אלי פטל מונה לראש המחלקה לאמנות בבצלאל

פטל (37) יהיה ראש המחלקה הצעיר בתולדותיה. "אני מקווה להביא אנשים לראות אמנות בתוך האקדמיה ולא רק כחלק מהשוק"

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

האקדמיה בצלאל הכריזה אתמול כי אלי פטל יעמוד בראש המחלקה של תוכנית לימודי התואר הראשון באמנות. לאחר כמה חודשים שבהם עברה ועדת האקדמיה על פני אמנים ואקדמאים רבים שהגישו את מועמדותם לתפקיד, נבחר פטל להחליף את עדו בר אל, ראש המחלקה הנוכחי שיסיים השנה קדנציה של שמונה שנים וחצי.

פטל, שנולד ב-1974 בירושלים, יהיה ראש המחלקה הצעיר ביותר בתולדותיה. בתגובה להחלטת מינויו מסר ל"הארץ": "מאוד חדש לי כל הסיפור, גם לדעת על זה וגם לחשוב על זה. אני מקווה שזה יהיה מעניין, כמו שאמנות מעניינת לאמן".

פטל, המוכר בעיקר כאמן אך גם כמרצה במדרשה ובמחלקה לאמנות של בצלאל, בה הוא מלמד מאז 2002, סיים את לימודיו במקום בשנת 2000. במסגרת לימודיו שם העביר גם תקופה באוניברסיטת קופר יוניון בניו יורק. בשנת 2006 הוצגה בביתן הלנה רובינשטיין של מוזיאון תל אביב לאמנות תערוכתו "הטבע המקורי". באותה השנה זכה בפרס רפפורט לצייר צעיר, פרס שהוביל לתערוכתו "סוף היום" שהוצגה במוזיאון תל אביב ב-2007.

ארנון צוקרמן, נשיא בצלאל, אמר כי פטל "הוא מהדור הצעיר של האמנים הבולטים בישראל, ואנחנו בטוחים שהוא יביא רוח חדשה ורעננה למחלקה לאמנות. יש לו השקפת עולם מאוד מעניינת ומאוד מקורית על חינוך של אמנים, ועל עולם האמנות בכלל, ואנחנו מקווים שיצליח ליישם את החזון שלו ויקדם את האמנות והאמנים בישראל. אלי, שהקריירה האמנותית שלו נסקה בגיל צעיר, רואה בניהול מחלקה לאמנות חלק מהתהליך האמנותי שלו - בדרך אחרת חדשה ומבשרת שינוי - וכולנו הרי מעוניינים בשינויים, במידה שהם לטובה".

לדבריו הוסיף בר אל כי "אלי פטל יצעיד את המחלקה לאמנות ברגישות ותבונה למקומות חדשים ומפתיעים". בר אל יצא בשנה הבאה לשנת שבתון, במסגרתה ישהה ב"סיטה" בפאריס, וככל הנראה ישוב לשמש מרצה בבצלאל.

דורון רבינא, ראש בית הספר לאמנות של המדרשה בבית ברל, אמר על הבחירה בפטל כי היא "בחירה חכמה ומרגשת בעיניי. גם בגלל אלי עצמו, שהוא לדעתי אחד האנשים המקוריים והמסעירים בשדה האמנות בארץ, וגם בגלל המגמה של הצערת גיל העומדים בראש בתי ספר ומחלקות לאמנות". עוד אמר רבינא כי העמדתו של פטל בתפקיד זה "מהווה פוטנציאל אמיתי לשיתופי פעולה עם המדרשה, שאלי מלמד בה בשנים האחרונות ומהווה קול ייחודי ועצמאי בה".

פטל לא הביע אמש הפתעה יוצאת דופן, שכן אמר כי הגיש לתפקיד מועמדות וגם עבר "הרבה תהליכים וראיונות, בהם הבנתי שזה מאוד מעניין". עם זאת הוסיף כי "מנהל אמן זה מוזר" וכי יש בראשו מחשבות ותקוות רבות לקראת משימתו החדשה, אך לעת עתה "מוקדם להצהיר עליהן. אני מקווה להביא אנשים לראות אמנות בתוך האקדמיה ולא רק כחלק מהשוק. להביא לכך ש'אצלנו' יהיה מעניין יותר". פטל יחל את תפקידו כראש המחלקה בשנת הלימודים הבאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

דויד פופביץ' באליפות העולם, בשבוע שעבר. התנתק מהטלפון למשך חודש בגיל עשר

הוא רק בן 17 אבל יש כבר מי שחושב שהוא היורש של מייקל פלפס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ