היותר חזקה

תיאטרון הנגב מעלה את "הביתה" מאת הרולד פינטר

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

תיאטרון הנגב הוא כיום עוד קבוצת פרינג', גם אם בין המשתתפים נמצאים שחקנים ותיקים שהיו מן הדור הראשון של תיאטרון באר שבע (שמואל שילה וששי סעד).

די מוזר לראות להקת פרינג' מעלה מחזה של הרולד פינטר, שכבר הוכשר על ידי פרס נובל, ועוד מחזה מראשית דרכו, כמעט בן חמישים. כי כנראה רק בפרינג' אפשר לקחת סתם טקסט טוב ומאתגר, ולהעניק לו ביצוע נאמן ומשכנע למדי.

זהו סיפור שבעת בכורתו היה בוודאי שערורייתי: קבוצת זכרים אנגלית (אבא קצב ואחיו הנהג, בן סרסור, בן מתאגרף ובן פילוסוף שחי באמריקה) הופכים את אשתו של הפילוסוף, שזה עתה פגשו, לזונה שתשרת אותם וגם תקיים אותם. על פניו דיכוי בוטה של אשה על ידי גברים.

אלא שבטקסט החסכני של פינטר, ובמבט מהיום עוד יותר מאשר בזמנו, זהו במובהק מחזה בו האשה, בכוח מיניותה, היא היותר חזקה. היא מתגרה בהם, מגרה אותם, ונכנעת להם בתנאים שלה, שלפיהם ברור - והם מבינים היטב - שהיא שתשלוט בהם. כי, כמו שהיא אומרת, הם לא שומעים את מה שהיא אומרת כי הם מרותקים לתנועות שפתיה. כי הם עבדים של יצרם, והיא שולטת בשלה ובשלהם.

הפקת כיס זו ממקמת את ההתרחשות בזירה, והוצגה עד עתה בצוותא, ואמורה לעבור לתיאטרון הסמטה. כשאתה יושב ממש על השחקנים, קשה לזייף, אבל גם קל להיות מוגזם. שילה, עתיר הניסיון, משחק את האב בג'סטה רחבה ובמרץ, וששי סעד המאופק בתפקיד אחיו מאזן אותו היטב (חבל ששמו לא מצוין בתוכניה). אלחי לויט הוא הפילוסוף שווה הנפש, ודודו גולן המתאגרף התמים והחביב.

עיקר העניין מתרכז בדמותו של לני הסרסור, ואורן ידגאר מוביל את ההפקה ומפיק ממנו מגוון תכונות נחשיות מעניינות. אך הכל תלוי באשה, ושירה פרבר בהחלט מנצלת את המיניות המתגרה של התפקיד, כשהיא משחקת תמיד קרוב לפרטנרים הגבריים שלה, וכך שולטת גם בהם, וגם בקהל. או לפחות בגברים שבקהל.

תיאטרון הנגב מעלה את "הביתה" מאת הרולד פינטר. תרגום: אבי עוז. בימוי: אסי ממנוב. תפאורה: מיכאלה ליקא. תלבושות: דלית ענבר. תאורה: שמואל מור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ