צלילים שנועדו לענג

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

תוך הסתכנות בהכללה, אגיד כי בשביל אלפי באי הקונצרטים של התזמורות הסימפוניות, יצירה בת זמננו שנכללת בתוכנית היא עדיין בגדר אתגר. במקרה הטוב היחס כלפיה סבלני וסובלני, פרק בעייתי בדרך אל ההנאות מפרי המאה ה-18 וה-19.

בקונצרט של התזמורת הסימפונית ירושלים אמש מאזן ההנאות היה הפוך: כנגד הסימפוניה הרביעית של שומאן וסוויטות "הכובע המשולש" של דה-פאיה, עמדה יצירה של המלחין הישראלי בן זמננו יחזקאל בראון, שלא חלקה דבר עם הקדרות השומאנית ועם המתח של דה-פאיה. הסימפוניה הקונצרטית לכינור ותזמורת של בראון (זו היתה בכורתה) - עם רועי שילוח הנפלא בעמדת הסולן - כמו הציבה הצהרה בשבח הפשטות: יצירה שכל צליליה אמורים להצטרף כאילו מאליהם, בטבעיות, למסכת שנוכחת במלוא מענגותה כבר מההתחלה. יש בישראל עוד מלחינים מחוננים כמו בראון שגם מחשיבים את תגובת הקהל, אך איני מאמין שמישהו מהם היה "מעיז" להגיש מוזיקה כל כך חשופה, גלויה ברצונה לענג, נאיבית כביכול, מתרוננת בלי חשש. בסימפוניה של שומאן בלטה דרכו של המנצח נועם צור כמוזיקאי מחושב. אודה כי בפרק הראשון התקבלה באוזניי התוצאה שהפיק, מלוכדת ושלמה כשלעצמה, כנוגדת את ציפיותיי להבחנות ברורות יותר בין פראזות מסוימות, ולו במחיר של פחות "רכות" (ציפייה ששאבה גם מדרכו של צור בסימפוניה מס' 8 של בטהובן, שביצע כאן בתחילת העונה עם תזמורת קאמרית אורחת). אבל בסך הכל זו היתה פגישה מעניינת נוספת עם שומאן המוכר, המפעים.

לפני קונצרט זה התקיים בתיאטרון ירושלים אירוע אופראי סטודנטיאלי, מטעם האקדמיה למוזיקה בבירה: האופרה "הנזל וגרטל" של הומפרדינק בניצוח עומר אריאלי ובבימוי יוליה פבזנר. ההפקה בכללותה חביבה, אך סבלה קשות, לטעמי, משימוש בהגברה (נאמר לי שזה הכרחי באולם רבקה קראון) ומליהוק דל (כמותית) עד להתמיה של חטיבת כלי המיתר בתזמורת.

1.התזמורת הסימפונית ירושלים. מנצח: נעם צור. סולן: הכנר רועי שילוח. תיאטרון ירושלים. 2.האופרה "הנזל וגרטל" בהפקה קאמרית במסגרת פסטיבל ירושלים לאמנויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ