הטכניון מחזיר את הכבוד לאדריכלות הנוף

הטכניון משיק מסלול חדש ללימודי תואר שני באדריכלות נוף. למרות תדמיתו הבלתי יוקרתית, עומד כיום המקצוע בחזית השיח התכנוני

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

בביקורו בישראל לפני יותר מעשור הטיף אדריכל הנוף האמריקאי-יהודי הנודע לורנס הלפרין (1916-2009) לנו הישראלים להיפטר מהמכוניות, "ואל תתווכחו אתי שאין ברירה", ולהתחיל ללכת ברגל, כי "הכל כל כך קטן פה ונגיש". צריך לבנות כאן רחובות, הוא אמר, "ולא בתים זרוקים פה ושם", וצריך להפסיק לבנות לגובה כי הרעיון שבנייה לגובה תשאיר שטחים פתוחים "הוא רעיון ישן של לה קורבוזיה שלא עובד". אם מישהו כן רוצה לגור בקומה 50, אז "שאדריכלים יקימו לעצמם ולכמה מיליונרים עריריים כמה רבי קומות ויניחו את האחרים לנפשם".

הלפרין הפציר בנו שלא להאמין למתכננים ש"מפחידים אותכם שכל הארץ מתכסה בבתים קטנים מאופק עד אופק. אז מה. אם מתכננים נכון זה יכול לעבוד מצוין. אתם רוצים להיות הונג קונג? בין רבי הקומות שם אין שטחים פתוחים וגם אצלכם לא יהיו", הוא הכריז, והסביר שאין בעיה לרשת את כל הארץ בתחבורה ציבורית והמונית, "אבל הדבר הראשון שצריך לעשות זה תוכנית תחבורה ארצית ולא שכל עיר וכל כפר יהיו סיפור חדש". הלפרין ביקר פעמים רבות בישראל ובראיון אתו אז ציין בצער כי הגרוע ביותר הוא ש"כל הארץ נהפכת לשאריות בין כבישים, שום דבר אחר משמעותי לא נשאר. אתם תטבעו במכוניות ובפיח".

דמותו ופועלו של הלפרין, שהתבונן בנוף בישראל במבט אוריינטליסטי משולב בשכל ישר אמריקאי - "אין לכם טבע", הוא אמר, "אז אל תעמידו פנים" - עמדו במרכז יום העיון בשבוע שעבר לרגל השקתה של התוכנית החדשה לתואר שני במסלול לאדריכלות נוף בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון בחיפה. הלפרין היה מגדולי אדריכלי הנוף המודרניים אחרי מלחמת העולם השנייה, בן למשפחה ציונית דגולה - אמו רוז עמדה בראש ארגון הדסה בארצות הברית - וחבר בוועד למען ירושלים, שהקים טדי קולק בעקבות מלחמת 1967.

בישראל הלפרין הטביע חותם בתכנון פארק יערות הכרמל, דרך הגישה המקורית למוזיאון ישראל וטיילות ארמון הנציב יחד עם תלמידו בעבר, אדריכל הנוף שלמה אהרונסון. על הלפרין הרצה ביום העיון פרופ' קנת הלפנד, הכותב כעת מאמר מקיף על עבודתו בישראל לבטאון ארגון אדריכלי הנוף בארצות הברית, לציון שנתיים למותו בגיל 92. להלפנד זכויות משלו בתחום כמרצה במסלול לאדריכלות נוף בראשיתו בשנות ה-70 וכמי שתיעד בספרו החלוצי "גנים של חלום" מ-2002 את תכנון הנוף בישראל, ועוקב מקרוב אחרי המתרחש כאן בתחום.

את הבחירה בהלפרין דווקא, דמות מההיסטוריה של המקצוע, כנקודת פתיחה לעידן אקדמי חדש באדריכלות נוף בישראל מסבירה פרופ' טל אלון מוזס, ראש המסלול לאדריכלות נוף שתעמוד גם בראש התוכנית לתואר שני, בכך ש"קודם לכל יש מה ללמוד מעבודתו המקצועית, בהבנת הפרטים וקנה המידה ובהסתכלות רגישה בנוף". הדיון בעבודתו של הלפרין "מציב את אדריכלות הנוף בישראל בהקשר רחב של המודרניזם הבינלאומי, ויש כאן גם הצהרת כוונות שלנו ליצור קשרים עם העולם האקדמי הבינלאומי ולהעצים את המקצוע, שנחשב עדיין בארץ לסרח עודף של אדריכלות".

גישה חדשה?

אדריכלות הנוף צוברת כיום תנופה ברחבי העולם. בעידן של עיור ומשבר האקלים הגלובלי שעמם נדרש המקצוע להתמודד, הוא עומד בחזית השיח התכנוני. איגוד האדריכלים האמריקאי צופה כי מספר המועסקים במקצוע יעלה בשנים הקרובות בשיעור של כ-20%, הרבה מעל הממוצע בשאר מקצועות התכנון. אדריכלות נוף כיום היא פרויקט טכנולוגי של תשתיות יותר מאשר של אמנות עיצוב הנוף, ועיקרו להתמודד עם הסביבה ועם בעיות אורבניות. רק טבעי הוא שעל הפוסטר שהופץ לקראת השקת התואר השני בטכניון מתנוסס תצלום של כביש עירוני ראשי.

המסלול בטכניון, שהוא המוסד היחיד בישראל המעניק תואר אקדמי באדריכלות נוף, מבקש אם כן להיערך לעידן החדש. העדרה עד כה של תוכנית לתואר שני "מהווה מכשול בפני התפתחות המחקר וקידום הפרקטיקה המקצועית", אומרת אלון מוזס. על הצורך בתואר שני באדריכלות נוף הצביעה ועדת ההערכה הבינלאומית מטעם המל"ג שחקרה את מצב ההוראה באקדמיות לאדריכלות בישראל, ו"הוא עולה בקנה אחד עם מגמת האקדמיזציה של המקצוע ועם דרישות השוק המקומי במגזר הפרטי והציבורי לאדריכלי נוף בעלי ידע והתמחות בנושאים ייחודיים".

עם השקת התוכנית, שהוצגה אתמול לראשונה ביום פתוח בטכניון לנרשמים לשנת הלימודים הבאה, התקווה היא גבוהה - שתקים דור חדש של אנשי מקצוע וחוקרים, תסייע להשתלבות אדריכלי נוף במערכות התכנון, תרחיב את התשתית התיאורטית והמחקר, תכשיר עתודת הוראה ותעודד שיתוף פעולה בינלאומי. אתגר בזכות עצמו הוא שיפור במעמדו של תחום אדריכלות הנוף הנחשב עדיין פחות יוקרתי מאשר אדריכלות, ומצריך ריסון של הביטוי האישי, דבר שאדריכלים אינם יכולים לשאת. רבים מבין הסטודנטים במסלול לאדריכלות נוף בטכניון הם מועמדים שלא התקבלו ללימודי אדריכלות.

בעמדות מפתח בתוכנית החדשה יכהנו אדריכליות נוף נשים, בנוסף לאלון מוזס שתעמוד בראשה. זוהי הצהרת כוונות בזכות עצמה. אדריכלות נוף נחשבה באופן מסורתי כתחום "רך", אבל גם בה הדמויות המובילות היו באופן מסורתי גברים בלבד. דווקא כעת, כשהמקצוע נהפך ל"קשוח" יותר, יותר ויותר אדריכליות נוף ממלאות תפקידים בכירים באקדמיה ובפרקטיקה. בדור החדש של אדריכלי הנוף בארץ שמור מקום של כבוד לאדריכליות. אם מדובר בפריצה של תקרת הזכוכית ובגישה חדשה למקצוע או אם יהיה זה שכפול הסדר הקיים, אלה הן שאלות פתוחות.

בין יעדי התוכנית החדשה בולט התחום של מחקר, היסטוריה ותיאוריה של המרחב הישראלי, תחום שכמעט שאינו קיים כיום. המרחב בישראל נחקר בשנים האחרונות בהיבטים שונים, אבל "לא נוצרו קשרי גומלין בין עיצוב הנוף לבין תחומי ידע אחרים", אומרת אלון מוזס. בהעדר מחקר, יצירות של אדריכלות נוף נידונו לשכחה, להרס או להתעלמות מקיומן וחשיבותן. אלון מוזס מקוה שלימודי התואר השני ישלימו את הפער.

אדריכלות נוף בישראל נפרדה בשנים האחרונות לא רק מהרומנטיקה אלא גם מהתמימות. עצי זית כבר אינם רק עצי זית, יערות הקק"ל מעלימים שרידים של הנוכחות הפלסטינית בנוף הארץ, שמורות טבע הן לא אחת שם נרדף להגבלות בנייה במגזר הערבי, גנים לאומיים מספרים תמיד את הסיפור המקראי-ציוני-ישראלי של המקום. אין ספק כי הרחבת האופקים של הסטודנטים לתואר השני תהיה כרוכה גם בהכרה בכך שתכנון נוף אינו רק מתן מענה לצורכי נופש ותיירות, אלא כלי להשגת מטרות פוליטית. אלון מוזס מצהירה: "אנחנו פתוחים לראייה ביקורתית ומאמינים שהמורכבות של הסיטואציה תייצר אדריכלות נוף טובה יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ