מפלצות יתומות

לדברי פרדריק שובן, מחבר הספר על האדריכלות העתידנית של ברית המועצות, מטרת הספר היא להציל את הבניינים הנדירים

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

שבע שנים מחייו הקדיש העיתונאי והצלם פרדריק שובן, בן 50, להתחקות אחרי המבנים המוזרים שנבנו בשני העשורים האחרונים לקיומה של ברית המועצות. מבנייני ממשל מרהיבים דרך אוניברסיטאות, בתי הבראה, מונומנטים עירוניים ועד בתים פרטיים. "התחלתי להתאהב ב'מפלצות' האלה", הוא אומר ל"הארץ", "אלה בניינים יתומים, מוזרים ומיוחדים שאינם מוכרים לעיניים מערביות. החלטתי להתחיל לחפש אחריהם מתוך עניין אסתטי ואנתרופולוגי. הספר הוא בעצם יומן מסעות במקומות שנשכחו מזמן".

לאדריכלות העתידנית של ברית המועצות יש מקבילות בעולם המערבי. בארצות הברית התפתח בשנות ה-40 וה-50 תת-סגנון עצמאי של התנועה המודרנית ששמו "פופולוקס" או "גוגי-טקטורה", שהושפע מעולם עיצוב המכוניות, ספינות החלל ועידן האטום. אחד הבניינים הידועים המסווגים כ"גוגי-טקטורה" הוא טרמינל TWA שתיכנן האדריכל הפיני-אמריקאי ארו סארינן בנמל התעופה קנדי בניו יורק, שצורתו מזכירה ציפור הפורשת את כנפיה.

באופן מפתיע, אותו טרמינל קיבל פרשנות מקומית בברית המועצות בדמות "מרכז הספורט והמוסיקה" שנבנה ב-1984 בעיר ירוואן בארמניה על ידי קבוצת אדריכלים רוסים. קשה לטעות בדמיון בין המקור האמריקאי להעתק. שובן מסכים כי היתה זליגה של ידע מהעולם המערבי לברית המועצות, לעתים דרך ביקורים של אדריכלים סובייטים במערב או דרך מגזיני אדריכלות ועיצוב שהוברחו.

לדברי שובן, "ברוסיה היה אפשר להשיג כמה עותקים של מגזין אדריכלות צרפתי ידוע, 'אדריכלות היום'. אבל האדריכלים והמהנדסים לא ידעו צרפתית ולכן הסתפקו בדפדוף בשרטוטים ובתמונות במגזין. הרבה פעמים הם אימצו מוטיבים או העתיקו בניינים שלמים בלי לדעת למה הם משמשים, והתאימו אותם לצרכיהם. זאת תופעה שאפשר לראות גם בתעשיית הרכב הסובייטית של התקופה".

שובן מקווה שהספר החדש יצליח לשפוך אור על תקופה מרתקת באדריכלות העולמית שעד כה נותרה עלומה לחלוטין, אפילו בתוך חבר המדינות.

"יש מעט תקופות בהיסטוריה במאה ה-20 שנותרו ללא מחקר. היתה לי הזדמנות יוצאת דופן ומרגשת לחשוף דבר שאיש לא הכיר ולהביא אותו לתשומת הלב העולמית. הבניינים האלה נדחו במשך תקופה ארוכה בגלל הפוליטיקה ומפני שהם ייצגו את ברית המועצות. היום אפשר לזהות עניין מחודש בהם בעיקר מצד הדור הצעיר. אני מקווה שהעבודה שלי תוכל לסייע להציל כמה מהם ואולי אפילו תעודד את הרשויות למצוא להם שימוש מחודש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

מחאה מחוץ לבית המשפט העליון בארה"ב, שלשום. גם למי שמסתכלים על ארה"ב מבחוץ, זוהי התפתחות קשה לעיכול

גם במדינה שמזוהה עם חירות, השמרנים יכולים להשיב את הגלגל לאחור

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ