סטיבי ניקס עוד לא מתכננת לפרוש

חמושה באלבום חדש ובסיבוב הופעות עם רוד סטיוארט, הזמרת סטיבי ניקס ("פליטווד מק") מנסה להשאיר את הגיל, החרדות והנישואים הכושלים מחוץ לבמה

גרדיאן
קרייג מקלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
קרייג מקלין

סטיבי ניקס, זמרת ויוצרת אגדית, סולנית להקת "פליטווד מק", מהרהרת בשאלה על מה היא מתחרטת ביותר בחייה. זה לא "תקופת הקוקאין הענקית", עשר השנים שחלפו מיצירת האלבום "Rumours" מ-1977, שנמכר ב-40 מיליון עותקים, עד הרגע ב-1986 שבו התאשפזה סוף סוף במרכז הגמילה על שם בטי פורד.

זו גם לא ההיסטוריה המסובכת שלה עם חברי הלהקה: היא הצטרפה ל"פליטווד מק" ב-1974 עם הגיטריסט לינדזי בקינגהם, שאת פרידתה ממנו תיעדה בהמשך בלהיט "Dreams", ובהמשך ניהלה רומן עם המתופף מיק פליטווד, רומן שעליו מבוסס שיר הסולו שלה מ-1983 "Beauty And The Beast" .

זה אפילו לא שמונה השנים שהפסידה בגלל קלונופין, תרופת מרשם להרגעה שאליה התמכרה בסוף שנות ה-80 ובתחילת שנות ה-90, כשהיתה "פשוט בחורה עצובה, שיושבת בבית גדול ויפה ושואלת את עצמה מה לכל הרוחות השתבש".

החרטה שאינה מניחה לה היא נישואיה, ב-1983, לקים אנדרסון, שהתאלמן מחברתה הטובה ביותר רובין סניידר. סניידר ילדה תינוק, מתיו, יומיים לפני שמתה מלוקמיה. ניקס ואנדרסון נישאו כעבור שלושה חודשים. "זה היה טירוף", אומרת ניקס, כיום בת 62. "כולם כעסו עלינו נורא. זה היה פשוט מגוחך. וזה קרה רק כי היתה לי מחשבה מטורפת, לא שפויה, שרובין היתה רוצה שאני אטפל במתיו. אבל האמת היא שרובין לא היתה רוצה שאהיה נשואה לגבר שאני לא אוהבת, ושבאותה הזדמנות גם אשבור את לבו".

ניקס, כיום מולטי-מיליונרית, מפגינה זיכרון יוצא דופן לפרטים ולתאריכים מ-40 שנותיה בתחום המוסיקה, אבל עדיין ניכרים בה גם מאפייני החשיבה הקוסמית של שנות ה-70. היא מתארת איך התגלה לה חוסר שביעות הרצון של סניידר: "יום אחד כשנכנסתי לחדר של מאתיו, העריסה לא התנועעה", היא אומרת. "אני יודעת שזה נשמע מטורף, אבל תמיד כשהייתי נכנסת לחדר העריסה היתה מתנדנדת, וככה ידעתי שרובין שם. ויום אחד העריסה לא התנדנדה והיה חושך והתינוק היה שקט מאוד. אמרתי לעצמי, 'רובין רוצה שזה ייפסק - עכשיו'. הרגשתי בזה באותה עוצמה שהייתי מרגישה אילו היא היתה מניחה את היד על הכתף שלי".

אז זה היה אות מתוך הקבר?

"זה ללא ספק היה אות".

ניקס ביקרה את סניידר כשעברה טיפולים. "הייתי מסטולה לגמרי מקוק. הייתי שותה חצי בקבוק ברנדי בדרך לשם, כי לא יכולתי לעמוד בזה. היא היתה כל כך חולה. והיא אמרה לי, 'אל תחזרי אלא אם כן את לא מסטולה - אל תחזרי למקום הזה שבו כולם גוססים'".

ניקס מושכת בכתפיה. "זאת היתה אותה רובין שהיתה אומרת (על הנישואים), 'יצאת מדעתך' מה חשבת לעצמך?'". ניקס ואנדרסון התגרשו אחרי שלושה חודשים.

15 דקות

סטיבי ניקס מקבלת את פני בסוויטה במלון, המשקיפה לנוף מרהיב של הים מול מיאמי, וכלבת הטרייר הזעירה שלה, שולמית, נובחת לה בסוודר שחור. היא הגיעה לבריטניה לסיבוב ההופעות "Heart & Soul", סדרת קונצרטים עם רוד סטיוארט, שתימשך חודש. אף שהסיבוב, המוגדר במסע הפרסום כ"שתי אגדות על במה אחת", החל שלושה ימים לאחר הראיון, ניקס וסטיוארט עדיין לא נפגשו לחזרות.

סטיוארט שהה בבריטניה כאב טרי וגאה לילדו השמיני, אב בן 66. ניקס היתה בביתה בלוס אנג'לס, ועסקה בתיקוני ליטוש אחרונים לאלבום הסולו השביעי שלה, ."In Your Dreams" זה האלבום החדש הראשון שלה לאחר שתיקה של עשר שנים. היא והמפיק שלה, דייב סטיוארט, לשעבר מ"יוריתמיקס", בילו שנה שלמה באחוזה, בכתיבה, בהקלטה ובצילום קליפי וידאו בסימן ערפדים לקידום המכירות. היום ניקס - 155 סנטימטר ("וחצי"), בלונדינית ושמורה היטב - נרעשת מהרעיון שעליה לנסוע לפורט לודרדייל, לחזרה הראשונה שלה עם רוד סטיוארט. "זה מרחק של שעתיים! בשביל חזרה של 15 דקות, אולי!"

רק 15 דקות?

"כן, הוא לא טיפוס של חזרות. ממש לא".

כי הוא לא צריך חזרות?

"כי לא אכפת לו. הוא לא כמוני. אני כמו ילדה בכיתה ו': מתכוננת היטב, שקדנית".

היא גם מוכנה להופעה, יחסית: ב-2009 התאחדו "פליטווד מק" לסיבוב הופעות של 83 הופעות בכל העולם. למרות זאת, היא אומרת, "אני מפחדת, זאת האמת. רוד לא מפחד. לי יש פחד, לו אין פחד. ויש אנשים - אני, מיק - שחוטפים התקפי חרדה. גם כריסטין (מקוויי). בגלל זה היא פרשה". מקוויי, זמרת ואשתו לשעבר של נגן הבס ג'ון מקוויי, עזבה את "פליטווד מק" ב-1998 וכעת גרה באזור כפרי בקנט.

מאז סיבוב ההופעות מופיע השיר "Landslide" של "פליטווד מק", מ-1975 - פרי עטה של ניקס - בטבלאות המכירות בארצות הברית, אף שלא בגלגולו המקורי. "הוא ב'Glee': גווינת פאלטרו שרה אותו", היא אומרת. "והוא במקום הראשון!"

ניקס אוהבת את הסדרה "Glee", וגם את "אמריקן איידול" ("ידידי סטיוון טיילר הוא אחד השופטים עכשיו. אני אומרת לאנשים, 'בשעתיים הקרובות אל תתקשרו אלי, אני רואה את איידול'"). היא ביקרה באתר הצילומים של "Glee" כשצולם הפרק ובו השיר, ויוצר הסדרה ריאן מרפי טוען שניקס ביקשה ממנו לכתוב לה תפקיד בסדרה. "לא נכון", היא אומרת. "אני לא אוהבת שמצלמים אותי. אבל אילו הייתי עושה משהו כזה בטלוויזיה, זה היה ב'Glee'".

לניקס יש חוקים נוקשים בכל הנוגע להופעה בסרטים. "אני אומרת, 'אל תשכחו שאני בת 62. צריך שהמצלמות יכוונו מגבוה, וצריך את התאורה הכי טובה בעולם'. אני לא רוצה להיראות בת 16, אני רוצה להיראות בת 40".

בעבר היא תיארה את גיל הבלות כ"איום ונורא. רוק וגיל הבלות לא משתלבים טוב". האם זה כבר מאחוריה? "בערך. אמי בת 83 ועדיין סובלת מהתקפי חום. היא פשוט מתחילה להזיע מקצה הראש ומטה. אז יש תסמינים של גיל הבלות שאני מרגישה שלא נעלמים אף פעם. זו דרך חיים ולומדים לחיות עם זה".

האם בגלל זה קשה לה יותר לעלות לבמה? "לא", היא עונה נחרצות, "כי כשאני על הבמה אני צריכה לשכוח מזה. אין סחרחורת, אין עוויתות, אין גיל הבלות. כל מה שיש בהופעה זה הקהל ומה שאני עושה. אני מרגישה נהדר במשך השעתיים האלה. וכשאני יורדת מהבמה, לפעמים אני מסוגלת לפרוץ בבכי".

האלבום החדש נפתח בשיר "Secret Love": "שיר הלל לכוכב הרוק", כפי שניקס קוראת לו. אבל מי מהם? לינדזי, מיק, דון הנלי, ידידו מה"איגלס" ג'ו וולש? היא מנידה בראשה. "אני לא יודעת על מי בדיוק כתבתי את השיר. כתבתי אותו ב-1976. הוא כל כך ישן, אני פשוט לא זוכרת. ב-1975, 1976, היינו יפים, מהירים, סקסיים, האהבה היתה בכל מקום ועברנו מאחד לאחר. זהו זה. האהבה חיכתה מעבר לפינה".

ב"For What It's Worth" ניקס שרה על "רומן אסור שהציל את חיי". הוא לא נכתב על מיק פליטווד, לדבריה, אלא מתייחס לגבר שעמד לצדה ב-1995, לפני שיצא האלבום "The Dance" של "פליטווד מק" בהופעה חיה, ולאחר האשפוז שלה כדי להיגמל מהקלונופין. "זו לא היתה תקופה טובה. הייתי במצב גרוע. במרפאת הגמילה, כשאת עוזבת, הדבר האחרון שאומרים לך הוא 'אל תתחתני, אל תחתמי על חוזים, אל תקני בית, אל תמכרי בית. אל תעשי שום דבר רציני'. כי שיקול הדעת פגום. את קליפה ריקה. ואת צריכה לצאת לעולם ולמצוא מי את כשאת בלי סמי הרגעה.

"אז את יוצאת לעולם ומגלה שאת אדם אחר. יצאנו לסיבוב הופעות והייתי מבוהלת עד מוות. עד מוות. והאיש הזה פשוט נצמד אלי בסיבוב ההופעות האלה וריכך את המגע שלי עם העולם. הוא באמת הציל את חיי".

את הקלונופין רשם לה פסיכיאטר כדי לגמול אותה מקוקאין. כשנטלה את התרופה, עורה התקלף ושערה הלבין. "אם אי פעם יגידו לך, 'אני חושב שכדאי לך לקחת קלונופין', קח אקדח ותירה בעצמך", היא אומרת.

אשר לשיר "Everybody Loves You" ("אנחנו גורמים זה לזה כל כך הרבה סבל, בבית או על הבמה"), את המוסיקה ומלות הפזמון כתב דייב סטיוארט. הוא ביסס אותו על אחד מ-40 שירים מיומנה של ניקס, שהיא מודה שעוסקים בגיטריסט של "פליטווד מק". "והסיבה לכך שדייב כתב את הפזמון כפי שהוא כתב היתה הקשר שלו עם אנני לנוקס. היו לנו שני צמדים. דייב הבין את זה. זה ככה אצלו ביחס לאנני - 'כולם אוהבים אותך... אף אחד לא מכיר אותך באמת, רק אני' - אני היחידה שהכרתי אותך לפני שהיית מפורסם. אז מבחינתי השיר הזה נכתב על לינדזי, ומבחינתו השיר נכתב על אנני".

לי מספיק כלב

ניקס ובקינגהם הכירו בבית הספר התיכון בקליפורניה והתחילו כצמד. אילולא נכנסו לתמונה "פליטווד מק", הפרסום והסמים, היא סבורה שבני הזוג היו נשארים בסן פרנסיסקו, וגם כך היו נוחלים הצלחה. "והיינו מתחתנים ומביאים ילדים לעולם, כי היינו בכיוון הזה. הבלגן בינינו התחיל רק כשעברנו ללוס אנג'לס. וזה קרה כשכל העולם פשוט קרע אותנו זה מזה".

ואף על פי כן, היא אומרת, "'פליטווד מק' היתה הייעוד שלנו". אבל בקינגהם אינו שותף לתחושה הזאת. "אני חושבת שהוא מתחרט על זה לגמרי. אני חושבת שבדיעבד הוא היה מעדיף שלא נצטרף ל'פליטווד מק' ונישאר יחד. אף על פי שהגלגל הסתובב והוא עכשיו נשוי לאשה מקסימה ויש לו שלושה ילדים יפהפיים".

ניקס, לעומת זאת, מאושרת ברווקותה. "זו החלטה שקיבלתי, לא להתחתן ולא להביא ילדים לעולם", היא אומרת, "כי אני רוצה להיות חופשייה תמיד ללכת בעקבות האמנות שלי, לאן שתיקח אותי".

היא לא מתכננת לפרוש, והיא חושבת שבשנה הבאה ייצא עוד אלבום של "פליטווד מק". היא מבלה את שאר הזמן בציור, בכתיבת שירים ובקריאה; האובססיה הנוכחית שלה היא סדרת הספרים "דמדומים". אחת מחברותיה הטובות, שריל קראו, אימצה לא מכבר שני בנים, אבל חיי משפחה אינם קוסמים לניקס. "אני רוצה חופש מוחלט. לשריל אין עכשיו חופש מוחלט. אין לה! אבל זה מה שהיא רצתה. היא רצתה תינוק. ולי יש כלב יורקשייר טרייר סיני מצויץ. זה מספיק לי". *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ