נעם בן זאב

מוסיקה כידוע אינה גשמית. היא נישאת על גבי גלי קול בלתי נראים, חופשייה, קיימת רק בזמן השמעתה. רק כשהומצאה טכנולוגיית ההקלטה נוצרה בעלות על מוסיקה - דרך חזקה על אמצעי האחסון שלה: סרטי הקלטה, תקליטים, דיסקים.

ארון התקליטים בבתיהם של חובבי המוסיקה לפני חצי מאה היה רהיט פשוט: מדפים ועליהם ניצבים התקליטים זה ליד זה במאונך, מוכנים לדפדוף ושליפה; ואחרי שהומצא הדיסק: עמודים עגולים שגובהם כקומת אדם, ולתוכם נתחבים הדיסקים, החליפו את הארונות בתחילת שנות ה-80, ואחריהם כוורות אלגנטיות שפתחיהן רבועים, או מגירות שנשלפות ומחליקות בחרישיות על צירים משומנים היטב.

העשור האחרון, עם האייפוד ואייטיונז ושלל הכוננים בכל הטכנולוגיות ומידות הקיבולת, מיזערו את המדפים והמגירות לבייטים דיגיטליים, פינו מקום יקר בסלון ואיפשרו לכל אחד להסתובב עם ספרייה מוסיקלית שלמה בכיסו. בשבוע שעבר נסתם הגולל על כל מתקני האחסון האישיים, מהדקורטיביים ועד הפונקציונליים, ניידים או נייחים, גדולים כקטנטנים: חברת אמזון הכריזה על Amazon Cloud Drive, ועל "נגן הענן" שמתפעל אותו, ושיחררה את המוסיקה מכלאה.

שלא כמו שירותים אינטרנטיים כמו "פנדורה" שבהם בוחרים מוסיקה מתוך מצאי קיים, או תחנות רדיו שמשדרות מוסיקה על פי בחירת עורך, ב"כונן הענן", השרת הרחוק של אמזון, נמצאת הספרייה האישית שלנו, על כל המיון והקיטלוג שעליהם עמלנו זמן רב, כולל רשימות ההאזנה.

על פי דיווחים של משתמשים בארצות הברית, שרק בה קיים השירות בינתיים, אחרי שמעלים את הספרייה לכונן, "נגן הענן" מנווט את ההאזנה ככל נגן אייטיונז רגיל. ומכאן - חסל סדר הסינכרון בין האייפוד למחשב הנייד ובין הטלפון החכם למחשב בעבודה, וסוף לפחד שמא מכשירים אלה יתקלקלו או יאבדו: את המוסיקה אפשר לשמוע בכל מקום, בלי להוריד אותה כלל, מוזרמת כמו מים; ואחרי שהגישה לאינטרנט תשתפר ותתייצב, מי יודע אם יהיה עוד צורך באייפוד ואייטיונז כלל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ