מפיק בכיר: גנבו את זכויותיי על "קזבלן"

מנכ"ל הקאמרי לשעבר עודד פלדמן רכש לפני כשש שנים את הזכויות על המחזמר כדי להעלותו באולם הבימה המחודש. ההפקה נשארה במגרות עקב התמשכות השיפוצים, ופלדמן גילה במפתיע שזכויותיו, שכבר פג תוקפן, הועברו לתיאטרון הקאמרי

ציפי שוחט
ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ציפי שוחט
ציפי שוחט

המפיק עודד פלדמן, בעברו מנכ"ל תיאטרון "הקאמרי" ותיאטרון חיפה, מאשים את הקאמרי בגניבת זכויותיו על המחזמר "קזבלן".

לפני כחמש שנים רכש פלדמן את הזכויות על המחזמר, שעובד ב-1973 לסרט בכיכובו של יהורם גאון, במטרה להעלותו בתיאטרון הבימה עם פתיחת אולם רובינא במבנה המשופץ. הבמאי שנבחר להפקה היה צדי צרפתי, ומנויי התיאטרון אף התבשרו מבעוד מועד על העלאת ההפקה.

פלדמן, שהפיק עם הבימה את "שלמה המלך ושלמי הסנדלר", רכש את הזכויות דרך סוכנות השחקנים והיוצרים "ייצוג 1", שמייצגת את בעלי זכויות היוצרים על המחזמר - יוצריו דובי זלצר, עמוס אטינגר, יואל זילברג, דן אלמגור, חיים חפר וכן אלמנתו של יגאל מוסינזון - חנה מוסינזון. אך שיפוצי התיאטרון התארכו, וההפקה נשארה במגרות.

כעת מאשים פלדמן את הקאמרי בגניבת זכויותיו על "קזבלן", ואת הבימה באי מילוי ההתחייבות כלפיו. הקאמרי יתחיל בינואר בחזרות לקראת העלאת גרסה משלו למחזמר, גם היא בבימוי צדי צרפתי.

"שילמתי 150 אלף שקל לבעלי הזכויות דרך 'ייצוג 1', וסכום נוסף לחנה מוסינזון", מסביר פלדמן. "בינואר האחרון הייתה ישיבה עם הנהלת הבימה שבה הוחלט כי מתחילים לעבוד. זה נכון שהזכויות על המחזמר פגו, אבל יש אתיקה". פלדמן סיפר כי רצה לחדש את זכויותיו על המחזה, אך הסוכנות אמרה לו שעדיף לחדש את החוזה כאשר ייוודע תאריך פתיחת האולם. "כש'ייצוג 1' אמרו שלהבימה יש בעיות קשות בתשלום אמרתי שאת ההתחייבויות הכספיות אני לוקח על עצמי, כולל התמלוגים. היה ברור שאני והבימה הולכים יד ביד עד שהדבר יקרה. מ'ייצוג 1' אמרו שיש להם מחויבות מוסרית כלפי בגלל ההשקעה הכספית שלי ובגלל שאני הבאתי את הרעיון. פתאום הזכויות הועברו לקאמרי, כך במסתורין בלי להודיע לי. הדבר נודע לי רק השבוע".

הסוכן בועז בן ציון, ממנהלי "ייצוג 1", מציג גרסה משלו לסיפור: "פלדמן והבימה לא הצליחו להפיק את 'קזבלן' במשך חמש שנים. להבימה לא היה אולם ולעודד כבר לא היו הזכויות, כי הם פגו. בפגישה שקיימנו עם הנהלת הבימה ועם עודד לפני כשנה אמרתי להם: 'אין לכם אולם ואין לכם כסף, מאיפה תביאו את הכסף?'". בן ציון אף מספר שלאחר הפגישה עם פלדמן, הוא הציע את הזכויות לקאמרי ולתיאטרון "בית לסין". "הקאמרי אמרו: 'יש על מה לדבר'. אני מייצג את יוצרי המחזה שהם בעלי הזכויות וצריכים להתפרנס מזה, אני לא מייצג בעלי אולמות".

על טענתו של פלדמן כי "ייצוג 1" פעלה בצורה לא אתית, משיב בן ציון שהחוזה עם פלדמן "נחתם ביולי 2005, ואחרי זה נתתי לו ארכה נוספת עד יוני 2007 - אז מה אני חייב לו? כרגע אני במשא ומתן עם הקאמרי, קיבלנו חלק מהמקדמה". אילן בושרי, שותפו של בן ציון, מוסיף ש"הקוד האתי והמוסרי שלנו הוא ליוצרים שלנו ולא למפיק זה או אחר. היינו יותר מבסדר עם עודד פלדמן, כי אפשרנו לו להחזיק בזכויות קרוב לשש שנים".

הבימה אמנם התכוון, לפי סיכום פגישה שנערכה בין התיאטרון לבין פלדמן בינואר, להעלות את המחזמר, אך המנכ"לית השותפה של התיאטרון, אודליה פרידמן, סיפרה ש"הזכויות פגו מבחינת עודד, ובאחרונה היתה פנייה אלינו מ'ייצוג 1' בשם בעלי הזכויות שביקשו שנעלה את 'קזבלן' כקופרודוקציה עם הקאמרי". פרידמן מבהירה שעוד לא סוכם דבר עם הקאמרי, "אבל כן סיכמנו עם בועז בן ציון ובעלי הזכויות על הקופרודוקציה המשותפת". לשאלה מדוע לא הודיעו לפלדמן על שינוי התכנית השיבה ש"אני לא חושבת שהטענות הן כלפינו. יש לנו התחייבות מוסרית כלפי פלדמן, נשב אתו ונראה איך אנחנו יכולים לשלב אותו בהפקה".

מנכ"ל הקאמרי נעם סמל סיפר ש"הזכויות בידינו אחרי משא ומתן שנמשך חצי שנה". לגבי האפשרות לקופרודוקציה השיב שעוד לא פנו אליהם, "אם תהיה פנייה נשקול אותה בחיוב". עוד לא ידוע מי יגלם את קזבלן בהפקת הקאמרי, אך בשמות שעלו היו עוז זהבי, דן שפירא ויהודה לוי. מהתיאטרון נמסר שטרם נעשתה פנייה לשחקן כלשהו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ