תיפתח חלון

תערוכה של האמן האמריקאי מייקל ג'ונס מקין, המבקר כעת בישראל, תיפתח הערב בשנקר

אלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי ערמון אזולאי

לפני כשנה הזמין הצייר גלעד אפרת, המלמד במחלקה לשנקר, את האמן והפסל האמריקאי מייקל ג'ונס מקין להעביר סדנת אמן לסטודנטים. במהלך הביקור נסעו השניים לטייל במדבר והמקום הותיר רושם עז על מקין, בעיקר בשל הניגוד בין המרחב, השקט והפסטורליה לבין פעילות הצבא במקום.

לנוכח הצלחת הביקור הקודם הוחלט להזמין אותו שוב ולהציג תערוכה שלו, שיכין בזמן שהותו. מקין לא הכין דבר מבעוד מועד, הוא רק ידע שהוא רוצה ליצור מרחב, נוף מדברי שיקיים יחסים עם חלל הגלריה. "אחד הדברים הראשונים שאני עושה כשאני ניגש לעבודה הוא להבין את החלל, לפתור אותו. לכל חלל יש את המוזרויות שלו ופה למשל אין קירות. יש הרבה חלונות במרווחים החוזרים על עצמם ומייצרים הפרעה בחלל". בהתאם, התערוכה נקראת "נוף בחדר עם עשרים ושבעה חלונות" והיא תיפתח הערב בגלריה של שנקר (בניין עלית, ז'בוטינסקי 8 ר"ג).

המיצב הוא מעין רצועה ספק מדברית, ספק אדמת ירח, עשויה חול, מלט, דבקים ועוד. ריח עז ממלא את החלל ומורגש היטב ברגע הכניסה. ההצבה, כמו עבודות קודמות שלו, מוגבהת על מעין במה, מרחפת. הקונסטרוקציה שמחזיקה אותה חשופה ברובה. הבדים, הכוסות, העיתונים, ששימשו אותו בתהליך, נוכחים כולם, תחובים בין השכבות המחזיקות את פני השטח המדברי.

גלעד אפרת מזכיר את המיצב המפורסם "The New York Earth Room" משנת 1977 של וולטר דה מאריה, המוצג בתצוגה ארוכת טווח באחד החללים של ה-DIA Art Foundation, חלל שמולא עד חצי גובהו באדמה שדואגים לשמור על לחותה. "העבודה ההיא שהיא חלק משנות ה-70 עוסקת באמנות האדמה", אומר אפרת, "העבודה של מקין, לעומת זאת, עוסקת באדמה כמו עור, חוץ גוף. היא מדברת על פני שטח".

אפרת, שליווה את מקין בזמן התהליך, התרשם מאוד מהחיבור שנוצר בין המרצה לסטודנטים גם בכיתת אמן וגם בתהליך העבודה. "הוא כבר אמן חשוב, שבתוך כמה שנים ביסס לעצמו שם, ותחשבי מה זה עושה לסטודנטים לראות אותו מרים עבודה כזו בשבועיים-שלושה. זה נותן השראה". מקין, המלמד בווירג'יניה, באחת המחלקות לפיסול הטובות בארצות הברית, גם נענה להצעתו של אפרת לכונן חילופי סטודנטים בין המחלקות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ