האהבה מנצחת באופרה

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

האופרה "נורמה" היא לא רק "קסטה דיוה", האריה המופלאה שנחקקה בתולדות האופרה, ומעתה מתפקדת כאמת מידה לכל זמרת סופרן בתפקיד הראשי בה. היא הרבה יותר מזה, וכך גם הסתבר אתמול באופרה.

צוות מצוין, ובראשו דמיטרה תיאודיסיו בתפקיד נורמה - שעמדה בכבוד באריה שלה והובילה את כל ההצגה - העלו את היצירה הזאת מהמחלצות האקזוטיות בהן הולבשה וסיפור העלילה ההסטורי - כמעט דרישות סף באופרות טראגיות שעוד הושפעו מרוח המאה ה-18 - אל דרמה שלרגעים הייתה עכשווית לגמרי. אילו גם היו מביימים אותה בצורה מודרנית, אפשר היה לחשוב שמדובר בהצגה חתרנית שמקדמת פעולה אי-אלימה נגד הכיבוש: זו גישתה של נורמה, הכוהנת הגדולה, מנהיגת שבט אגדי בתקופת הרומים, שמשכנעת את בני עמה לא ליטול נשק נגד אויביהם: "הכובש ייפול בגלל השחיתות שלו, לא בגלל התנגדות אלימה שלנו", היא אומרת.

אבל בליני, במוזיקה תמימה, מלאת יופי, שעוד לא הספיקה להדבק בפאתוס וברגשנות של הרומנטיקה המאוחרת - לא סתם קראו לו "מוצרט הרומנטי" - מערב גם אהבה וחברות בעלילה שלו, וזה מה שעושה אותה מיידית כל כך.

בעלה של נורמה ואבי ילדיהם - בעצמו מצביא גדול, ודווקא רומאי - מתאהב בחברתה, וצריך להחליט אם ללכת אחר אהבתו ולעזוב את הבית. הדואט בין הנשים, שרובו רצ'יטטיב נועז של בליני, מגלה את הפינות הכי נסתרות בליבן, ויוצר שתי דמויות מהגדולות בנשות האופרה בתולדותיה. דניאלה ברצ'לונה, כחברה אדלג'יזה הייתה נפלאה כאן גם היא.

הגברים בתפקידים הראשיים, המנצח דניאל אורן והטנור רוברטו ארוניקה, היו יעילים גם הם בתפקידיהם, ואיתם התזמורת, והזמרים בתפקידי המשנה - והמקהלה שהתבלטה הפעם במיוחד; וכך, כשהפוקוס היה על הדמויות האינדיבידואליות, סחפה האופרה והשכיחה את העולם החיצוני כסרט קולנוע טוב.

האופרה הישראלית מציגה: "נורמה".מנצח: דניאל אורן. בית האופרה תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ