הספרייה המובטחת

דאגה גדולה התעוררה לשמע הכרזתו של ראש הממשלה על כך שבניין הספרייה הלאומית העתידי יהיה "רם ונישא"

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

היה משהו מטריד בתצלום של נשיא המדינה וראש הממשלה מחזיקים בידם את אמנת הספרייה הלאומית בידיעה של ניר חסון על טקס ההתחדשות של הספרייה, השבוע בה"ארץ". אולי זה החיוך הסטנדרטי ונטול השמחה שעיוות את השפתיים, או הדמיון הגובר בין בני הזוג המוזר ככל שהם מתבגרים, או המחשבה שהיה ראוי להנציח בטקס ההשקה של הפרויקט דווקא נציגים מטעם הספרייה ולא מטעם הממלכה, כי עם כל הכבוד לזה שהספרייה היא לאומית, הרי היא קודם כל ספרייה.

מפלס הדאגה עלה עוד נוכח דבריו של ראש הממשלה שאמר כי לעם הספר יהיה "היכל ספר אחד ועוד היכל ספר" ולא היה אפשר שלא להרהר בכך שמרוב היכלות לא יראו את הספר.

הדאגה נהפכה לחרדה למקרא הכרזתו של ראש הממשלה שבניין הספרייה העתידי יהיה "רם ונישא". רם ונישא? אולי רם כרמי ונישא? רק זה חסר, בניין רם ונישא. או בתרגום לעברית מדוברת, בניין יומרני ומנופח, הרבה ארכיטקטורה והרבה כסף.

לא משנה איזה אדריכל יופקד על התכנון. היינו הך גם אם ייבחר בתחרות תכנון פתוחה ודמוקרטית, שכן מראש הזמינו בניין רם ונישא ולא בניין שישרת את מטרתו באופן הראוי, הטוב והנאה ביותר. וכשאדריכלים שומעים את הצירוף הזה, רם ונישא, משהו עולה להם לראש, וזה לא חוש המידה הנכונה והטעם הטוב. מה שרוצה מראש להיות רם ונישא, סופו מי ישורנו. וההיסטוריה של האדריכלות בישראל מלמדת שזהו לא סוף טוב, והוא אף פעם לא מגיע במועד המיועד אלא שנים רבות ומתישות לאחר חנוכת הבית המובטחת.

מוזר ככל שזה יישמע, לספריות דווקא היתה עדנה לאחרונה, גם אם הספריות של היום הן לא הספריות של פעם, וכמו שנכתב באמנת אונסק"ו לספריות ציבוריות עוד בשנות ה-90, "ספרים אינם עוד הנושא המרכזי של הספרייה".

מה כן הנושא המרכזי? העיצוב האדריכלי של מבני הספרייה שחוצים בכל פעם גבול חדש ומנהלים תחרות עזה עם מוזיאונים ואיצטדיוני ספורט על התואר הקתדרלות של התקופה. ושירותי המידע הדיגיטליים ומוצרי מחשב שונים אחרים. והיצע מגוון של פעילויות המשלב מסחר, תרבות, בילוי, קהילה, שופינג. או במלים אחרות, קניון.

לנוכח ההתפחויות בענף הספריות, ומאחר שבניין הספרייה בירושלים יוקם במתחם מרוחק ממרכז העיר כמו כל קניון מן השורה, ראוי שגם יעוצב כקניון, קל דעת, קצת דסינילנדי ומאורגן לפי הספר. יהיה כיף לבוא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ