"אלאדין ומנורת הקסמים" | הג'יני ודג הזהב

הגרסה החדשה של "אלאדין ומנורת הקסמים" קצת חינוכית מדי, אבל מציגה שילוב נכון של תיאטרון ומחול

נגה שביט-רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נגה שביט-רז

כשאלאדין מושלך למצולות הים, באחד מרגעי השיא של ההצגה "אלאדין ומנורת הקסמים" של תיאטרון אורנה פורת ולהקת המחול ענבל, מתעוררת תחושה של חוסר נוחות. קשה להתווכח עם פרשנות יצירתית, במיוחד כשהיא מבוצעת במקצועיות, אך אפשר להטיל ספק בצורך בחריגות מלאכותיות ולא מנומקות מהסיפור המקורי.

"אלאדין ומנורת הקסמים", מהמפורסמים והיפים בסיפורי אלף לילה ולילה, זכה כבר לגרסאות תיאטרליות רבות. בגרסה הנוכחית הציבו היוצרים, משה בן שושן ורענן פררה, את הג'יני היוצא מהמנורה כמספר במחזה. דמותו מוצגת כליצן חביב ומלא קסם יותר מאשר כשד, אך השחקן עדי אייזנמן, המגלם אותו בכישרון רב, משכיל לשלב בין האתנחתות הקומיות הרבות שהוא מספק לבין הובלת הסיפור.

בגרסה הזאת אלאדין הוא בעל תיאטרון בובות. הוא פוגש במקרה בנסיכה יסמין בעודה משוטטת אלמונית בשוק והיא מסכימה להשתתף עמו בהצגה. לעומת עצלותו הניכרת של אלאדין בסיפור המקורי, בחרו היוצרים להדגיש כאן דווקא את טוב לבו, כנכס העיקרי שיוביל אותו בהמשך לזכייה בלבה של הנסיכה. כשהג'יני, המספר, נכנס למחזה עצמו, הוא מעניק לאלאדין שלוש משאלות בלבד, בנוסח "הדייג ודג הזהב" דווקא. לאחר מימוש משאלותיו לצאת מהמערה ולהיהפך לנסיך עשיר, אלאדין בוחר בסופו של דבר להחזיר את הגלגל אחורה ולהשאיר את המנורה במערה, כשהג'יני משוחרר לנצח.

על אף הצרימות בפרשנות החופשית של היוצרים, ההצגה מנותבת במקצועיות ובחן על ידי צוות השחקנים ורקדני להקת ענבל. יותר ויותר גרסאות תיאטרון-מחול נראות באחרונה, ושילוב האמנויות לא תמיד עולה יפה. פעמים רבות קטעי המחול הארוכים נדמים לא קשורים כלל למחזה, והתחושה היא של ניסיון להרשים באיכויות במקום להתרכז בחוויה האמנותית. ב"אלאדין" שולבו הרקדנים במחזה עצמו, למשל כעוזריו של ג'אפר, ואילו השחקנים השתלבו להפליא בקטעי המחול. הקטע שבו מנורת הקסמים נזרקת בין ידי המשתתפים היא דוגמה יפה למיזוג הנכון של מחול ותיאטרון.

סיום ההצגה סכריני: "טוב לבך הופך אותך לנסיך אמיתי", אומר הג'יני לאלאדין. גם המסרים ה"חינוכיים" נלעסים לילדים, כמנהג הצגות רבות: "מה שנראה פשוט מבחוץ יכול להיות עשיר מבפנים... תחשבו מה באמת כדאי לבקש!" ואולי כדאי לחשוב ולבקש להתמקד בחוויה האמנותית.

"אלאדין ומנורת הקסמים", כתיבה ובימוי: משה בן שושן ורענן פררה; כוריאוגרפיה: רוני ברנדשטטר; תפאורה: בתיה סגל ומיכאל פיק; תלבושות: אלה קולסניק; מוסיקה: שי אלון; שחקנים: רועי קקון, עדי אייזנמן, אמילי מגנאז'י, מתן ריכליס, מלכה חג'בי. רקדני ענבל: אלכס מישק, מריאן אורניצב, קובי משה, לירון כהן, בר טהר, ציפי תנעמי. מרכז דוהל בתל אביב, 29.3

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ