עלוב ועצוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כבר כמה שנים לא הייתי בפסטיבל לתיאטרון אחר בעכו, גם מתוך האמונה שמה שאזכה לראות שם לבסוף יוצג גם כאן. ואכן ההצגה "חינוך מחדש" זכתה במקום הראשון ולהתפעלות מקיר לקיר באולם האבירים בעכו, כך שאני כבר לא יכול להזיק לה. אבל היא גם מוכיחה בעיניי שוב את התזה שכשאין לך מה שאתה אוהב, אז אתה אוהב את מה שיש, ולכן מה שהכי טוב בעכו, עדיין לא מתקרב לרף של מינימום איכותי בתיאטרון.

ההצגה היא אירוע סביבתי המשתף את הקהל, הנידון לשחק את משתתפי הכנס לחינוך מחדש, שמארגנים טיפוסים תמוהים שהגיעו מארץ דוברת שפה דמויית גרמנית (הם המציאו שפה לצורך ההצגה). האורחים באו לישראל כי לפי תפישתם ליהודים יש שכל וכסף, ואילו להם יש סדר, והצירוף ייצור את העל-אדם (בגרמנית זה כמובן מצלצל הרבה יותר טוב).

הקהל המנומס הבא לתיאטרון משתף פעולה, ומשתתף במין פולחן המבוצע על ידי קריקטורות צווחות וקבוצת ילדים נחמדים שבאמת מגיע להם גורל טוב יותר.

האמירה לא מקורית במיוחד, ולפחות מבלבלת. יש יכולות הפקה וגיוס משאבים לגרפיקה ועיצוב. אבל לא צריך את ההצגה כדי להבין שיש לנו בישראל חברה שכבר עברה חינוך מחדש, והיא יודעת להיות גזענית, למרות שסדר לא יהיה פה אף פעם.

ההצגה מוכיחה שאפשר לאלף כל קהל לבלוע הכל, וקל יחסית ליצור את הרושם, באמצעי הפקה, שיש לך מה להגיד. בסוף מארגני החינוך מחדש רבים ביניהם ורוצחים אחד מהם, והקהל יכול ללכת הביתה.

מה שמדאיג אותי זה שלהצגה הגיעה, כנראה במאורגן, קבוצה גדולה של נוער צעיר (13-12, לפי התרשמותי, כנראה עם מוריהם). הם עוד עלולים לחשוב שזה תיאטרון, ואז יהיו זקוקים דחוף לחינוך מחדש.

"חינוך מחדש". בימוי: ערן טובול. שחקנים יוצרים: עידו יונה, עדי רביד, קארין סרויה, גל ישראלי וארז דסקל. עיצוב: יערה צדוק. גרפיקה: אורן קדוש. בהשתתפות להקת "קולות בתנועה". פסטיבל עכו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ