כנס העוסק בשימור הגטו היהודי בשנחאי ייפתח היום באוניברסיטת תל אביב

הגטו היהודי בשנחאי התגבש בסוף שנות השלושים של המאה ה-20 ברובע הונגקיו. במהלך מלחמת העולם השניה נמלטו אליו כ-20 אלף יהודים

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

באוניברסיטת תל אביב ייפתח היום כנס ישראלי-סיני שיעסוק במחקר ובשימור הגטו היהודי בשנחאי. בכנס, שיימשך שלושה ימים, תשתתף משלחת של שישה פקידים בכירים ממחלקות התכנון בעיר, ועוד שלושה פרופסורים מבית הספר לאדריכלות ותכנון ערים באוניברסיטת טונג'י.

הגטו היהודי בשנחאי התגבש בסוף שנות השלושים של המאה ה-20 ברובע הונגקיו. בשל הסכמים בינלאומיים בין מעצמות העולם, התאפשרה ההגירה אל העיר ללא דרכון או אשרה, וכך הצליחו להימלט אליה כ-20,000 יהודים אירופים במהלך מלחמת העולם השנייה. חרף תנאי הדוחק הצליחו היהודים לשרוד, בין השאר בזכות כמה משפחות יהודיות עשירות שהשתקעו בעיר עוד לפני כן. בגטו התפתחו חיי קהילה עשירים שכללו בתי כנסת, בית חולים, תנועות נוער ומוסדות אחרים. בתום המלחמה ואחרי עליית הקומוניזם התרוקן הגטו כמעט לחלוטין.

כיום נתון הגטו לאיום מתמיד של הריסה בגלל פעילות הנדל"ן המואצת בשנחאי. בשנה שעברה ביקר שם פרופ' משה מרגלית מבית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב, ויצר קשר עם גופי התכנון והאקדמיה המקומיים. בעקבות שיתוף הפעולה הזה נסעה באוקטובר האחרון קבוצה של סטודנטים מבית הספר לסין וערכה מחקר מקיף בגטו, בשיתוף פרויקט "מסע אל המורשת" של מרכז זלמן שז"ר וקרן אביחי.

בכנס יציגו הסטודנטים את הצעותיהם לשימור ופיתוח של הגטו, במקביל לסדרה של הרצאות מפי המשלחת הסינית. "יש חשיבות גדולה לכך שמדינה גדולה כמו סין מעניקה תשומת לב לגטו בשנחאי, זה מבטא את החשיבות של המקום כסימן ליחסים הקרובים בין סין לבין ישראל", אמר פרופ' מרגלית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ