", הוא מסביר. "אני לא מוכן לעבוד במקום שבו הלהקה היא 'להקה של רמי'". לדבריו, אין בלהקה התנהלות ציבורית תקינה הפועלת בהתאם להיררכיה מסודרת ולהחלטות שמתקבלות על ידי ועד מנהל. לחילופין, הוא טוען, ההחלטות העיקריות הנוגעות ללהקה מתקבלות על ידי באר או על ידי מזכיר התנועה הקיבוצית ויו"ר הוועד המנהל של הלהקה, זאב (ולוולה) שור. "הלהקה נהייתה חצר ביזנטית של אדם אחד, פעם זה מזכיר התנועה הקיבוצית ופעם זה המנהל האמנותי של הלהקה, שעושה ככל העולה על רוחו".

באר מסר בתגובה כי הוא רואה "חשיבות ללהקה שמזוהה עם יוצר בעל ייחוד. ויחד עם זאת מוצא לנכון לזמן מעת לעת כוריאוגרפים אורחים. ב-2010 העלתה הלהקה יצירות של כריסטינה דה-שטל, איציק גלילי ולימור קורקין. נוסף על כך, הלהקה מעלה דרך קבע מדי שנה ערב רקדנים יוצרים. הלהקה תמשיך לארח יוצרים נוספים גם בעתיד".

מ"לוטן תדמיות", מערך יחסי הציבור של הלהקה, נמסר כי "במהלך השנה החולפת סיירה הלהקה בעולם עם היצירה 'אינפראדום', שנוצרה בסוף 2009 והוצגה בפסטיבלים בינלאומיים בגרמניה ובגיאורגיה. במקסיקו העלתה הלהקה בפסטיבל סרוונטינו חמישה מופעים. בחודש האחרון חזרה הלהקה מסבב הופעות בארה"ב וקנדה. בכל המקומות שבהם הוצגה 'אינפראדום' זכתה הלהקה לסופרלטיבים מהביקורת והקהל כאחד. בעקבות סבב זה הוזמנה הלהקה להופיע עם 'אינפראדום' בארה"ב וקנדה ובנוסף לכך הלהקה מוזמנת להופעות גם באיטליה. הלהקה מתנהלת לפי אמות מידה ציבוריות כמקובל".

מטעמו של שור, מסר דובר התנועה הקיבוצית אביב לשם כי "בלהקה התרחשו שינויים פרסונליים ואמירה תאומי נבחרה לתפקיד המנכ"לית. היא בעלת ניסיון מקצועי ויש לה את הכישורים להוביל את הלהקה". שור סירב להתייחס לטענות שהובאו נגדו.

טל ביקש שלא להגיב לדברים.

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ