ועידת פסגה בניו יורק

הכל יש ברומן של העיתונאית הפלסטינית רולה ג'יבריל והאמן היהודי ג'וליאן שנאבל. סרט חדש ושנוי במחלוקת שהוא ביים על פי ספר שהיא כתבה, והושק בחודש שעבר בעצרת הכללית של האו"ם, רק מגביר את העניין שמעוררים בניו יורק שנאבל והאשה שנוהגת לאכול צהריים עם עמליה דיין

ניו יורק טיימס
קלואי מאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
קלואי מאל

בערב ה-14 במארס, בעצרת הכללית של האו"ם, העיתונאית הפלסטינית רולה ג'יבריל קיבלה את פני הקהל - שהורכב ממאורות תרבותיים כמו רוברט דה-נירו, דיק קאבט והמעצב זאק פוזן. אלה הגיעו לבכורה האמריקאית של סרטו של ג'וליאן שנאבל "מיראל", בכיכובה של פרידה פינטו, המבוסס על הרומן האוטוביוגרפי שכתבה ג'יבריל וקרוי על שמה של בתה המתבגרת. לבושה בשמלה ארוכה של אזדין אלייה, שעטפה את קימוריה העדינים ("אם הייתי יכולה לרכוש חברה, הייתי קונה את אלייה", היא אומרת), נראתה ג'יבריל נינוחה על הבמה, שלרוב מאכלסת מנהיגי עולם. היא הודתה לשנאבל, בן זוגה, על כך ש"ריפא" אותה, וביקשה ממיראל להביא לה חולצה שחורה כדי להדוף את הצינה ששררה באולם.

בשנה וחצי מאז שחלפה מאז שעברה מרומא לניו יורק, נראה כי ג'יבריל בת ה-37 עשתה מעבר חלק להפליא אל תוך המערבולת החברתית של העיר ולמארג המשפחתי הסבוך של שנאבל. האיחוד בין האמן היהודי הגדול מהחיים, הנוהג ללבוש פיג'מות, ושאמו היתה נשיאת ארגון הדסה בברוקלין, לבין ג'יבריל, מוסלמית הצעירה ממנו ב-22 שנה, נראה לקוח מתוך סיפור של ליאון יוריס.

הם נפגשו בתערוכה של ציוריו של שנאבל, שהתקיימה בארמון ונציה ברומא ב-2007. העובדה כי שנאבל היה נשוי עדיין לאשתו השנייה, אולאץ לופז גרמנדייה, ספרדייה ודוגמנית לשעבר, עוררה סערה בבצת הרכילות של ניו יורק. כשסינדי אדמס דיווחה בנובמבר 2008 ששנאבל ישכן הן את גרמנדייה (לשניים יש תאומים משותפים בגיל העשרה, בנוסף לשלושת ילדיו מנישואיו למעצבת ג'קלין בורנג) והן את ג'יבריל ב"פלאצו צ'ופי", הבניין האדום שלו בנוסח פומפיי בווסט-סייד, ששמו ניתן לו בעקבות כינוי החיבה שלו לגרמנדייה, הבלוגוספרה רעשה.

שנאבל וגרמנדייה התגרשו מאז. "למען האמת, אשתי אמרה לסוכן שלי: 'הוא יעשה סרט נפלא, אבל זה יעלה לנו בנישואים שלנו'", אמר שנאבל ל"דיילי טלגרף" הלונדוני בדצמבר. "הסרט בהחלט נבע מסיפור האהבה שלהם, והוא בבואה של סיפור האהבה שלהם", אומרת עמליה דיין, סוחרת האמנות, אשתו של האספן אדם לינדמן וחברה קרובה של ג'יבריל. שתי הנשים נפגשות אחת לכמה שבועות לארוחות צהריים ארוכות, שלעתים קרובות מתנהלות בעברית, שפת המולדת המשותפת לשתיהן - לעתים באפ-טאון ליד הגלריה שבבעלותה של דיין, אם כי לאחרונה ג'יבריל הציעה שיעברו להיפגש ב"צ'יפריאני", מסעדה איטלקית יוקרתית. "אני מניחה שזאת האיטלקייה שבה", מתבדחת דיין.

איזה אידיוט

כשהיא יושבת בחדר ההסבה בעל תקרה הגבוהה בפלאצו בניו יורק, ימים ספורים לפני הקרנת הבכורה, נראה שג'יבריל, שגדלה בפנימייה בגדה המערבית, חיה גרסה מוקטנת, כפולת קריירה, של סיפור אגדות. "אני מבינה שהוא צריך לצייר עד שתיים לפנות בוקר, ואני חושבת שזה נפלא שיש לו את התשוקה הזו ושהוא רואה דברים בעיניים שונות", היא אומרת על שנאבל, השוהה בלוס אנג'לס (בדרך כלל השניים מבלים יחד בבית בסופי השבוע, היא אומרת, ולאחרונה צפו בסרט התיעודי על וול-סטריט "Inside Job" שזכה באוסקר). "הוא מבין את התשוקה שלי כשאני יושבת וצופה בחדשות על מצרים, כוססת ציפורניים ואומרת, 'לא היית מאמין מה האידיוט הזה אמר". היא מרימה את ידיה מול פיה, מציגה ציפורניים קצרות ומסודרות, משוחות בלכה שקופה.

ג'יבריל לבושה מכנסי ג'ינס של פראדה, שהולכים ונהיים צרים לקראת הקרסול, ומקטורן פשתן לבן בעל שרוולים קצרים מתרחבים מ-H&M, שניים מכפתוריו פתוחים, חושפים להרף עין פיסת בטן שזופה ושטוחה. היה קר בחוץ, אולם היא נעלה סנדלי פלטפורמה עשויים חבלים: נעלי בית, היא הסבירה, כדי שהיא עדיין תוכל להיות גבוהה כמו מיראל.

שטיח קיר רומי גדול מכסה את הקיר האחורי של החדר. דוב מפוחלץ, חושף ניבים, עומד דרוך בפינה; פסנתר כנף, שמעליו משתלשלת נברשת בצבעי ורוד-סוכריה וכחול עשויה זכוכית מוראנו, ניצב במרכז החדר שרצפתו מרוצפת אבן. "למען האמת, אני לא יודעת מי מנגן בפסנתר", אומרת ג'יבריל. "הוא הגיע רק לפני כמה ימים. דברים חדשים מגיעים לכאן כל יום".

אבל היא מתעקשת שקישוטים חומריים כאלה אינם חשובים בעיניה. "אני לא ממש מתחברת לדברים הגשמיים", היא אומרת. "הייתי יכולה לחיות עם ג'וליאן והבת שלי מתחת לגשר". היא גם מפריכה כל שמועה על חיכוך בינה לבין ילדיה של שנאבל. "אני אוהבת את הילדים של ג'וליאן", היא אומרת בצורה נחרצת. "את כולם. אני מרגישה כאילו הם שלי, ואני חושבת שהוא מרגיש באופן דומה כלפי מיראל".

איכויות של חתול

ג'יבריל נולדה בחיפה ב-1973. לאחר שאמה הטביעה את עצמה בים כשרולה היתה בת חמש ואחותה, ראניה, בת ארבע, לקח אותן אביהן, שומר במסגד מקומי, לפנימיית דאר אל טיפל (בית הילד), שם היא התבגרה בעת האינתיפאדה הראשונה. היא קיבלה מלגה ללימודים באוניברסיטת בולוניה באיטליה והשלימה תואר בפיזיותרפיה עם התמחות בצעירים שספגו פגיעה מוחית. אחר כך עברה לעיתונות המודפסת ולאחר מכן המשודרת, שם זכתה להצלחה מהירה, וריאיינה את כולם - החל בסילביו ברלוסקוני וכלה במוחמד אל בראדעי.

ב-2007, וולטר ולטרוני, אז ראש העיר רומא, סיפר לה על גבר אמריקאי לבוש פיג'מה, שכיבה את כל האורות במשרדו של ראש העיר, כדי לא לפגום בנוף של החורבות העתיקות של רומא עם אור מלאכותי. "האם הוא משוגע?", שאלה. "לא", אמר לה ולטרוני, "הוא אמן".

ג'יבריל נכחה לא רק בתערוכה של שנאבל, אלא גם בארוחת ערב חגיגית גדולה שנערכה לאחר מכן. היא זוכרת שראתה את שנאבל מרחוק, וחשבה שיש לו אומץ "להסתובב בפיג'מה, באמת לא אכפת לו". היא שאלה אם היא יכולה לשלוח לו עותק של תסריט שמבוסס על "מיראל", שנכתב על יד חברה איטלקית.

האינטראקציה ביניהם היתה קצרה, כך שכאשר שנאבל התקשר כמה שבועות לאחר מכן, ג'יבריל היתה מופתעת. "חשבתי, 'או-קיי, אם זו בדיחה אני צריכה להגיד משהו מצחיק', אבל לא היה לי שום חוש הומור!", היא אומרת. הוא אמר לה שהוא לא אוהב את התסריט אבל אוהב את הספר ורוצה להפוך אותו לסרט.

עד כה הסרט קיבל ביקורות מעורבות. "קראתי מה שכתבו כמה מבקרים, ואני חושבת שהסרט הזה מפחיד אותם", אומרת ג'יבריל, שעובדת על הרומן הרביעי שלה, מותחן בינלאומי. "משהו בסיפור הזה מפחיד אותם. אם אתה לא מוכן לשמוע סיפור על אהבה וחינוך, על מה אנחנו כן מוכנים לשמוע, על האחיות קרדשיאן?".

אין ספק שעל קבוצה חברתית מסוימת בניו יורק, חייהם של בני משפחת שנאבל משפיעים קסם לא פחות ממשפחה בתוכנית ריאליטי. ויטו, בנו של שנאבל, הסכים בתחילה לשוחח על ג'יבריל, אבל אחר כך התבצר בשתיקתו. אבל סטלה שנאבל - שכאשר נשאלה בדצמבר על ידי "ניו יורק טיימס" על התוספת החדשה למשפחה, הגיבה: "אני לא יכולה לדבר על זה. אני לא רוצה להכעיס את אבא שלי" - נשמעה לאחרונה דיפלומטית ותומכת. "אני חושבת שהיא חיכתה לזה הרבה זמן", אומרת סטלה שנאבל על המעבר של ג'יבריל לפלאצו. עם זאת, היא מוסיפה, ישנם אצלה רגעים חביבים של טירונים. "זה חמוד, מפני שהיא לא מכירה את הלואר איסט-סייד, או למשל כשאני אומרת לה שאנחנו הולכים לרחוב 14 והיא יוצאת לכיוון דאון-טאון, זה מתוק", היא אומרת בצחקוק אוהד.

לא שצריך לחשוש שג'יבריל תלך לאיבוד. "היא חזקה ובעלת עוצמה", אומרת שנאבל. "יש לה איכות מופלאה של חתול". *

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

מחאה מחוץ לבית המשפט העליון בארה"ב, שלשום. גם למי שמסתכלים על ארה"ב מבחוץ, זוהי התפתחות קשה לעיכול

גם במדינה שמזוהה עם חירות, השמרנים יכולים להשיב את הגלגל לאחור

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ