הליצנים רוצים מפלגה משלהם, והם לא צוחקים

בכנסת כבר יש לא מעט ליצנים. בקרוב אולי גם תהיה להם מפלגה משלהם. קבוצה של ליצנים מתכוונת בכל הרצינות להתמודד בבחירות הבאות

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה ארד

מה שישראל זקוקה לו הוא חבר כנסת ליצן. כך סבורים קבוצה של ליצנים, שאינם חוששים מהביורוקרטיה המפלגתית הנדרשת כדי להתמודד לכנסת ותוך כדי כך גם משתתפים ביצירת סרט תעודה המנגח את המערכת הפוליטית.

* קפיצה לעתיד 1: במעמד ההשבעה לכנסת ה-19 הוא מרגיש שהגיע למקום שכף רגלו של אדם שפוי מעולם לא דרכה בו. לבו פועם במרץ, הוא הולך בצעדים גדולים מדי. מולו תומכים רבים המאמינים בצדקת דרכו. גם מתנגדים ממלאים את ההיכל, מחכים שהוא ייפול, יפשל. תורו מגיע. הוא עומד זקוף. יושב ראש הכנסת פונה אליו, לוחץ את ידו בחום - ונזרק אחורה מיד. הוא התחשמל קלות מחפץ שהליצן הסתיר בכף ידו. כולם מסביב צוחקים חוץ היו"ר שיושב עדיין על השטיח הממלכתי, מתכנן את נקמתו.

כבר עכשיו יש מי שדואג לכך שהבחירות הבאות לכנסת ישראל ייראו כמו קרקס. על הפרק, מפלגת הליצנים, הדבר הבא בהצבעת מחאה - התחליף הצעיר למפלגת הגמלאים, החלופה הלא-ממוסטלת ל"עלה ירוק".

נציג המפלגה טוען שכניסתם של הליצנים לזירה הפוליטית אינה סטייה מהסטנדרטים של השנים האחרונות: "כולנו מסכימים שהאנשים שמנהלים את המדינה הם ליצנים, אז הגיע הזמן שליצנים מקצוענים ומוצהרים ילמדו אותם איך לשנות למען העם". כך מסביר מספר 1 ברשימת "לץ" לכנסת, אלדד פריבס, ליצן ושחקן ("המשרד", "מסכים", "מגדלים באוויר").

פריבס טוען ש"מפלגת הליצנים מחייה את המקצוע העתיק - ליצן החצר, הדובר אמת היחיד בממלכה. אמנם האמת לא תמיד מצחיקה, אבל הגיע הזמן שמישהו יגיד אותה. הממשלה תיאלץ להקשיב למי שתפקידו לבטא את האמת ממניעים של בידור, סאטירה וחופש הביטוי".

הקמפיין המטורלל צובר תאוצה. מאחורי פריבס וחבריו הליצנים בעלי שיגעון הגדלות עומדים התסריטאי אריאל אבני והבמאי תומר גורלניק, שעוסקים במקביל בהפקת סרט תיעודי על מסע הבחירות והתלאות הביורוקרטיות בדרך לרשם המפלגות. הבמאי זוכה פרס האקדמיה רני בלייר ("פרשת השבוע", "שבתות וחגים") עוזר לחבורה בצדדים הטכניים של הפקת הסרט מתוך אמונה במאבקם האנרכיסטי-פארודי. עד כה כולם פועלים בהתנדבות, לא נעזרים בכספי קרנות בתהליך ההפקה, אלא מתכוונת לפנות לתורמים פרטיים כדי להשיג את העלויות הנדרשות להפקת הסרט הדוקומנטרי.

הליצנים מנסים לשמור על ארשת של רצינות: להצטייר כמועמדים לגיטימיים עם שאיפות פוליטיות שלטוניות - ואף אדום. אם חוזרים לרגע למקרה המבחן, מפלגת הגמלאים, מתעורר חשש כבד שהם יצליחו מעל למצופה, ושליצנים יישבו עוד כשנה וחצי בבית הנבחרים, ישתתפו בהצבעות קריטיות ויציעו הצעות חוק.

אתם לא חוששים לגנוב קולות ממפלגות מנוסות ומבוססות הפועלות גם הן בענייני חברה, חינוך ותרבות?

פריבס: "נציגי התנועות החברתיות והמפלגות שקמו והצליחו להיכנס לכנסת בהבטחה לשינוי, בסופו של דבר יושבים שם ומחטטים באף. אם התנועות החברתיות שהבטיחו לקהל הבוחרים שלהן שהן יעשו שינוי יתחילו לעבוד במרץ כי הם יפחדו שחבורה של ליצנים תגנוב להם קולות, אז עשינו את שלנו. נקודת המוצא שלנו היא שלא רק יוצאי סיירת מטכ"ל יכולים לנהל את המדינה. גם אנשים עם ניסיון בעבודה בקרקסים ובפסטיבלים, גם אנשים שמגיעים מאמנות, מסוגלים להגיע לדרגים הגבוהים".

מהם עקרונות המצע שלכם?

"השאיפה למדינה נאורה ושמחה, הדוגלת בכבוד, חירות ואושר לכלל אזרחיה ללא הבדל דת, גזע ומין. המטרה שלנו היא לפעול לשינוי בנושאי תרבות, חינוך וחברה. אנחנו תנועה א-פוליטית, שלא מתיישבת בשמאל או בימין, בעלת תומכים מכל הקשת החברתית והפוליטית, המהווה פתרון לקולות הצפים. בבחירות הבאות, כל מי שמתלבט, יכניס לקלפי לץ".

אתה בכלל לא נראה כמו ליצן. יש לך רק אף אדום.

"תפישת הליצן עם השיער המקורזל הצבעוני והפונפונים חלפה מהעולם. אני מקווה מאוד שמסע הבחירות הזה יגרום לאנשים להבין שאמנם תפקיד הליצן הוא לשמח אבל המקצוע שלו רציני".

מה הליצן ילבש בכנסת?

"חליפה".

חליפת שלושה חלקים ועניבה?

"מה פתאום! את חליפת הליצן, הנעליים הארוכות והאף האדום, הפפיון. אין חוק שאומר שאסור. החוק היחיד שאני מכיר הוא שאסור להגיע לכנסת בסנדלים, אבל התקנות מעולם לא ציינו עד איזה גודל נעליים מותר".

* קפיצה לעתיד 2: מליאת הכנסת התרוקנה מאדם בעקבות הודעת טקסט שפשטה במליאה על טעימות חינם של בורקס תרד במזנון. הליצנים מצליחים להעביר הצעת חוק בקריאה ראשונה. פקידי האוצר מתפלצים כשהם מגלים שהסעיף הראשון לחוק "בריאות חובה ליצנית" עוסק בחלוקת קצבה של ממתקי גומי לאסירים ביטחוניים.

רני בלייר, מה ההבדל בין הסרט שאתם מצלמים לסדרה "האזרח קופטש" שתיעדה את ניסיונותיו של גיל קופטש לעבור את אחוז החסימה כראש מפלגת "עלה ירוק" בבחירות 2009?

"גיל קופטש דיבר ודיבר ודיבר. הליצן לא יגיד מלה, הרי ליצנים מדברים רק בג'יבריש. קל לדבר, כולם מדברים, אף אחד לא עושה. ליצנים לא מדברים, הם עושים".

* קפיצה לעתיד 3: בתום הישיבות המפרכות על תקציבי הדיור הנגיש וההצבעה על הצעת החוק לתמיכה באמהות חד-הוריות, שמונת חברי המפלגה מתכננים לחזור הביתה. הם לא הסכימו לקבל מהכנסת מכוניות שרד ממוגנות ונהגים, כי כבר להם יש רכב. לחניון הכנסת נכנסת פולקסוואגן דו-מושבית. כולם נכנסים אליה. החיפושית נוסעת במעגלים לעבר האופק. כסף רב נחסך.

אלדד פריבס, איזה סלוגן ינסה לשכנע את הישראלים להצביע למפלגת הליצנים?

"פתחנו עמוד בפייסבוק וקראנו לו 'אף אדום', ושם אנחנו בודקים את הסלוגנים שלנו ומגייסים תומכים. הסלוגן האחרון שלנו הוא 'אל תשים לבן, תשים ליצן'. בתשדירי הבחירות נעביר את המסר הבא: הליצן הוא לא חתרן, הוא לא פלצן, הוא לא חרמן והוא לא חרטטן. הוא פשוט ליצן. ניסינו גם את הסלוגן 'הליצנים באים' בימים הראשונים שלנו. אבל הסלוגן האהוב עלי הוא 'הצביעו לץ כי המצב כבר לא מצחיק'".

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ