מאיה לוין

במקביל לבטן המתעגלת, בבתיהן של ישראליות רבות שנכנסו להריון לראשונה צצים ספרי הדרכה, המתיימרים להכין אותן לרעידת האדמה שבפתח. "המדריך הישראלי להריון ולידה" מאת עמוס בר וטלי רוזין הוא הנציג הבולט על המדף. אבל מה קורה לאחר הלידה? דווקא אז, כאשר הבלבול בשיאו, נדמה שהיולדת המקומית ניצבת מול שוקת שבורה.

לפני שנתיים מצאתי את עצמי נבוכה מול מדף ספרי ההדרכה. נדמה היה לי שהמבחר מאופיין בדיכוטומיה קיצונית מדי - מצד אחד ספרים אקדמיים, מצד שני פרפראות. את הצמא שלי ליד מכוונת הרווה חלקית "The Baby Book" מאת ויליאם ומרתה סירס, רופא ילדים ואחות שגידלו שמונה ילדים. הספר אמנם כתוב באנגלית פשוטה, אבל באותם ימים המוח שלי היה כמו מסננת וכל דף שצלחתי היה חבל לידה בפני עצמו.

אבל כל זה היסטוריה. מעכשיו מחכה ליולדת הישראלית ידיד אמת בדמות ספרן של מור אסאל וענת בר לב-אפרתי, "מלידה עד גיל שנה. המדריך הישראלי השלם לטיפול בתינוק". מבחינה זאת המדריך החדש שפירסמו העיתונאיות בשיתוף המרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי ממלא בהצלחה חלל ריק.

מעבר לכל, הספר - שמקורו במדור במגזין "לאשה" - מספק המון מידע עדכני ונחוץ על השנה הראשונה בחיי התינוק וההורים. זה מתחיל ברשימת ההכנות ללידה והציוד הנדרש לאשפוז ומסתיים בפירוט הזכויות המגיעות ליולדת עם שובה לעבודה. בין לבין מוסברות בסבלנות מאירת עיניים - בכתב ובצילומים - סוגיות כגון כיצד להחליף חיתול ועל מה לשים דגש בקניית כיסא בטיחות לרכב.

למרבה השמחה, זהו ספר מאוזן - ללא אג'נדה וללא שיפוטיות, שכה נפוצות בשנה הראשונה שלאחר הלידה. אסאל ובר לב-אפרתי אינן מעודדות את היולדות להניק, לשאת את התינוק קרוב לגופן 24 שעות ביממה או להישאר אתו בבית עד אין קץ. הן מפרטות את היתרונות והחסרונות בכל בחירה וסומכות על האם שתעשה את הדבר הנכון לה.

הטון שהשתיים נוקטות ענייני. פה ושם משובצות מסגרות ובהן טיפים והערות מחויכות במינון נבון (הידעתם: חוקרים סבורים שתינוקות רבים דומים יותר לאב מאשר לאם בתקופה שלאחר הלידה). הכותבות עומדות בפיתוי ואינן מעודדות את ההורים לצריכת יתר - לכך כבר תדאג שאר המערכת המקיפה אותם.

הספר מחולק לנוחות הקוראות לפי שלבים בהתפתחות התינוק. לקראת סופו מרענן למצוא את השער "קצת אחרת" ובו פרקים מבורכים על תאומים, משפחות חד הוריות, הורות חד מינית ואימוץ.

"את הספר הזה כתבנו כי לנו לא היה כזה", מודות אסאל ובר לב-אפרתי בפתיח. כאמור, הן לא היחידות ששמו לב למשבצת הריקה הזאת - אך עד עכשיו איש לא השכיל למלא אותה בהצלחה כמותן. האם "מלידה עד גיל שנה" ימצא את מקומו בקאנון של ספרי ההדרכה הישראליים? הימור שלי: זה יקרה עוד לפני שימלאו לו תשעה חודשים על המדף.

"מלידה עד גיל שנה. המדריך הישראלי השלם לטיפול בתינוק". מאת מור אסאל וענת בר לב-אפרתי. הוצאת מטר, 2011. 393 עמ', 118 שקלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

מפגינה מול בית המשפט העליון הארה"ב

פסק הדין שביטל את זכות האשה על גופה ראוי לשמש אות אזהרה גם כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ