אמש בקונצרט: מחכים לתגליות

אנסמבל המאה ה-21 בסדרה "תגליות"

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

אומרים שמוזיקה קאמרית היא דיאלוג, או רב-שיח, בין הנגנים. המלחין הבריטי הצעיר (יחסית: יליד 1971) תומס אדס העצים את הקביעה הזאת - וגם, באירוניה מליאת הומור, הראה כמה היא מתקרבת להיות קלישאה. בתוכניה כתוב שהיצירה שלו, "Catch", היא לקלרינט, כינור, צ'לו ופסנתר, אבל על הבימה עלו, וגם התחילו לנגן, רק שלושה: הכנרת יעל ברולסקי, הצ'לנית אלה טובי והפסנתרן עמית דולברג, מותירים ביניהם כסא אחד ריק; וכשהתהייה אודות היעדרו של הקלרינטן התחילה כמעט להעיק, נשמע צלילו מחוץ לבמה; ואז הוא נכנס מבעד לאחת הדלתות, נועץ מבטים מזרי אימה בחבריו תוך כדי נגינה, מתקרב אליהם - ויוצא דרך דלת אחרת, רק כדי לחזור לאולם מבעדה, לטפס במדרגות, להיעלם למעלה, לחזור דרך עמדת ההקלטה, וכל זאת תוך כדי נגינה מתריסה, מליאת הבעה ושנינות.

חבריו, בנגינה מבריקה גם הם, המשיכו לנגן את היצירה שכולה משחק בין קולות צורמניים הרודפים זה אחר זה ומתחלפים במילמול רגוע; והנה נדמה היה שחברם הקלרניטן הפרוע, התועה, מעז להצטרף אליהם, מתקרב לאט, סופסוף מתיישב על הכסא הריק, לצידם - ואז נגמרת היצירה.

זה היה כיף. אדס, בן 20 כשהלחין את "Catch", היה נועז והלך עם התחושות שלו, בלי להיזהר; ויצירתו הייתה כאור בהיר בקונצרט - ויותר מזה, במה שנדמה כבר כסגנון שלם בקונצרטי המאה ה-21 שכולו כובד ראש, רצינות-יתר, הדרת כבוד שמאיימת להפוך לממסד. לא ש"מעורער, מהורהר..." (2011) של ינעם ליף לחליל ואנסמבל לא הייתה יפה: היא הייתה, ואפילו מאוד; ולא שב"קולות דוממים" (2011) של שולמית רן לא היו רגעים מסקרנים; אבל הצטברות כל אלה, יחד עם "שרשרת 1" המשמימה של לוטוסלבסקי, ועל אף הניצוח המושלם של אד ספניארד הנהדר והנגינה האקפסרסיבית של נועם בוכמן, עוררה געגוע לקצת "תגליות" - כשם הסדרה של האנסמבל.

אנסמבל המאה ה-21 בסדרה "תגליות". מנצח: אד ספניארד; סולן: נועם בוכמן, חליל. מיצירות אדגר וארז, תומס אדס, ינעם ליף, ויטולד לוטוסלבסקי ושולמית רן. מרכז ענב תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ