מוסיקה קלאסית

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

המלצת השבוע

ארטורו טוסקניני

קול המוסיקה, שישי, 18:00

היום נדמה שעבר זמנם של ענקי הניצוח הכריזמטיים, המנצחים שניגנו על התזמורת במו שרביטם ויצרו את המוזיקה בצלמם ודמותם, הדיקטטורים חסרי הסבלנות שהתעמרו לא פעם בנגנים ושהטוטאליות שלהם הטילה צל על אנושיותם. אבל זמנו של טוסקניני, הסמל של זן מוסיקאים זה, לא עבר - ואפשר לשמוע זאת בהקלטותיו: על אף הקפדנות הנוקשה שלו המוסיקה בניצוחו נשמעת חיה ונושמת, חופשייה, משוחררת מתפישות מקדימות ונשמעת כאילו הולחנה בו ברגע. טוסקניני, שדרש מזמריו באופרת הלה-סקאלה שבה היה מנהל מוסיקלי בקיאות בכל התפקידים בפרטיטורה ועבד אתם על כל תיבה, היה הספונטני שבמבצעים.

הוא נולד למשפחה ענייה ב-1867 וכישרונו הכביר הביא אותו למעמד של מנצח-על כבר בצעירותו: הוא ניצח על "פלסטאף" של ורדי ועל אופרות של פוצ'יני באוזני המלחינים האגדיים אלה עצמם. כפטריוט מושבע (אביו נלחם לצד גריבאלדי לאיחוד איטליה) והומניסט הוא עבר שתי מלחמות עולם כפציפיסט אנטי-פאשיסט, ביטל את השתתפותו בפסטיבל ביירוית היוקרתי אחרי עלות הנאצים לשלטון ובפסטיבל זלצבורג היוקרתי לא פחות אחרי ה"אנשלוס" - וניצח על תזמורת הפליטים היהודים, הסימפונית הארצישראלית (לימים הפילהרמונית הישראלית), בבכורה שלה בתל אביב ב-1936. כאן הוא מנצח על תזמורת אן-בי-סי בסימפוניה השנייה של סיבליוס ובפואמה הסימפונית שלו "בתו של פויולה", בהקלטה מקונצרט חי ב-1940.

עוד המלצות

נטרבקו ובארנבוים

ארטה, ראשון, 20:15

אנה נטרבקו היא הדיווה התורנית: סופרן רוסייה, שהמחירים לאופרות בהשתתפותה יחד עם רולנדו וילאסון - לפני שאיבד את קולו - חצו את רף האלף דולר לכרטיס. כאן יש הזדמנות לשמוע ולראות אותה ברפרטואר שקוף ואינטימי יותר, שירים בליווי פסנתר: היצירות הן של רימסקי-קורסקוב וצ'ייקובסקי, הפסנתרן הוא דניאל בארנבוים.

סונטות כנסייתיות

קול המוסיקה, ראשון, 23:00

חוץ מהרקוויאם, ואולי גם המיסה בדו מינור, לא זוכה המוסיקה הדתית של מוצרט לפופולריות שאפילו מתקרבת לזו של יצירותיו הכליות והאופראיות. הקונצרט הזה תורם לתיקון המעוות: הוא מתחיל בסונטות כנסייתיות שלו, מיניאטורות נפלאות בנגינת עוגב, ונגמר ב"אווה ורום" למקהלה - יצירה קצרה, אלוהית ממש. ומהעבר השני של הסגנון הקלסי: דיוורטימנטו, הז'אנר הכי חילוני שיש - וכאן שתי יצירות מאת היידן. הסונטה בלה מינור של מוצרט בנגינת דינו ליפטי משלימה את השעה הלילית.

שלוש פעמים יארווי

ארטה, שני, 23:55

אסטוניה הביאה לעולם את שושלת יארווי: האב, המנצח נמה יארווי בן ה-71 ושני בניו המנצחים גם הם - פאוו (בן 45) שמקיים קריירה בינלאומית גדולה, וקריסטיאן הצעיר ממנו בעשור. השלושה, שנמצאים בסיורים על פני הגלובוס לא מצליחים להיפגש; אבל לכבוד יום ההולדת ה-70 של האב בשנה שעברה הם עשו את הבלתי אפשרי, ארגנו פגישה, וצירפו אליה שניים המלחינים הנודעים של ארצם: ארוו פארת וארקי-סוון טור.

נטרבקו בשידור חי

ארטה, שלישי, 21:15

קפיצה לילית לסמל המובהק של העולם הישן - יש שיגידו: הישן והרע - האופרה של וינה. בסלון בבית נחסכת מאתנו כאן בישראל ההתחככות הלא סימפטית בבני החברה הגבוהה הווינאית, וכמובן מחיר הכרטיס; ומכאן נוכל לצפות ולהקשיב בשקט לאנה נטרבקו, כוכבת העל, שרה את "אנה בולינה", האופרה של דוניצטי על אשתו חסרת המזל של המלך הנרי השמיני. אלינה גאראנקה תשיר כאן גם היא, והמנצח יהיה אוולינו פידו.

אפשר גם

* אהבה אנגלית. שירי לאוטה מימי אליזבת השנייה, הימנונות ופנטסיות ומלכה, ופרקי תהלים מהתקופה, בשעה ובה מיצירות ג'ון דאולנד, ויליאם ברד, תומס טומקינס ועוד (קול המוסיקה, שישי, 19:00).

* עניין של הסכמה. שעתיים ליליות עם ג'ון קייג' מגלות את עולמו הצלילי המשגע, עם "סונטות ואינטרלודים" לפסנתר שנשמע כתזמורת כלים עממיים ו"16 מחולות" מלאי דמיון (קול המוסיקה, שלישי, 22:00).

* ויוואלדי בבוקר. שידור חוזר לקונצרט ויוואלדי עם פביו ביונדי, אנסמבל "אירופה גלאנטה" שלו, והזמרת ג'מה בטניולי, בקונצ'רטי ואריות מאת המלחין הוונציאני הנודע (ארטה, רביעי, 7:00).

* ירושלים בשידור חי. הסדרה הליטורגית של תזמורת ירושלים מצטחצחת לקראת פסח עם האורטוריה "ישראל במצרים" של הנדל. ביון הסולניות והסולנים: הסופרן קלייר מגנג'י והבריטון יאיר פולישוק. בהשתתפות מקהלת הקיבוץ הארצי והאנסמבל הקולי החדש (קול המוסיקה, חמישי, 20:05).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ