הערב בטלוויזיה | האיש עם החבל

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

נדמה שאין ניגוד אירוני גדול יותר בין אישיותו של שלום נגר, איש עדין לב וירא שמים, שפיאות שיבה מסולסלות מפארות את צדי ראשו, ובין העובדה שהוא שימש כתליין בהוצאתו להורג של אדולף אייכמן, היחידה שהתקיימה אי פעם בישראל. נגר, איש חייכן והומניסט, היה הסוהר של אייכמן. הוא מתאר כיצד שמר על האסיר המיוחס, ליווה אותו אפילו לשירותים, כפת את ידיו ורגליו והגיש לו את מזונותיו בכלי סגור מחשש שיורעל. הסרט אודותיו, "התליין", שביימו נטעלי בראון ואביגיל שפרבר, ישודר הערב בערוץ יס דוקו בלוויין.

"הוא לא דיבר תימנית ואני לא דיברתי גרמנית", מעיר נגר בצחוק, על רקע התמונות שלו בעיסוקו הנוכחי כשוחט, וזו אירוניה נוספת, לצד הטראומה העמוקה והמצמררת שהסבה לו ההוצאה ההיא להורג. נגר, ששמר על אייכמן שישה חודשים, כחלק מיחידה שבה שירתו רק יוצאי עדות המזרח, משחזר כיצד היה היחיד מבין הסוהרים שהשיב בשלילה על השאלה האם יהיה מוכן ללחוץ על הכפתור וכיצד למרות זאת אולץ להיות האיש אחרי ששמו עלה בגורל. השחזור שהוא מספק, על רקע צילומי וידיאו בשחור-לבן מתקופת המשפט, והמסלול שאליו פנו חייו אחרי אותה הוצאה להורג בתלייה, מעידים במשהו על עוצמת החוויה ההיא.

נגר, סוהר שבעבודתו נהג יד רכה באסירים והזדעזע מאכזריות, דחה את ההצעה להיות סוהרו של דמאניוק. אחר כך היה ממקימי קרית ארבע ועזב אותה אחרי הרצח שביצע ברוך גולדשטיין. עם הזמן, אחרי שבמשך שנה אחרי ההוצאה להורג, ניסה להתגבר על המשבר הנפשי, חזר בתשובה והלך ללמוד שחיטה. האירוניה הזאת, כך נראה, נהפכת לכמעט ניתנת למישוש בכל פעם שהוא מברך "על השחיטה".

"התליין". יס דוקו, 22:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ